Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
NAJBLIŻSZE TRANSMISJE VIDEO ONLINE

Koronawirus

POGODA
KIELCE
BUSKO-ZDRÓJ
KIELCE
Msze
KOŚCIÓŁ

GALERIA

PUBLICYSTYKA
CIEKAWOSTKI
AKADEMIA FINANSÓW
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

FOTO: Zrekonstruowali ważne wydarzenie historyczne

sobota, 22 marca 2014 14:48 / Autor:

Już po raz szósty na kieleckim rynku odbyła się inscenizacja historyczna Odprawy Plutonu Żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc na Westerplatte w 1939 roku. Wydarzenie to miało miejsce 75 lat temu.

Podczas rekonstrukcji wydarzeń odegrano scenkę przekazania wojsku karabinu maszynowego przez uczniów Gimnazjum im. Świętego Stanisława Kostki. Inscenizację wzbogacono wspomnieniami kielczan o tamtych wydarzeniach. Tegoroczna uroczystość miała charakter medialny.

- Żołnierze, którzy byli odprawiani z koszar przy ul. Prostej nie odchodzili z wielkim pożegnaniem. Jedynie usłyszeli rozkaz odbycia półrocznej warty na Westerplatte, po czym wsiedli w pociąg jadący na północ kraju – wspomina Zofia Wieczorek – Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku.

Prezes podkreśla ważność tej uroczystości. Przypomina ona kielczanom, że dzięki żołnierzom i bohaterskiej walce nasze miasto rozwijało się.

Kieleccy uczniowie z Gimnazjum nr 9 im. majora H. Sucharskiego przygotowali na tę okazję patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Prezydent Wojciech Lubawski objął uroczystość patronatem honorowym. Rekonstrukcję historyczną zorganizował Urząd Miasta wraz ze Stowarzyszeniem Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku.

View the embedded image gallery online at:
http://em.kielce.pl/zamienie-3801#sigProGalleria5a090a1d51
Nowy numer!
13/2020 13/2020
REPORTER
POSŁUCHAJ
AUDYCJE
WIDEO