online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię
online button
online button

Basen "Tęcza" w ruinie. Na remont poczekamy

poniedziałek, 18 czerwca 2018 23:02 Napisał

W tym roku mija 10 lat od zamknięcia popularnego basenu "Tęcza". Obiekt popada w ruinę, podobnie jak pozostałe budynki sportowe w pobliżu kieleckiego zalewu. Wygląda na to, że w najbliższym czasie stan rzeczy się nie zmieni.

Problemem są przede wszystkim nieuregulowane sprawy własnościowe oraz pieniądze. Rozmowy między właścicielami klubu, a władzami miasta toczą się już od kilku lat, ale rozwiązania wciąć nie widać. - Mamy dokumenty z 1967 roku, według których właścicielem terenu jest Klub Sportowy „Tęcza”. Nie mogą one jednak być podstawą wpisu do księgi wieczystej, więc "Tęcza" nie ma formalnego prawa do tych gruntów. Nie chcemy jednak egzekwować ich wydania, ponieważ klub sporo zainwestował w tę nieruchomość – wyjaśnia Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami w kieleckim magistracie. 

Miasto na razie nie widzi możliwości sfinansowania jakiegokolwiek remontu obiektów. Szczególnie, że najpierw trzeba rozwiązać sprawy własnościowe. - Kluczem jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad projektując przebudowę drogi  S74 planowała na części terenu  KS "Tęczy" drogę serwisową. Ona zabierałaby znaczną część kortów tenisowych. To jest element, który do tej pory przeszkadzał w negocjacjach. Obecnie jest już porozumienie w tej sprawie, ale trzeba uchwalić nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dopiero wtedy będzie można rozmawiać o dalszych krokach, czyli na przykład remoncie obiektów - tłumaczy Filip Pietrzyk.

Ulica Barwinek do remontu

poniedziałek, 18 czerwca 2018 21:46 Napisał

Jeszcze w tym roku ulica Barwinek zostanie wyremontowana. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na przebudowę tej drogi na odcinku od ulicy Wrzosowej do Kochanowskiego wraz z fragmentem ulicy Starowapiennikowej. 

Prace mają zostać zrealizowane w ciągu pięciu miesięcy od momentu podpisania umowy. Drogowcy zamierzają przeznaczyć na remont ponad 1 milion złotych. - Tam jest jezdnia z tak zwanej trylinki. Do tej inwestycji szykowaliśmy się już dłuższy czas. W ubiegłym roku został kompleksowo zmodernizowany kanał deszczowy - mówił Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.

W tym roku drogowcy mająjeszcze w planach remont ulic Tartacznej, Batalionów Chłopskich, Miłeji Piaski Małe.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Korona Handball jest poważnie zainteresowana pozyskaniem Edyty Charzyńskiej. 24-letnia rozgrywająca w ostatnim sezonie broniła barw KPR-u Gminy Kobierzyce.

Praworęczna Charzyńska jest uniwersalną zawodniczką, z powodzeniem radzi sobie na wszystkich pozycjach w drugiej linii. Jej  najmocniejszą stroną jest gra w defensywie.

24-latka jest wychowanką Jutrzenki Płock. Dobre występy w klubie z Mazowsza sprawiły, że w 2014 roku trafiła do MKS-u Selgrosu Lublin, którego barw broniła przez trzy sezony. Charzyńska ostatni rok spędziła w Kobierzycach: wystąpiła w 32 meczach, w których zdobyła 50 bramek.

Według naszych informacji Charzyńska jest o krok od finalizacji umowy z Koroną. Dla kieleckiego klubu dalej priorytetem jest pozyskanie prawej rozgrywającej.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej ogłosiła skład Ligi Mistrzów na sezon 2018/2019. PGE VIVE, podobnie jak w poprzednich latach, zagra w grupach A/B. Wicemistrz Polski, Orlen Wisła Płock będzie rywalizować w słabszych grupach C/D.

W tym roku w mocniejszym, szesnastozespołowym, zestawieniu doszło do przetasowań. W grupach A/B znaleźli się m.in. finaliści ostatnich rozgrywek Montpellier oraz Nantes. Tylko dwóch przedstawicieli w czołówce będzie miała niemiecka Bundesliga. Z najsilniejszymi drużynami w Europie będzie mógł zagrać Motor Zaporoże, którego trenerem jest Patryk Rombel, a zawodnikami Paweł Paczkowski (jeszcze rok wypożyczenia z PGE VIVE) oraz Mateusz Kus.

Losowanie grup nowego sezonu odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 12.30. Niebawem poznamy podział na koszyki przed losowaniem.

