Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Ponad 1,5 miliona złotych otrzymało 16 gmin naszego województwa w ramach rządowego programu „Senior+”. Dzięki środkom powstanie dziesięć klubów i jeden dom dla seniorów.

W ramach jednorazowego wsparcia finansowego na utworzenie lub wyposażenie istniejącej placówki pieniądze dostało 11 gmin: Bliżyn, Działoszyce, Lipnik, Łoniów, Łopuszno, Mniów, Oksa, Radoszyce, Raków, Sitkówka-Nowiny oraz Wiślica. – Ta ostatnia uzyskała dofinansowanie na Klub „Senior+”. Znajdzie się on w budynku, który kupiliśmy od Banku Spółdzielczego w Wiślicy. Myślę, że jest to dogodne miejsce dla mieszkańców – mówi Jarosław Jaworski , burmistrz miasta. Łączna kwota dofinansowania w tym module wyniosła prawie 1,5 miliona złotych.

Podpisano także umowy na wsparcie funkcjonowania już powstałych placówek  dla seniorów. Pieniądze na ten cel  trafią do pięciu samorządów. Są to gminy: Brody, Kazimierza Wielka, Strawczyn, Zawichost oraz Złota. W sumie z rządowego programu otrzymają one ponad 220 tysięcy złotych. – Mam nadzieję, że państwo będą przykładem dla tych samorządów, w których jeszcze nie ma takich miejsc. Możemy powiedzieć  o coraz większej grupie osób starszych w naszym województwie, dlatego trzeba tworzyć dla nich odpowiednie placówki. Takimi z pewnością są zarówno kluby, jak i Domy Senior+ – tłumaczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która podpisała umowy z beneficjentami. W spotkaniu wziął również udział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Program „Senior+”  zakłada wspieranie finansowe na lata 2015–2020 jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji zadań własnych samorządu, związanych z zapewnieniem opieki dla osób starszych. 

Młodzieżowa reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet jeszcze nie jest pewna awansu do półfinału mistrzostw Europy drugiej dywizji. Biało-czerwone w swoim trzecim meczu podczas turnieju w Warnie zremisowały z Ukrainą 26:26. 

Obie drużyny przystępowały do tego starcia z kompletem czterech "oczek". Przed pierwszym gwizdkiem było pewne, że zwycięzca przypieczętuje awans do najlepszej czwórki, ponieważ kilka minut wcześniej Finlandia podzieliła się punktami z Bośnią i Hercegowiną.

Czwartkowy mecz między dwoma najlepszymi drużynami grupy przyniósł sporo emocji. Po 25. minutach Polki prowadziły 12:9, ale rywalki przed zejściem do szatni zdołały doprowadzić do remisu. W drugiej odsłonie scenariusz powtórzył się: podopieczne Agnieszki Truszyńskiej częściej wychodziły na prowadzenie, ale Ukrainki skutecznie zmniejszały straty. Kolejny bardzo dobry mecz w koszulce z orłem na piersi rozegrała Magda Więckowska. Rozgrywająca Korony Handball zdobyła osiem bramek i była najskuteczniejszą zawodniczką reprezentacji Polski.

Wywalczony punkt znacznie przybliżył obie ekipy do awansu do półfinału. Polska i Ukraina z pięcioma punktami na koncie przewodzą tabeli grupy B. Trzecia w stawce Finlandia ma dwa "oczka" mniej. Podopieczne Agnieszki Truszyńskiej w czwartek zmierzą się właśnie z drużyną ze Skandynawii (godz. 15). Do awansu wystarczy im remis.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Kino Helios. Repertuar od 19 do 25 lipca

środa, 17 lipca 2019 15:25 Napisane przez

Kino Helios w Kielcach zaprasza na seanse od 19 do 25 lipca.

W najbliższym czasie obejrzeć można premiery: "Król Lew", "Fighter" oraz "I znowu zgrzeszyliśmy dobry Boże!". 

W ramach Kina Konesera wyświetlony zostanie film "Gloria Bell", a w Kulturze Dostępnej "53 wojny".

Poza tym na ekranach pojawią się takie tytuły jak: "Yesterday", "Annabelle wraca do domu", "Stuber", "Młody Geniusz i kłopotliwe wynalazki", "Spider-man: daleko od domu" oraz"Sekretne życie zwierzaków domowych 2".

Jedna osoba została ranna w zdarzeniu, do którego doszło na trasie S7 w miejscowości Szewce. Samochód osobowy uderzył w bariery. Na miejscu wylądował śmigłowiec LPR.

Nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce na drodze prowadzącej w kierunku Jędrzejowa na odcinku Skarżysko-Jędrzejów. Mężczyzna jadący Volkswagenem razem ze swoim 27-letnim synem w pewnym momencie z nieustalonych w tej chwili przyczyn wpadł w poślizg, jego auto odbiło się od bariery i obróciło – opisuje zdarzenie sierż. szt. Karol Macek, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Kierujący doznał lekkich obrażeń.

Na miejscu wylądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał rannego do szpitala. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Szewce

Inny odcień jazzu - HEAVY METAL SEXTET

niedziela, 28 lipca 2019 14:38

Dodatkowe informacje

 • Miesjce KCK
 • Godzina 20:30
 • Cena biletów wstęp wolny

SWINGIN’ MONIUSZKO

niedziela, 21 lipca 2019 14:36

Dodatkowe informacje

 • Miesjce KCK
 • Godzina 20:30
 • Cena biletów wstęp bezpłatny

Wsparcie rodzin zastępczych, powstanie Klubu Seniora, czy aktywizacja osób zagrożonych ubóstwem – to niektóre z działań, jakie wsparł samorząd województwa świętokrzyskiego kwotą ponad dziewięciu milionów złotych. Największą pomoc uzyskały Kielce.

Projekt realizowany przez nasze miasto będzie kosztował sześć milionów złotych, a wartość dofinansowania ze środków unijnych wyniosła ponad 5,5 miliona złotych. Dzięki tym środkom 40 wychowanków pieczy zastępczej weźmie udział w specjalnych treningach umożliwiającym im integrację ze środowiskiem i usamodzielnienie. W ramach programu 110 dzieci z placówek wsparcia dziennego zostanie zdiagnozowana pod kątem zaburzeń ogólnorozwojowych i specjalistycznych, a 36 rodzin będzie uczestniczyło w Szkole dla Rodziców. – Warto wymienić także powstanie dwóch ośrodków specjalistycznych, które zostaną wykorzystane do pracy całodziennej oraz dwóch świetlic środowiskowych dla dzieci z problemami rozwojowymi, mogących podlegać adopcji – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta. Utworzona zostanie także filia Klubu Seniora dla osób niesamodzielnych. Ma ona powstać przy ulicy Marszałkowskiej.

MOPR1

Z pomocy skorzystała także gmina Daleszyce. Trzydziestu podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy są zagrożeni ubóstwem objętych zostanie Indywidualnym Planem Działania i warsztatami z zakresu kompetencji ogólnopracowniczych i treningiem kompetencji społecznych. – Innowacyjną częścią projektu będą opaski życia, które usprawnią komunikację między nimi, a ich opiekunami – dodaje Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc. Wartość dofinansowania wyniosła ponad milion złotych.

MOPR2

Z kolei na stworzenie dla każdego uczestnika projektu Indywidualnej Ścieżki Reintegracji prawie trzy miliony złotych otrzymała gmina Skarżysko-Kamienna. W ramach programu zapewnione będzie indywidualne poradnictwo zawodowe, psychologiczne i prawne dla 90 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Ponadto wezmą oni udział w specjalnych treningach, spotkaniach integracyjnych i zajęciach przygotowujących do podjęcia zawodu.

MOPR3

Umowy z beneficjentami podpisali: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego i wicemarszałek Renata Janik.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

"Sztuka rapu"

piątek, 26 lipca 2019 13:05

Dodatkowe informacje

 • Miesjce KCK
 • Godzina 19:00
 • Cena biletów wstęp bezpłatny

Trwa remont dworca PKS, czyli Centrum Komunikacyjnego w Kielcach. Do tej pory zostało wykonanych prawie 40 procent wszystkich prac. Firma, która realizuje inwestycję zapewnia, że budowa przebiega zgodnie z planem i powinna się zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.

Prace remontowe rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu dokonano rozbiórki starego dworca oraz odbudowy tunelu wschodniego i zachodniego. Obecnie robotnicy kończą odtwarzanie stropów na budynku głównym. - Architekci zdecydowali się na odtworzenie pierwotnego wyglądu sufitu. Oznacza to, że zostanie zachowana forma charakterystycznego plastra miodu. Sufit będzie fornirowany i ozdobiony trójkątami. Wokół całej kopuły dolnej zostanie umieszczona kratownica - mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu.

Rozpoczęły się też roboty drogowe oraz montaż instalacji sanitarnych. Zgodnie z planem, do końca października powinna być wykonana elewacja zewnętrzna i poszycie obu kopuł. W ramach inwestycji powstanie także 80 miejsc parkingowych.

Dumą dworca są historyczne elementy, które zostaną zachowane i odnowione. Należą do nich fragment ściany wyłożony porcelaną z fabryki z Ćmielowa oraz betonowy słup i część ławki.

Weronika Kępa

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce
 • Katalog wideo 2019-07-17-3

Ćmińsk: Poszukiwani świadkowie wypadku

środa, 17 lipca 2019 13:10 Napisał

Kieleccy policjanci poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło 18 czerwca w Ćmińsku.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że około godziny 13 kierujący motocyklem zderzył się z 70- latkiem poruszającym się skuterem, a następnie oddalił w kierunku miejscowości Umer. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał obrażeń i został przewieziony do szpitala.

Wszystkie osoby, które były świadkami tego wypadku lub posiadają informacje pomocne w ustaleniu uczestnika zdarzenia, proszone są o kontakt z Wydziałem do spraw Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym przy ul. Kołłątaja 4 w Kielcach lub pod numerem telefonu 41-349-3740, 41-349-3720 bądź alarmowy 112.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Ćmińsk
Strona 1 z 2116