Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»W piątek otwarcie nowej stałej wystawy w piwnicach i karcerach dawnego więzienia kieleckiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

W piątek otwarcie nowej stałej wystawy w piwnicach i karcerach dawnego więzienia kieleckiego

Kielce / 21 listopada 2018 / Tekst

Już w najbliższy piątek w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbędzie się otwarcie nowej ekspozycji stałej w karcerach i piwnicach dawnego kieleckiego więzienia. Wystawa będzie poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego Kielecczyzny w latach 1939-1956.

Projekt realizowany przez Wzgórze Zamkowe nosi nazwę Trwałe upamiętnienie bohaterów podziemia niepodległościowego 1939-56 w dawnym więzieniu kieleckim - miejscu pamięci i udało się go zrealizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 100 tysięcy złotych. Do jego wykonania przyczyniła się również gmina Kielce, która przekazała na ten cel ponad 30 tysięcy złotych.

- Obecna ekspozycja w OMPiO, która przedstawiała polską drogę do niepodległości w latach 1772-1989 bardzo słabo pokazywała historię Kielc i lokalnych bohaterów. Dlatego została zmieniona aranżacja przestrzeni piwnic i karcerów na ekspozycję dedykowaną bohaterom podziemia niepodległościowego Kielc z czasów okupacji niemieckiej i żołnierzy niezłomnych, którzy tu zginęli lub stąd poszli na śmierć - tłumaczy Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Projekt miał wymiar multidyscyplinarny i obejmował realizację różnych działań, wśród których znalazły się przekształcenie i aranżacja przestrzeni piwnic i karcerów, jak również działania badawczo-dokumentacyjne i wydawnicze oraz edukacyjne.

- Jeden z pierwszych elementów, które chcieliśmy wprowadzić, żeby zmienić świadomość o tym miejscu, było to, że postanowiliśmy wystąpić do gminy o zmianę wpisu w ewidencji zabytków. Do tej pory to miejsce funkcjonowało w tej ewidencji jako stajnie i wozownie w zespole Starostwa Zamkowego, obecnie Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Teraz nazwa będzie brzmiała Zespół budynków dawnego więzienia kieleckiego, obecnie Wzgórze Zamkowe Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - mówi Rafał Nowak.

- Idea przebudowy tej ekspozycji zrodziła się z doświadczeń działu edukacji zespołu edukatorów, którzy tutaj codziennie oprowadzają wycieczki i stykają się z dziesiątkami pytań. Z tego doświadczenia bardzo jasno wynikało, że wszyscy, którzy tu przychodzą interesują się losem ludzi. W idei projektu, którego autorką jest Jolanta Białek, jasno zostało podkreślone, że to trwałe upamiętnienie w naszym pojęciu oznacza stanie na straży pamięci o ludziach, którzy tu zginęli i których losy się związały z tym miejscem - wyjaśnia doktor Marek Maciągowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Jolanta Białek, kierownik działu edukacji Wzgórza Zamkowego podkreśla, że od początku istnienia OMPiO pracownicy założyli sobie, że będzie to miejsce edukacji i pamięci. - Ponieważ zauważyliśmy, że to miejsce nie kojarzy się młodym ludziom z miejscem pamięci, stwierdziliśmy, że należy to pokazać. Zależało nam na tym, żeby podkreślić to, co się działo na naszym terenie w tym miejscu i pokazać to młodym ludziom, bo to oni będą nieść pamięć - zauważa Jolanta Białek, i dodaje, że pokazanie grozy tego miejsca w sposób w miarę autentyczny było bardzo trudne.

Na wystawie będzie można zobaczyć kule, pociski, guziki, medaliki, które zostały wyjęte z grobów i szkieletów ludzi zamordowanych w Zgórsku. - Cele zaaranżowano w taki sposób, aby w jak najwierniejszy sposób odwzorowywały realia panujące tam w latach czterdziestych. Prezentujemy typowe wyposażenie, prycze, rozesłaną słomę, stołek, jedną miskę a w rogu wychodek. W kolejnej, poprzez otwór w drzwiach możemy obejrzeć krótki film z celi. Widać tam zakrwawionych więźniów, którzy byli bici przez swoich oprawców - informuje doktor Maciągowski.

Ekspozycję uzupełniają prezentacje multimedialne i plansze, na których znajdują się życiorysy więźniów.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna