ZAKŁADY

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Wciąż nie wiemy jak zostanie rozwiązany spór między PGE VIVE Kielce i Orlenem Wisłą Płock a Europejską Federacją Piłki Ręcznej, dotyczący reklamowania kontrowersyjnego sponsora rozgrywek - firmy Nord Stream 2. Przypomnimy, polskie klubu nie chcą umieszczać na swoich koszulkach jej reklamy, ponieważ jest to marka konkurencyjna wobec ich sponsorów tytularnych. We wtorek w Wiedniu odbyły się ważne rozmowy w tej sprawie. 

EHF za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała tylko, że w jej siedzibie doszło do spotkania, w którym wzięli przedstawiciele polskich klubów, ich sponsorów oraz Nord Stream 2. - To były otwarte rozmowy, podczas których każda ze stron przedstawiła swoje zdanie na ten temat... EHF Marketing Gmb przeanalizuje sytuacje i podejmie dalsze kroki w tej sprawie - czytamy na eurohandball.com.  

- Nie mogę nic powiedzieć, tak ustaliliśmy razem z EHF. Komunikat wypłynie od nich - mówił w rozmowie z naszym radiem Bertus Servaas, który w Wiedniu reprezentował PGE VIVE.

Decyzja w sprawie rozwiązania "energetycznego sporu" zapewne zapadnie przed kolejną serią spotkań Ligi Mistrzów. Ta rozpocznie się 3 listopada. PGE VIVE dzień później na wyjeździe zmierzy się z FC Barceloną.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Szpital Kielecki uczył jak ratować życie

wtorek, 16 października 2018 15:58 Napisał

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. W przedsięwzięcie włączył się Szpital Kielecki św. Aleksandra, w którym personel lecznicy nieprzerwanie od godziny 12. do 12.33 wykonywał  resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.

-Szpital Kielecki włączył się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w jak największej liczbie osób wykonujących RKO jednocześnie, organizowaną już po raz kolejny przez WOŚP. Przez ponad pół godziny 26 osób z personelu szpitala udzielało pierwszej pomocy. W zeszłym roku w działanie włączyło się ponad 85 tys. osób w całej Polsce, mam nadzieję, że obecna edycja podniesie poprzeczkę - podkreśliła Magdalena Sala kierownik ds. marketingu kieleckiej lecznicy.

-Dzięki takim akcjom podnosimy świadomość ludzi i uczymy ich jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy. Niestety cały czas społeczeństwo boi się podejmowania takich działań, te bariery powinny być łamane. Pamiętajmy o tym, że udzielenie pierwszej pomocy to też wybranie numeru alarmowego i zawiadomienie odpowiednich służb o wypadku - mówił Grzegorz Zdon ratownik medyczny.

Jak podają organizatorzy wydarzenia, ogromna liczba osób ginie tylko dlatego, że wciąż mamy zbyt małą wiedzę na temat pierwszej pomocy w czasie zatrzymania krążenia.  Po czterech minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgowych. Liczy się każda sekunda. Zespół pogotowia ratunkowego jest w stanie dotrzeć nawet po kilkunastu minutach. Ofiara zatrzymania akcji serca ma tylko 5 proc. szans na przeżycie. Jeżeli zostaną podjęte zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie.

Galeria

{gallery}26443{/gallery}

W domu dla kobiet przewlekle psychicznie chorych przy ulicy Żeromskiego w Kielcach otwarto nowe sale terapeutyczne, w których mieszkanki będą mogły uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej. Podczas uroczystości grupa teatralna "Albercik" przedstawiła inscenizację z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do użytku mieszkanek domu została oddana świetlica, mała sala terapeutyczna i pomieszczenia magazynowe na drugim piętrze budynku oraz sala terapeutyczna na parterze, zwana potocznie kawiarenką. Pomieszczenia przeszły gruntowny remont, na który złożyła sie wymiana instalacji elektrycznej, okien oraz centralnego ogrzewania. Dodatkowo pomieszczenia zostały umeblowane. Remont trwał kilka miesięcy, a jego całkowity koszt wyniósł 210 tysięcy złotych. Inwestycja została sfinansowana przez Urząd Miasta Kielce oraz wojewodę świętokrzyskiego.

- Zimą nie dało się tu pracować, bo było bardzo zimno. Teraz sytuacja się zmieni i nasze mieszkanki będą mogły uczestniczyć w terapii zajęciowej w dobrych warunkach - mówi Alina Rogula, dyrektor domu dla kobiet przewlekle psychicznie chorych w Kielcach.

W ośrodku mieszka 104 kobiety w wieku od 32 do 97 lat, które pochodzą z Kielc i okolicznych miejscowości. - Mamy chore leżące, które trzeba aktywizować i panie z różnymi problemami, dlatego personel musi się wykazać wielką elastycznością i wiedzą - dodaje dyrektor Rogula.

W otwarciu nowych pomieszczeń uczestniczyła dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, senator Krzysztof Słoń, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Bartłomiej Dorywalski oraz inni zaproszeni goście. W ramach terapii zajęciowej w ośrodku prowadzona jest grupa teatralna "Albercik" pod kierunkiem ks. Sebastiana Lewczuka. Panie, które uczestniczą w tych zajęciach przygotowały z okazji otwarcia nowych sal inscenizację z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://em.kielce.pl/zamienie-3#sigProGalleria908e9642fd

Wodociągi na starych fotografiach

wtorek, 16 października 2018 14:05 Napisał

Na kieleckim Rynku można oglądać wystawę "Wodociągi Kieleckie -Dziecko niepodległej Polski". Ekspozycja prezentuje reprodukcję archiwalnych fotografii z czasów II Rzeczpospolitej, obrazujących budowę i rozbudowę miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji.

-Wodociągi Kieleckie wpisują się w świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. tak się składa, że w tym czasie powstawały również wodociągi. Chcieliśmy pokazać poprzez wystawę  jak tworzyła się urbanistyka i warunki rozwojowe w wyniku przeprowadzenia inwestycji dotyczących sieci wodociągowej - podkreślił Henryk Milcarz prezes Wodociągów Kieleckich.

Po I wojnie światowej władze Kielc podjęły decyzję o budowie ujęć wody ze studni w Białogonie w okolicy dzisiejszej ulicy Siedmiu Źródeł. Wybór tego źródła był doskonały, co potwierdził w ekspertyzie z 1928 roku profesor Jan Piotr Lewiński.

-Już w  1535 roku biskup krakowski Piotr Tomicki poczynił starania aby rozpocząć budowę wodociągów, na wzór wodociągów krakowskich, niestety to się nie udało. Następne próby czyniono w XVII wieku, usiłowano wtedy wykorzystać do budowy rur  galenę czyli rudy ołowiu. Pod koniec XIX wieku władze miasta poczyniły kolejne starania aby budować wodociągi i kanalizację, co również nie doszło do skutku. Ostatecznie pomysły te zostały sfinalizowane w końcu lat 20 XX wieku - mówił Jan Główka dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Na wystawie można obejrzeć fotografie z budowy linii energetycznej zasilającej ujęcie wody na Białogonie, budowy nieistniejącej już oczyszczalni ścieków na Pakoszu czy otwarcia basenu leśnego w Kielcach, który przed wojną należał do wodociągowej spółki.

Wystawę można zwiedzać do 30 października.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://em.kielce.pl/zamienie-3#sigProGalleriaafc5e9e795

Zaginął Krystian Sułek

wtorek, 16 października 2018 13:45 Napisał

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w  Skarżysku – Kamiennej poszukują 37 – letniego Krystiana Sułka, mieszkańca Skarżyska - Kamiennej, który ostatni raz widziany był w dniu 07.10.2018r. Od tamtej pory rodzina nie ma z nim żadnego kontaktu.

Rysopis zaginionego:

Wzrost ok. 180 cm, sylwetka wysmukła, lekko odstający brzuch, włosy jasne, ostatnio głowa ogolona na łyso, uszy lekko odstające. W chwili zaginięcia ubrany był w jasne spodnie, szarą bluzę z kapturem zapinaną na suwak, jasną czapkę z daszkiem.

W przypadku napotkania lub posiadania jakichkolwiek informacji o zaginionym prosimy o pilny kontakt z funkcjonariuszami z KPP w Skarżysku Kamiennej za pośrednictwem nr tel. 41 39 51 205, 112 bądź 997.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Skarżysko-Kamienna

Potrzebni wolontariusze do kwesty na cmentarzach

wtorek, 16 października 2018 12:26 Napisał

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego poszukuje wolontariuszy do udziału w 26. corocznej kweście na konserwację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych, która odbędzie się 1 i 2 listopada w godzinach od 9 do 18 w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie.

Do kwestowania na zmianę co 1,5 godziny potrzeba ponad 300 osób. Chętni dorośli i młodzież szkolna wraz z opiekunami mogą zgłaszać swój udział telefonicznie pod numerami 41 34 620 67, 500 492 940 i 690 042 973 oraz mailowo tkalecinski@wp.pl. Więcej informacji na stronie: www.sodnkielce.pl.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Koncert jazzowy u Hammonda

czwartek, 25 października 2018 12:16

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Sala im. Andrzeja Zielińskiego w Muzeum Laurensa Hammonda
 • Godzina 17.30
 • Cena biletów 10 zł

Francuski dokument w Filharmonii

środa, 24 października 2018 11:45

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
 • Godzina 18.30
 • Cena biletów 10 zł

Kubańskie rytmy dla najmłodszych

niedziela, 21 października 2018 11:33

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
 • Godzina 11.00
 • Cena biletów 15 zł, 10 zł, 5 zł

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
 • Godzina 19.00
 • Cena biletów 28 zł, 24 zł
Strona 1 z 1787

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna