Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Wyświetlenie artykułów z etykietą: Instytut Pamięci Narodowej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Dziś obchodzimy 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dla Polski koniec wojny nie oznaczał jednak prawdziwej wolności, lecz nowe zniewolenie. Okupanta hitlerowskiego zastąpił reżim sowiecki. – Tak naprawdę już we wrześniu 1939 roku Państwo Polskie, które przegrało wojnę, ale miało swój rząd na uchodźstwie, straciło swoją podmiotowość. To wtedy Francuzi zdecydowali, kto zostanie prezydentem Polski. W 1945 roku ponownie zostaliśmy zostawieni sami sobie. W Jałcie Polskę sprzedano Moskwie – powiedział Leszek Bukowski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Spektakl "Listy katyńskie"

wtorek, 09 kwietnia 2019 15:31

Spektakl „Listy katyńskie” będzie można obejrzeć w najbliższy wtorek o godzinie 11 na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

"Czy polskość to nienormalność? Pytania o specyfikę historii Polski w "długim wieku XIX" (1795-1918). To tytuł wykładu prof. Andrzeja Nowaka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zainaugurował konferencję naukową "Na stos rzuciliśmy nasz życia los...". W dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będzie uczestniczyło 26 prelegentów reprezentujących 17 instytucji naukowych z całej Polski.

 

Historię polskiej wsi w okresie II wojny światowej pod dwiema okupacjami przedstawia portal edukacyjny martyrologiawsipolskich.pl, który działa od dzisiaj na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Autorami projektu są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej.

 

Wykład o pogromie

środa, 04 lipca 2018 18:24

„Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna” – to tytuł wykładu, który zakończył cykl wydarzeń zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach rocznicy wydarzeń z lipca 1946 roku.

O relacjach polsko-żydowskich w IPN

wtorek, 03 lipca 2018 12:43

O polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej debatowali historycy  w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach. Konferencja ma przybliżyć opinii publicznej fakty o heroicznej postawie Polaków pod okupacją niemiecką.

Strona 1 z 14