PODZIAŁ NA GRUPY

A&B

Paris Saint-Germain HB (FRA)

HC Vardar (MKD)

PGE Vive Kielce (POL)

MOL-Pick Szeged (HUN)

SG Flensburg-Handewitt (GER)

Barca Lassa (ESP)

Skjern Handbold (DEN)

HC Meshkov Brest (BLR)

HC PPD Zagrzeb (CRO)

HC Motor Zaporoże (UKR)

IFK Kristianstad (SWE)

RK Celje Pivovarna Lasko (SLO)

Rhein-Neckar Loewen (GER)

Telekom Veszprem HC (HUN)

HBC Nantes (FRA)

Montpellier Handball (FRA)

Grupy C&D

Abanca Ademar Leon (ESP)

Sporting Lizbona (POR)

Elverum (NOR)

Besiktas Mogaz (TUR)

Wacker Thun (SUI)

Czechowskie Niedźwiedzie (RUS)

Dinamo Bukareszt (ROU)

Tatran Preszów (SVK)

Riihimaen Cocks (FIN)

Orlen Wisła Płock (POL)

Bjerringbro-Silkeborg (DEN)

HC Metalurg (MKD)

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Dominika Więckowska z Korony Handball była najskuteczniejszą zawodniczką młodzieżowej reprezentacji Polski w wyjazdowych sparingach z Rumunią. W towarzyskich potyczkach zaprezentowała się również skrzydłowa kieleckiego klubu, Wiktoria Gliwińska.

Podopieczne Moniki Marzec w Zalau rywalizowały od czwartku do soboty, rozgrywając trzy spotkania. Na początek Polki przegrały ze swoimi rówieśniczkami 29:36, następnie musiały uznać wyższość kadry Rumunii U18, ulegając jej 25:27. W ostatnim meczu, ponownie między młodzieżówkami "Biało-czerwone" przegrały 23:37.  

Dominika Więckowska we wszystkich spotkaniach rzuciła 15 bramek i była najskuteczniejszą zawodniczką reprezentacji Polski. Wiktoria Gliwińska na swoim koncie zapisała 6 trafień.

WYNIKI SPARINGÓW:

RUMUNIA U20 – POLSKA U20 36:29 (18:13)

POLSKA: Lis, Pająk, Kolasińska – Kozak, Świerczek 5, Senderkiewicz 2, Uścinowicz 5, Wąsik 5, Więckowska 8, Gliwińska 1, Szynkaruk 1, Lipok 1, Janas 1.

RUMUNIA U18 – POLSKA U20 27:25 (15:15)

POLSKA: Lis, Pająk, Kolasińska – Kozak, Świerczek 5, Senderkiewicz 2, Uścinowicz, Wąsik 4, Więckowska 5, Gliwińska 4, Szynkaruk 2, Lipok, Janas 3.

RUMUNIA U20 – POLSKA U20 37:23 (19:13)

POLSKA: Lis, Pająk, Kolasińska – Kozak 2, Świerczek 3, Senderkiewicz, Uścinowicz, Wąsik 3, Więckowska 2, Gliwińska 1, Szynkaruk 2, Lipok 6, Janas 4.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Taneczna gala w Kieleckim Centrum Kultury

poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:32 Napisał

Już we wtorek i środę na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zaprezentują się wszystkie grupy otwarte oraz zespoły taneczne, które na co dzień działają w szkole Kieleckiego Teatru Tańca.

- W każdym dniu przewidzieliśmy około 50 grup i zespołów tanecznych. Na scenie pojawią się zarówno najmłodsze dzieci, jak i profesjonalne zespoły, które na co dzień wyjeżdżają i reprezentują szkołę tańca oraz Kielce na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach tanecznych, zdobywając tam czołowe miejsca - informuje Beata Starzek, specjalista do spraw promocji w szkole Kieleckiego Teatru Tańca.

Wstęp na występy jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy przygotowali zaproszenia, które można odebrać m.in. w redakcji radia eM Kielce oraz w szkole Kieleckiego Teatru Tańca. Początek gali zarówno we wtorek, jak i w środę o godzinie 17.

Instytut Dizajnu dla Syrii

poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:08 Napisał

Kolejna instytucja włącza się w akcję „Kielce dla Syrii”. Specjalne warsztaty będą okazją do pomocy zniszczonemu przez wojnę państwu.

Hasło tegorocznego wydarzenia to „Szacunek”. – Każdy, kto włączy się w akcję dostanie od nas biskwitowy talerz, który będzie można ozdobić w orientalne wzory, a gotowy produkt, poszkliwiony i przygotowany do użytkowania, uczestnicy wydarzenia odbiorą w Instytucie Dizajnu. Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy złożyć datek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – tłumaczyła Jolanta Szymanowska z Instytutu Dizajnu.

Warsztaty odbędą się 20 czerwca od godziny 17 do 19, przy obecności pracownika MOPR-u, dzięki czemu opłaty można będzie dokonać na miejscu.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Zadbają o czyste powietrze

poniedziałek, 18 czerwca 2018 14:48 Napisał

43 podmioty z województwa świętokrzyskiego otrzymają wsparcie na działania termomodernizacyjne budynków publicznych i niepublicznych. Ma to pomóc w poprawie jakości powietrza w naszym regionie.

Województwo świętokrzyskie otrzyma ponad 24 miliony złotych z Programu Priorytetowego „Poprawa jakości powietrza – Część 2. Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Środki będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. –  Jest to bardzo szeroki program, który ma wpłynąć na poprawę efektywności obiektów. Jest on kompleksowy. Chcemy zadbać, aby ktoś, kto wymieni źródło energii na gazowe nie wpadł w pułapkę wyższych opłat – tłumaczył Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Program kierowany jest do obiektów takich jak szpitale, kościoły, czy muzea. Realizację projektu współfinansował będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego wkład wyniesie 12%, czyli 3,5 miliona złotych. – To wszystko ma wpłynąć na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Dotacje będą stanowić 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Obecnie odbywa się faza weryfikacji poszczególnych projektów.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Przed Koroną dwa sparingi przy Szczepaniaka

poniedziałek, 18 czerwca 2018 14:32 Napisał

Piłkarze Korony Kielce, w pierwszym tygodniu przygotowań do nowego sezonu, rozegrają dwa mecze sparingowe. Oba odbędą się na stadionie przy ulicy Szczepaniaka.

Podopieczni Gino Lettieriego w środę o 18.00 zmierzą się ze Spartakusem Daleszyce, który w ostatnim sezonie uplasował się na 12. miejscu w tabeli III ligi, gr. IV.

"Żółto-czerwoni" kolejny mecz towarzyski rozegrają w sobotę o 11.00. Ich rywalem będzie siódmy zespół Nice I Ligi - Raków Częstochowa.

W tych sparingach szansę zaprezentowania swoich umiejętności powinni dostać testowani: pomocnik Oktawian Skrzecz (ostatnio GKS Katowice, 24 mecze w Nice I lidze), 23-letni napastnik Maik Lukowicz (rezerwy Eintrachtu Brunszwik, 30 spotkań w IV lidze/7 goli i 5 asyst) oraz kolejny snajper Yaffa Yusupha. Gambijczyk z włoskim paszportem razem z drużyną ćwiczył w końcówce ostatniego sezonu.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

„Alleluja czyli Happy Day” po raz trzeci

poniedziałek, 18 czerwca 2018 13:49 Napisała

Niezwykle twórcze i radosne wydarzenie - tak mieszkańcy Kielc oceniają Festiwal „Alleluja czyli Happy Day”. W tym roku odbędzie się trzecia edycja imprezy. Będzie ona jednak nieco inna niż w poprzednich latach.

Tym razem III Ogólnopolski Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja czyli Happy Day” potrwa dwa dni. - Zaczynamy 28 lipca od konkursu muzycznego o "Kryształową Barkę" w dwóch kategoriach. Pierwsza to najlepsze wykonanie piosenki religijnej, w drugiej kategorii zaś uczestnicy będą rywalizowali wykonując swój własny utwór o tematyce chrześcijańskiej. Konkurs będzie odbywał się w Kieleckim Centrum Kultury. Łącznie zaprezentuje się 30 uczestników, po piętnastu w każdej z kategorii. Muszę jednak przyznać, że zainteresowanie było ogromne, bo zgłosiło się ponad 150 chętnych - powiedział Leszek Kumański, pomysłodawca Festiwalu.

Wstęp na konkurs i przesłuchania jest oczywiście wolny. Zwieńczeniem dnia będzie koncert uwielbieniowy prowadzony przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia na kieleckim Rynku. - Zaprezentuje się zespół "Tylko Ty". Będzie to koncert wdzięczności dla Kielc i województwa za przyjęcie nas podczas obozu naszych stypendystów - powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 Drugi dzień, czyli 29 lipca to gala finałowa w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach z udziałem laureatów sobotniego konkursu, a także gwiazd specjalnych m.in. Mesajah, TGD, Exodus15, Tau. - Myślę, że poziom tego Festiwalu będzie bardzo wysoki. Zapewniam też, że będzie to wielki, energetyczny koncert, który udowodni, że nasza wiara jest pełna radości i uśmiechu - uzupełnił Leszek Kumański. Koncert galowy rozpocznie się o godz. 20. 

 O tym, że będzie to wyjątkowe wydarzenia zapewnia także prezydent Kielc Wojciech Lubawski. -  Mam nadzieję, że podczas tej imprezy urodzą się nowe przeboje chrześcijańskie, które będą kojarzone z naszym miastem. Mam nadzieję, że to się wpisze w tradycję naszego miasta - powiedział prezydent.

Patronat nad wydarzeniem objął ks. biskup Jan Piotrowski.

Strona 1 z 1650

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna