Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Pierwsze Damy odwiedziły "Kostkę"

piątek, 22 marca 2019 22:51 Napisał

Pierwsze Damy Polski i Węgier: Agata Kornhauser-Duda oraz Anita Herczegh odwiedziły uczestników turnieju szachowego zorganizowanego w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Po uroczystym powitaniu w progach szkoły, uroczystości przeniosły  się do szkolnej kaplicy, gdzie ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor placówki przybliżył jej historię oraz osiągnięcia uczniów. – Nasza szkoła prowadzi wymiany pomiędzy placówkami z innych państw, w tym m.in. ze szkołą z Debreczyna na Węgrzech i właśnie o tych doświadczeniach opowiadał ksiądz dyrektor podczas prezentacji –mówi Anna Pierzak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. –W 2016 roku gościliśmy panią konsul Węgier, która zapytała czy bylibyśmy zainteresowani wymianą. Oczywiście się zgodziliśmy i po kilku miesiącach nasi uczniowie odwiedzili ten kraj – uzupełnia wicedyrektor.

– Panie prezydentowe gratulowały nam osiągnięć, w swoich przemówieniach podkreślały wartość edukacji. Pierwsza Dama Polski zwróciła uwagę na to, że wymiany, wzmacniają językowo uczniów. Po przemówieniach przeszliśmy do sali językowej, w której czekali uczniowie, którzy brali udział w wymianach. To był moment w którym młodzież mogła porozmawiać osobiście z Pierwszymi Damami. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie,  uczniowie stanęli na wysokości zadania, a panie prezydentowe na każdym kroku okazywały życzliwość i uśmiech – podkreśla Anna Pierzak.

Kolejnym punktem spotkania był turniej szachowy, który odbywał się na hali sportowej szkoły. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób. – Prezydentowe podchodziły do uczestników turnieju, rozmawiały z nimi, podkreślały , że szachy rozwijają logiczne myślenie i przynoszą wiele korzyści. Pani Agata Kornhauser-Duda opowiedziała nam również, że sama w dzieciństwie lubiła grać w szachy ze swoim dziadkiem –relacjonuje wicedyrektor.

Turniej swoim patronatem objęli: Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dyrektorem wydarzenia był Leszek Jarosz, prezes Victoria Komplexbud Kielce.

Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

piątek, 22 marca 2019 19:44 Napisał

Prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami uczestniczyli  w Gali Przyjaźni, głównym punkcie programu obchodów Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. To Kielce są w tym roku gospodarzem tego wydarzenia.

-  To dla mnie wielki zaszczyt móc witać Państwa na świętokrzyskiej ziemi - mówił prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Podkreślił, jak wiele kieleckich instytucji włączyło się w organizację obchodów, jak wiele w mieście jest różnorodnych wystaw oraz prezentacji dokumentujących wieloletnią przyjaźń i współpracę naszych narodów. Wspomniał też o akcencie sportowym, rywalizacji najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier podczas „Turnieju Przyjaźni”.

- Cieszę się, że ten dzień gromadzi nas tutaj, w Kielcach, u stóp najstarszych w Europie - Gór Świętokrzyskich, w które wpisuje się wielowiekowa historia Polski i Węgier - podkreślił Andrzej Duda, Prezydent RP.  Przypomniał świętego Emeryka i jego dar - relikwie Drzewa Krzyża Świętego, pozostawiony na tej ziemi. Mówił też o przyjaźni samorządów, m.in. Kielc i Budapesztu Czepel.

To właśnie dzielnica stolicy Węgier będzie w przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Flagę - symbol tego wydarzenia, burmistrz Budapesztu Czepel - Lenard Borbely otrzymał z rąk  prezydenta Kielc.

Przypadający na 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został przyjęty przez Parlament Węgierski oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. - Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń- czytamy w uchwale. Uroczystości odbywają się co roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. 

Dowodem przyjaźni i wielkiego szacunku było uhonorowanie prezydenta Republiki Węgier Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

- Przyjaźń Węgrów i Polaków w najtrudniejszych czasach, wtedy kiedy się najbardziej potrzebujemy, pokazuje jaką ma moc - podkreślił Janos Ader.

Galę Przyjaźni uświetnił spektakl, który jest efektem polsko-węgierskiej współpracy artystycznej. Kielecki Teatr Tańca, założony oraz prowadzony przez Elżbietę i Grzegorza Pańtaków, zaprezentował przed tak wyjątkową publicznością jedno z dzieł Beli Bartoka - balet współczesny Drewniany Książę, w choreografii Elżbiety Pańtak. Artystom Kieleckiego Teatru Tańcatowarzyszyła znakomita Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą  Sebstiana Perłowskiego.

za: www.um.kielce.pl

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami uczestniczą w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach. Po oficjalnym powitaniu doszło do spotkania „w cztery oczy” głów obu państw.

Punktualnie o godzinie 14 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach odbyła się ceremonia powitania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Janosa Adera wraz z Pierwszymi Damami. Asystę honorową zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie doszło do spotkania par prezydenckich w budynku WDK.

Prezydenci mieli także możliwość rozmowy „w cztery oczy”, podczas której wymienili poglądy na najważniejsze tematy w kontekście stosunków polsko-węgierskich. Podczas spotkania poruszono kwestie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z infrastrukturą energetyczną i drogową.

Ostatnim punktem wizyty prezydentów w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury była specjalna konferencja prasowa. – Cieszę się, że jesteśmy w Kielcach. W tym historycznym mieście, chociażby w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kielce są wpisane w tradycję Pierwszej Kompanii Kadrowej, w tradycję piłsudczykowską, ale również w wielką tradycję wielkiej przyjaźni polsko-węgierskiej. To właśnie tutaj według legendy królewicz Emeryk miał zostawić na Świętym Krzyżu relikwie Krzyża Świętego i stąd nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa świętokrzyskiego – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Janos Ader zwrócił uwagę na współczesny wymiar współpracy między naszymi państwami. – Ważnym elementem przygotowania się do dzisiejszego spotkania było przyjrzenie się naszym stosunkom gospodarczym. Szczerze powiem, że zaskoczyły mnie pozytywnie te najświeższe dane. Warto pogratulować Polsce za wyczyn jaki dokonała. Pamiętamy z jakimi problemami borykała się w latach 90., a teraz jest to dynamicznie rozwijający się kraj – zauważył.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Sparingowy remis Korony

piątek, 22 marca 2019 16:15 Napisał

Korona Kielce w piątkowy meczu sparingowym, rozegranym na Suzuki Arenie, zremisowała 1:1 z ŁKS-em Łódź. Spotkanie odbyło się bez udziału publiczności oraz przedstawicieli mediów  

Oficjalna strona "żółto-czerwonego" klubu podała tylko strzelców bramek. W 27. minucie gola dla Korony strzelił Ivan Jukić. Na kwadrans przed końcem wyrównał Jewhen Radionow.

Podopieczni Gino Lettieriego do walki o ligowe punkty wrócą w przyszłą sobotę, kiedy przed własną publicznością zmierzą się z Lechem Poznań.

Zaognia się sytuacja związana z zamieszaniem wokół sprawy budynku dla Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej. W związku z brakiem ostatecznego porozumienia między miastem, a dyrekcją szkoły, rodzice uczniów zapowiadają na poniedziałek konferencję, na której przedstawią swoje stanowisko w sprawie.

– Jesteśmy poirytowani sytuacją, w której pełnomocnik prezydenta Danuta Papaj na konferencji prasowej przedstawia informacje, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Po konferencji byliśmy zadowoleni z wypracowanego porozumienia, tymczasem po rozmowie z dyrekcją okazało się, że go po prostu nie ma – informuje Klaudia Łodejska, przedstawicielka rodziców. W związku z tym rodzice zwołują konferencję, na której przedstawią swoje stanowisko. Odbędzie się ona w poniedziałek o godzinie 8.30 przed budynkiem szkoły przy ulicy Marszałkowskiej.

Przypomnijmy, pełnomocnik prezydenta Kielc, Danuta Papaj poinformowała dziś, że Urząd Miasta doszedł do porozumienia z władzami szkoły i wznowi ona nabór zawieszony w wyniku zamieszania z umową użyczenia budynku przy ulicy Marszałkowskiej. Tymczasem dyrektor szkoły, s. Natalia Białek, zaprzeczyła jakoby porozumienie zostało ostatecznie zawarte. - Owszem, co do lat jesteśmy umówieni, ale inne ustalenia nie zostały jeszcze sfinalizowane. Nie ma więc mowy o żadnym zakończeniu sprawy. Nie możemy wznowić rekrutacji, ponieważ nie znamy losów szkoły. Rekrutacja jest nadal wstrzymana - powiedziała poproszona o komentarz w sprawie porannej konferencji prasowej.

Prezydent Bogdan Wenta wypowiedział częściowo umowę użyczenia na 30 lat za darmo kolejnej części budynku przy Marszałkowskiej. Umowę podpisał jego poprzednik, Wojciech Lubawski. Wenta z kolei chciał wykorzystać budynek na ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych.

Jednak decyzja wywołała protesty zarówno rodziców dzieci chodzących do "Nazaretu" jak i polityków prawicy. Po burzliwych negocjacjach Wenta wycofał się ze swojego pomysłu. Początkowo zgodził się na 16 lat użyczenia, ale siostry Nazaretanki chciały, żeby były to 24 lata. Ostatecznie stanęło jednak na 16 latach, o czym poinformowała na piątkowej konferencji prasowej Danuta Papaj, pełnomocniczka prezydenta Kielc. - Umowa dzierżawy miesięczna to będzie maksymalnie 1000 zł. Siostry Nazaretanki będą dzierżawić cały budynek - mówiła Danuta Papaj, która odniosła się także do medialnego zamieszania związanego z rozmowami między miastem a siostrami Nazaretankami. - Mieszkańcy zobaczyli z jakimi sytuacjami mamy do czynienia w mieście. Następuje zmiana. Władze nie chcą i nie będą użyczać budynków na tak długi czas. Nie żałujemy niczego w tym aspekcie. Wszystko zostało wyjaśnione - tłumaczyła pełnomoczniczka prezydenta. 

Miasto ma też nowy pomysł na umieszczenie dzieci niepełnosprawne ze zlikwidowanego ośrodka przy ul. Warszawskiej. - Brana jest pod uwagę lokalizacja przy ulicy Wikaryjskiej - mówi Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc. Chodzi o budynek po domu dziecka "Dobra Chata".

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

"Uszyj to sam"

czwartek, 28 marca 2019 15:04

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Ambasada Dizajnu
 • Godzina 16.30 do 19.30
 • Cena biletów 5 zł

Proszą o pomoc w odgruzowaniu

piątek, 22 marca 2019 15:00 Napisał

Ośrodek dla dzieci z autyzmem na kieleckim Słowiku zwraca się o pomoc w odgruzowaniu placu wokół ośrodka.

Jak informują przedstawiciele ośrodka, na placu znajduje się około 7 wywrotek czystego gruzu „trelinka”. Można go odebrać za darmo.

Kontakt z ośrodkiem:

OŚRODEK DLA DZIECI Z AUTYZMEM

UL. KRAKOWSKA 360, KIELCE TEL. KONTAKTOWE:  502-227-041;  512-955-900

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Zwiedzanie wystawy z projektantem

niedziela, 24 marca 2019 14:58

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Instytut Dizajnu
 • Godzina 14.00 do 16.00

Patryk jaki z rekomendacją Zbigniewa Ziobry

czwartek, 21 marca 2019 20:00 Napisał

Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, zarekomendował w wyborach do eurparlamentu swojego zastępcę. Patryk Jaki startuje z trzeciego miejsca na liście w okręgu świętokrzysko-małopolskim.

– Przed nami bitwa o polskie sprawy w Brukseli. Wiemy wszyscy o tym, że żeby zwyciężać bitwy, trzeba mieć mężnych i profesjonalnych wojowników. Z całą pewnością takim człowiekiem, który zdobył już szlify w polskiej polityce jest mój zastępca, Patryk Jaki – powiedział Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Kielcach.

– Są trzy najważniejsze obszary, w których będę chciał reprezentować godnie mieszkańców województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Pierwszym z nich jest oczywiście obszar bezpieczeństwa w wymiarze walki z przestępczością i korupcją oraz polityki migracyjnej. Jeśli otrzymam mandat, to będę bronił Polskę przed niemądrą polityką migracyjną.  Drugi obszar to walka o charakterze cywilizacyjnym. Europa powstawała na podbudowie tradycji chrześcijańskiej. Dziś z chrześcijaństwem się w niej walczy. Bardzo ważna będzie też walka o pieniądze dla Polski w nowej perspektywie – wymieniał Patryk Jaki.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Spotkanie z Damianem Krzysztofem Dudkiem

niedziela, 24 marca 2019 14:53

Dodatkowe informacje

 • Miesjce Czytelnia Instytutu Dizajnu
 • Godzina 12.00
Strona 1 z 1970

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna