Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

Młodzi piłkarze KKP Korony Kielce wezmą udział w międzynarodowych turniejach w Chinach i Niemczech. Organizacja wyjazdów była możliwa dzięki kontaktom właściciela klubu - Dietera Burdenskiego oraz trenera bramkarzy „żółto-czerwonych” - Mirosława Dreszera.

Do Chin polecą zawodnicy z rocznika 2004. Trampkarze  młodsi Korony zostali zaproszeni prze klub Codion FC, Departament Sportu Prowincji Jiangsu, Miejski Rząd Ludowy Nantong oraz Miejski Rząd Ludowy Haimen. Kielczanie w mieście Nantong będą przebywali od 28 kwietnia do 6 maja, a całkowity koszt transportu i zakwaterowania dwudziestu osób pokrywa strona chińska.

Podopieczni trenerów Macieja Śmiecha i Michała Stachury wezmą udział w mocno obsadzonym międzynarodowy turnieju. KKP Korona jako jedyny klub z Polski zmierzy się z drużynami z Chin, Japonii, Korei Północnej, Korei Południowej, Rosji, Niemiec, Brazylii, Tajlandii, Włoch i Hiszpanii. Dwanaście ekip zostanie podzielone na dwie grupy, a uroczysta ceremonia otwarcia oraz losowanie odbędzie się 29 kwietnia.

Zawodnicy z rocznika 2006 w dniach 22-23 czerwca wezmą udział w towarzyskim turnieju w Magdeburgu. Podopieczni Piotra Dutkiewicza i Michała Sarka zmierzą się z FK Teplica, Hamburger SV, Eintracht Brunszwik, FC Magdeburg, FC Lokomotive Lipsk, Tennis Borussia Berlin oraz MSV Borde.

za: korona-kielce.pl

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Ławeczki upamiętniły znanego regionalistę

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 20:45 Napisał

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięte zostały Ławeczki Jerzego Kapuścińskiego. Upamiętniają one lubianego przewodnika świętokrzyskiego. Nietypowy pomnik układa się w inicjały miłośnika Kielecczyzny. Projekt przygotowali projektanci pracowni przestrzeni publicznej i komunikacji wizualnej w Instytucie Dizajnu: Judyta Marczewska, Dominika Janicka i Michał Gdak.

Jerzy Kapuściński znany był z ogromnej wiedzy na temat regionu świętokrzyskiego, życzliwości i pogodnego podejścia do życia. Chętnych do organizowanych przez niego wędrówek nie brakowało. Umiał ciekawie opowiadać o Kielecczyźnie, co też wykorzystywał w audycjach przygotowywanych w Polskim Radiu. Jerzy Kapuściński zmarł w 2011 roku po ciężkiej chorobie.

Ławeczki pojawiły się na Kadzielni z inicjatywy Loża Jerzych, której szefował Kapuściński. Starania o takie upamiętnienie regionalisty wsparło wiele organizacji i osób związanych z kulturą, sztuką czy biznesem. - Jurek Kapuściński był duszą naszej Loży. To on nas nauczył wędrowania po świecie ze zrozumieniem, pokazywał nam wspaniałe zabytki kultury, techniki, przyrody. Brakuje go trochę, jego dowcipów, ładnej opowieści o krajobrazie – mówi Jerzy Mielnik, Wielki Patron Loży Jerzych.

Projektanci postanowili odejść od kanonu standardowych pomników i zdecydowali się stworzyć formę użytkową, która będzie służyła kielczanom i turystom. Ławeczki układające się w inicjały J.K. wykonane zostały z kamienia bolechowickiego i drewna. W obiekt wmontowane jest również urządzenie odtwarzające audycję radiową Jerzego Kapuścińskiego na temat Kadzielni.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Droga w Niestachowie koło Kielc zostanie przebudowana. Modernizacja obejmie prawie 8 kilometrów powiatowej trasy. Poszerzona zostanie jezdnia, powstaną perony przystanków autobusowych i chodnik dla pieszych. Wartość inwestycji to niemal 6 milionów złotych.

- Zwłaszcza mieszkańcom Niestachowa chodnik jest bardzo potrzebny. Ze względu na modernizacje dróg krajowych tym odcinkiem organizowane są objazdy. Dlatego w ostatnim czasie natężenie ruchu w tej miejscowości wzrosło. Mieliśmy sygnały od lokalnej społeczności, żeby tę drogę zmodernizować. Potraktowaliśmy tę sprawę priorytetowo i zdobyliśmy środki na inwestycję - mówi starosta kielecki Michał Godowski

Przebudowa współfinansowana jest z rządowego programu rozwoju lokalnych dróg. Wykonawca do końca października powinien zakończyć wszystkie prace.

Trwa nabór kandydatur do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Do 2 maja organizacje pozarządowe oraz samorządy uczniowskie i studenckie mogą zgłaszać swoich reprezentantów do tego gremium. W skład rady wejdzie do 45 osób, które będą pełnić funkcje doradców dla ustawowego Sejmiku.

W województwie świętokrzyskim mamy wiele problemów, które dotyczą młodzieży. To na przykład odpływ młodych ludzi do innych miast. Jak ich zatrzymać? Być może to jedno z wyzwań, z którym zmierzy się powstający Sejmik. Jak mówi rzecznik młodzieży Barbara Zamożniewicz, rada mogłaby stać się ambasadorem przedsiębiorczości opartej o naturalne walory naszego regionu. - To jest nasz zasób. Ludzie już wyprowadzają się z miast na wieś, bo chcą oddychać czystym powietrzem. Z naszych słabości możemy stworzyć zalety. Nie oszukujmy się, nigdy nie będziemy mieli tutaj centrum takiej korporacji jak Google. Natomiast olbrzymim atutem regionu jest jego rolniczy charakter, tradycje, dziedzictwo kulturowe, tereny ekologiczne. Byłoby miło, gdyby młodzi ludzie podpowiadali nam dorosłym, jak ich wspierać, by mogli rozwijać swoje małe przedsiębiorstwa – mówi Barbara Zamożniewicz.

W skład Młodzieżowego Sejmiku na zasadzie „dzikiej karty” wejdą przedstawiciele działających już młodzieżowych rad gmin. Oni wybiorą pozostałych członków zgromadzenia spośród nadesłanych zgłoszeń.

Młodzież widzi ogromny sens w tworzonym Sejmiku. - Młodzież to przyszłość i musimy zadbać o to, by mogła działać i rozwijać się. Dzięki temu, zostawimy nasze środowisko lepszym, niż je zastaliśmy. Na pewno spotkania pozwolą otworzyć się i stworzyć zespół. Gdy działamy razem i na większym terenie można zdziałać więcej. Sejmik da nam na to szansę - mówi Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Radoszyce.

Świętokrzyski Młodzieżowy Sejmik będzie powoływany na dwuletnią kadencję. Rada ma rozpocząć swoje działania 5 czerwca.

Dujszebajew po badaniach

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:27 Napisał

Alex Dujszebajew, który po sobotnim meczu z Paris Saint Germain trafił do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu, przeszedł szczegółowe badania. Na szczęście nie wykazały one poważniejszego urazu i istnieje duża szansa, że 26-latek wystąpi w rewanżu.

- Na szczęście tomograf wyszedł OK. Alex być może wyjdzie ze szpitala nawet jeszcze w poniedziałek lub we wtorek - tłumaczył trener kieleckiej drużyny, Tałant Dujszebajew.

Decyzja o występie 26-latka w Paryżu zapadnie po treningach, w których weźmie udział. Przypomnijmy, że z gry wyłączony jest inny prawy rozgrywający - Krzysztof Lijewski, który nabawił się urazu żeber.

wypowiedź: kielce.wyborcza.pl

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Zakończyła się pierwsza sesja spotkań Bilardowej Ekstraklasy. Nosan Kielce zmagania w nowym  sezonie rozpoczął od dwóch zwycięstw. W trzecim, hitowym pojedynku podopieczni Bogdana Wołkowskiego musieli uznać wyższość broniącego tytułu Konsalnetu Warszawa.

Kielczanie rywalizacje rozpoczęli od efektownego zwycięstwa nad beniaminkiem rozgrywek Hulakulą Warszawa, tracąc tylko jedną partię. Drugie starcie z Hadesem Poznań przyniosło więcej emocji, ale Nosan wygrał 14:10.

W najciekawszym spotkaniu weekendowych zmagań w Galerii Echo kielczanie przegrali jednak z Kosalnetem 10:14.

Kolejne trzy kolejki Bilardowej Ekstraklasy w Galerii Echo zostaną rozegrane w dniach 22-24 czerwca.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Maciej Giemza najlepszy w Katarze

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 10:54 Napisał

Piekoszowianin Maciej Giemza okazał się najlepszy w rajdzie Qatar Cross Country Rally 2018, który był  czwartą rundą Pucharu Świata FIA. Motocyklista ścigający się w barwach Orlen Team wygrał wszystkie etapy pięciodniowej rywalizacji. 

- Qatar Cross Country Rally był dla mnie czymś wyjątkowym. To najlepszy trening przed rajdem Dakar, jaki mogłem sobie wymarzyć. Pierwszy raz otwierałem każdy odcinek. Wymagało to ode mnie niesamowitego skupienia, tym bardziej, że nawigacja była bardzo trudna. Cieszę się, że mimo tego utrzymywałem dobre tempo i zwyciężyłem. To dla mnie wielka radość i satysfakcja, która napędza do kolejnych startów w tym sezonie - powiedział Giemza. 

W klasyfikacji generalnej samochodów zwyciężył inny z zawodników Orlen Temu - Jakub Przygoński.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Bp Florczyk: Starość jest potrzebna młodym

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 10:49 Napisał

Do zachowania pogody ducha namawiał ksiądz biskup Marian Florczyk seniorów z podkieleckiego Sukowa. Biskup pomocniczy Kurii Diecezjalnej w Kielcach był honorowym gościem trzeciej "Seniorady", czyli biesiadnego spotkania starszych mieszkańców miejscowości, organizowanego dorocznie przez Koło Gospodyń Wiejskich "Sukowianki znad Lubrzanki".

Panie przygotowały pyszny poczęstunek i artystyczną oprawę imprezy, a chętnych do wspólnej zabawy jak co roku nie brakowało. 

Pochodzący z pobliskich Dymin i znany z aktywnego trybu życia biskup Florczyk wspominał swoje lata młodości nierozerwalnie związane z sukowskim kościołem. Przekonywał, że starością trzeba się cieszyć i że seniorom należy się szacunek. -Starość jest potrzebna młodym - podkreślał hierarcha. Podchwycił również pomysł utworzenia pierwszego w okolicy klubu seniora, do którego zaocznie już się zapisał.

Ukoronowaniem wieczoru było wręczenie biskupowi pamiątkowej statuetki z okazji 20-lecia nominacji biskupiej, którą w imieniu mieszkańców Sukowa ufundował burmistrz gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński. 

Najwytrwalsi uczestnicy Seniorady zakończyli spotkanie udaną zabawa taneczną.

Dujszebajew w „7” kolejki

niedziela, 22 kwietnia 2018 10:29 Napisał

Najjaśniejszym punktem PGE VIVE w przegranym spotkaniu z Paris Saint Germain był Alex Dujszebajew. Prawy rozgrywający często brał ciężar gry w ataku na swoje barki. To zostało dostrzeżone przed ekspertów EHF, którzy wybrali go do najlepszej „siódemki” pierwszych spotkań ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Hiszpan w starciu z PSG rzucił siedem bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem na parkiecie. Niestety w drugiej połowie ucierpiał w starciu z Nikolą Karabaticiem. 26-latek zdołał dokończyć mecz, ale po jego zakończeniu trafił do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Jego występ w rewanżu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Siódemka kolejki:

Bramkarz: Vincent Gerard (Montpellier)

Lewe skrzydło: Dominik Klein (HBC Nantes)

Lewe rozegranie: Mikkel Hansen (PSG)

Środek rozegrania: Nikola Karabatić (PSG)

Prawe rozegranie: Alex Dujshebaev (PGE VIVE Kielce)

Prawe skrzydło: David Balaguer Romeu (HBC Nantes)

Koło: Ludovic Fabregas (Montpellier)

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Milion złotych chcą  przeznaczyć  władze Kielc na modernizację sieci wodociągowych lub położenie nowych w ogródkach działkowych na terenie miasta. - Ja cenię to, że są ogródki działkowe  w Kielcach. To są płuca miasta. Są one cenne dla środowiska, ale i ludzi - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Więcej na ten oraz inne  tematy  w porannej audycji "Prawdę mówiąc"  Katarzyny Bernat.

Posłuchaj całej rozmowy:

[audio url="/images/mp3/C0423poranna.mp3"]

Strona 1 z 1600

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna