online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię
online button
online button

"Okrojone" PGE VIVE gra w Lubinie

wtorek, 23 stycznia 2018 21:09 Napisał

PGE VIVE w środę wraca do zmagań w PGNiG Superlidze. Kielczanie na wyjeździe zmierzą się z Zagłębiem Lubin. „Żółto-biało-niebiescy” dawno nie rozgrywali ligowej kolejki w styczniu. Teraz do tego dojdzie, a mistrzowie Polski na Dolnym Śląsku wystąpią w mocno okrojonym, bo tylko dziesięcioosobowym składzie.

W Lubinie zabraknie sześciu szczypiornistów przebywających na mistrzostwach Europy. Być może kadra meczowa zmniejszy się jeszcze o dwa nazwiska jeśli Michał Jurecki i Krzysztof Lijewski nie zdążą wrócić na czas z Dubaju, w którym we wtorek promowali mecz z Barceloną w ramach 500 Super Final Handball.

- Jeśli nie dolecą będziemy grali bardzo prosto. Musimy unikać kar, bo nie będziemy mogli wprowadzić żadnego zawodnika. Liczymy jednak na przychylność linii lotniczych i wtedy zyskamy dwie roszady - mówił drugi trener PGE VIVE, Tomasz Strząbała.

Mistrzowie Polski w Lubinie zagrają bez nominalnego lewoskrzydłowego. W takiej sytuacji po prawej stronie wystąpi najprawdopodobniej Mateusz Jachlewski.

- Jestem nominalnym skrzydłowym i zdarzało się, że grałem po prawej stronie. Na pewno  mam większe doświadczenie niż Mariusz Jurkiewicz, który gra całe życie na środku lub na lewym rozegraniu. Mamy możliwości zmian. Michał Jurecki na kole, środkowi mogą pomóc na skrzydle, Karol Bielecki na prawej stronie. Na pewno będziemy rotować tym składem na tyle, że wytrzymamy - przekonywał Mateusz Jachlewski.

Jurkiewicz: szczytowa forma przyjdzie na ważne mecze w Lidze Mistrzów

- Jesteśmy w pewnym etapie przygotowań do drugiej części sezonu. Brak zawodników nie powinien stanowić dla nas problemu. Nastawiamy się, aby dobrze zagrać, ale też nie będziemy się zabijać, bo wiemy, że ostatnio w naszych treningach było dużo biegania i siłowni. Nie jest łatwo teraz przetransponować to na granie. Zdarzały się już takie mecze w niepełnym składzie i dawaliśmy radę - wyjaśniał Tomasz Strząbała. 

Środowy mecz Zagłębie - PGE VIVE w Lubinie rozpocznie się o godz. 18.30.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Nowy tomik poezji zaprezentowany

wtorek, 23 stycznia 2018 20:33 Napisał

Anna Zielińska-Brudek, kielecka policjantka a także poetka, prezentowała w Kieleckim Centrum Kultury twórczość ze swojego nowego tomiku wierszy. Zatytułowała go „Ugina się dzień”. To czwarty jej zbiór poezji i jak przyznaje autorka, jest on przełomowy, ponieważ przyniósł coś, do czego człowiek dojrzewa latami.

Anna Zielińska-Brudek w kontekście wydanego tomiku poezji mówi, że ważne jest pogodzenie się z upływem czasu. Zapewnia jednocześnie, że w nowych wierszach nie ma rozpaczy czy rozczarowania. Autorka sprzeciwia się jedynie pośpiechowi i agresji.

- W tym moim życiu niespokojnym wciąż jest poszukiwanie. Wcześniej być może nie zdawałam sobie z tego sprawy. Teraz wiem, że poszukuję prawdy. W tym tomiku obecne jest także przemijanie ale i radość odkrywania nowych odczuć, które przychodzą z wiekiem. „Ugina się dzień” - całe nasze życie jest uginaniem się. Uginają mi się kolana od tego, żeby było coraz lepiej, coraz szybciej, ale tak się nie dzieje, ponieważ wciąż poszukujemy coś indywidualnego, bliskiego. Gdy to odnajdziemy, znowu okazuje się, że to jeszcze nie to. Ta poezja jest próbą zdefiniowania pewnej prawdy – mówi Anna Zielińska-Brudek.

Anna Zielińska-Brudek wydała trzy tomy poezji: „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” oraz „W oknie zaufania”. Trzecie wydanie zostało uhonorowane w Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego wyróżnieniem „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Poetka jest również współredaktorką książek: „Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Kielecka policjantka i poetka została również laureatką nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechnianiu i ochrony kultury. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji. Doceniana jest przez krytyków i odbiorców.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

EURO 2018: Janc górą w "kieleckim" meczu

wtorek, 23 stycznia 2018 20:30 Napisał

We wtorek w chorwackim Varażdinie doszło do "kieleckiego" spotkania podczas mistrzostw Europy. Słowenia z Blażem Jancem w składzie sprawiła sporą niespodziankę pokonując 31:26 Hiszpanię Julena Aginagalde i Alexa Dujszebajewa.

Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego przed meczem była faworytem. Ewentualne zwycięstwo podopiecznych Jordiego Ribery sprawiłoby,  że ich awans do półfinału byłby na wyciągnięcie ręki. Teraz Hiszpanie, aby znaleźć się w najlepszej "czwórce" w środę muszą pokonać Niemców.

We wtorek przyzwoity mecz w barwach Słowenii zagrał Blaż Janc. Skrzydłowy PGE VIVE na parkiecie przebywał 26. minut. W tym czasie rzucił trzy bramki (75 proc. skuteczności). Jego zapis uzupełniły asysta, przechwyt i strata.

Po stronie Hiszpanów dwa gole zdobył Alex Dujszebajew (40 proc.). Podczas 22. minut zaliczył również trzy asysty.

Niespełna kwadrans grał Julen Aginagalde. Obrotowy mistrzów Polski rzucił bramkę (50 proc.), na swoim koncie zapisał również asystę i wywalczonego karnego.

Daniel Dujszebajew, który przebywa na wypożyczeniu w Celje zaliczył jedno trafienie (25 proc.)

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Varażdin

21 grudnia 2018 roku w Dubaju zostanie rozegrany pierwszy mecz w ramach cyklu  500 Super Final Handball. Do udziału w premierowej odsłonie wydarzenia, któremu patronuje Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, wytypowane zostały PGE VIVE i Barcelona. We wtorek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się konferencja prasowa promująca przedsięwzięcie. Stronę mistrzów Polski reprezentowali: prezes Bertus Servaas, trener Tałant Dujszebajew oraz zawodnicy: Michał Jurecki i Krzysztof Lijewski. 

Oba zespoły zagrają o spore pieniądze. Suma nagród, w każdej odsłonie "Super Meczu" będzie wynosiła pół miliona dolarów. Na tę chwilę wiadomo, że projekt potrwa co najmniej pięć lat. Co roku zwycięzca poprzedniej edycji będzie bronił tytułu w starciu z kolejnym zespołem ze światowej czołówki. Choć jeszcze nie odbył się mecz PGE VIVE z Barceloną, już wiemy, że w 2019 r. triumfator tego spotkania zmierzy się z Telekomem Veszprem.

- Czujemy się zaszczyceni, że możemy wziąć udział w tym premierowym projekcie. Cieszymy się, że zostaliśmy dostrzeżeni przez organizatorów tego wydarzenia. Na pewno w kolejnej edycji również będziemy chcieli się tutaj znaleźć, ale o to nie będzie łatwo. Barcelony nikomu nie trzeba przedstawiać. Zapowiada się bardzo ciekawy pojedynek - powiedział rozgrywający kieleckiego klubu, Krzysztof Lijewski.

- Dziękujemy wszystkim, którzy chcą promować piłkę ręczną. Możemy pokazać handball nie tylko w Europie, ale również w Dubaju czy Katarze. To bardzo ważne - przekonywał trener mistrzów Polski, Tałant Dujszebajew.  

- Na razie skupiamy się na promocji tego meczu. Mamy do dokończenia jeszcze ten sezon i połowę kolejnego. Na pewno do tego spotkania podejdziemy bardzo poważnie i zrobimy wszystko, aby wygrać - przekonywał Michał Jurecki.

- Dla kibiców nie jest to niespodzianka, bo już o tym wspominaliśmy. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów. Cieszymy się z tego, że zagramy z Barceloną. W miarę możliwości zapraszam kibiców do Dubaju. Ich pomoc na pewno będzie nam potrzebna - powiedział prezes PGE VIVE, Bertus Servaas.

Wydarzenie ma mieć niepowtarzalną oprawę medialną, zapewnioną przez globalnego partnera, którego poznamy wkrótce.  Mecz odbędzie się w kompleksie biznesowym Dubai World Trade Centre, a już teraz wiadomo, że ewentualny zwycięzca trzech edycji z rzędu zostanie nagrodzony bonusem w wysokości trzystu tysięcy dolarów.

wypowiedzi: PGE VIVE 

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW muszą zostać złożone formie elektronicznej za pośrednictwem formularza geoprzestrzennego udostępnionego na stronie internetowej ARiMR. Powyższe wynika wprost z przepisów wspólnotowych i dotyczy wszystkich państw członkowskich UE. Tym rolnikom, którzy nie korzystają z internetu, Agencja oraz współpracujące z nią instytucje będą udzielały pomocy.

ARiMR, tak jak dotychczas, będzie przesyłać rolnikom wstępnie wypełniony wniosek tzw. wniosek spersonalizowany wraz z załącznikami wersji papierowej (do 2020 r.). Należy jednak traktować go jedynie informacyjnie.

Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR.

Nowa aplikacja e-wniosku

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków przez internet, Agencja przygotowała nową aplikację eWniosekPlus. Jest ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia.

Przez cały proces wypełniania wniosku rolnik jest prowadzony za pomocą kreatora. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych (ewidencyjnych). Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację. Aplikacja porównuje dane deklarowane przez rolnika z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosków.

Aplikacja również na bieżąco wylicza powierzchnie gruntów ornych, procent uprawy głównej oraz dwóch upraw głównych. W zakresie sprawdzenia wymogów zazielenienia dostępny jest kompleksowy przegląd zawierający informacje na temat zwolnienia z wymogu dywersyfikacji upraw, zwolnienia z wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), spełnienia wymogu dywersyfikacji upraw, spełnienia wymogu utrzymania EFA, powierzchni, nazwy i procentu upraw głównych, danych dotyczących elementów EFA oraz trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym.

Program ma tę zaletę, że nie tylko wychwyci pomyłki, ale również na bieżąco będzie informował o popełnionych błędach czy brakach. Prawidłowo wypełniony e-wniosek zaoszczędzi rolnikowi czasu na składanie dodatkowych wyjaśnień, dokonywanie korekt, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejsza wypłatę płatności.

Główne korzyści wynikające z wypełniania oraz złożenia wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 poprzez aplikację eWniosekPlus to:

 • brak konieczności uzupełniania danych alfanumerycznych w zakresie płatności obszarowych, wszystkie dane generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności,
 • brak konieczności wielokrotnego rysowania tych samych powierzchni w ramach działek rolnych głównych i podrzędnych, działki rolne generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności,
 • dostęp do aktualnych danych referencyjnych, które prezentowane są w ramach przeglądu danych dla działek referencyjnych oraz wykorzystywane podczas kontroli wstępnych,
 • możliwość złożenia wniosku bez konieczności modyfikowania danych, w przypadku, gdy powierzchnie deklarowane do płatności oraz ich położenie nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku (dostępne w ramach uproszczonego trybu wypełniania wniosku),
 • wyświetlane na bieżąco w trakcie wypełniania wniosku wskazówki w zakresie uzupełniania pól, dołączania wymaganych załączników,
 • wyświetlane na bieżąco w trakcie wypełniania wniosku komunikaty o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku o przyznanie płatności (ich poprawienie lub uzupełnienie przed zatwierdzeniem i wysłaniem wniosku do biura powiatowego ARiMR pozwoli na uniknięcie zmniejszeń kwot płatności ze względu na stwierdzone nieprawidłowości),
 • wyświetlany na bieżąco przegląd w zakresie danych do płatności za zazielenienie,
 • możliwość złożenia wniosku oraz mobilny dostęp do konta przy użyciu tabletu lub smartfonu.

 

Jak skorzystać z aplikacji eWniosekPlus

Od 12 lutego 2018 r. wszyscy rolnicy za pośrednictwem strony internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl będą mogli zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus i sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać.

Pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji 15 marca 2018 r., czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności.

Krok pierwszy to zalogowanie się do systemu informatycznego ARiMR.

Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą zalogować się na istniejące konto. W przypadku, gdy rolnik nie posiada konta w aplikacji e-Wniosek, powinien je utworzyć na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce eWniosekPlus. Do założenia konta wystarczy podać trzy dane weryfikacyjne:

 numer identyfikacyjny producenta – „numer gospodarstwa”,

 kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2017 (w przypadku gdy rolnik w danym dniu otrzymał więcej niż jeden przelew należy wprowadzić kwotę z największego przelewu, w przypadku braku otrzymania przelewu od ARiMR w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0),

 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zalecane jest również wskazanie adresu e-mail - pole nieobowiązkowe.

Po poprawnej weryfikacji system automatycznie założy konto oraz pozwoli na wprowadzenie indywidualnego hasła celem zapewnienia możliwości ponownego logowania do systemu. ARiMR zaleca utworzenie konta przed rozpoczęciem naboru wniosków w 2018 r.

Krok drugi to wypełnienie wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 z wykorzystaniem podpowiedzi wyświetlanych na bieżąco i dołączenie wymaganych dokumentów. Aplikacja automatycznie sprawdzi, czy wszystkie pola obowiązkowe we wniosku zostały wypełnione i czy wniosek został wypełniony poprawnie.

Krok trzeci to wysłanie wniosku i pobranie potwierdzenia.

Szkolenia i pomoc

Rolnicy, by wypełnić obowiązek ubiegania się o dopłaty za pośrednictwem e-wniosku, nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Od 16 lutego br., po udostępnieniu wersji DEMO aplikacji eWniosekPlus, ARiMR przeprowadzi cykl szkoleń praktycznych mających na celu przygotowanie pracowników ARIMR, rolników, doradców (zatrudnionych zarówno w ODR-ach, jak i tych prywatnych), pracowników Izb Rolniczych do korzystania z aplikacji eWniosekPlus. Szkolenia będą się odbywać kaskadowo, tzn. pracownicy centrali ARiMR przeprowadzą szkolenia dla pracowników Centralnego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz pracowników Oddziałów Regionalnych ARiMR, którzy następnie będą szkolić pracowników ośrodków doradztwa rolniczego oraz pracowników biur powiatowych, natomiast pracownicy ODR oraz biur powiatowych będą prowadzić szkolenia dla rolników.

Rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu, by złożyć wniosek, będą mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych biur powiatowych Agencji oraz pomocy jej pracowników.

Po udostępnieniu pełnej wersji aplikacji na stronie internetowej od 15 marca 2018 r. ARiMR uruchomi punkty pomocy technicznej w biurach powiatowych, gdzie rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy technicznej przy wypełnianiu wniosku w aplikacji eWniosekPlus. Planuje się również zorganizowanie dni otwartych w biurach powiatowych, w trakcie których rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy pracowników BP.

Dodatkowo na stronie internetowej ARiMR udostępnione będą filmy instruktażowe oraz wszelkiego rodzaju instrukcje obejmujące swoim zakresem całość procesu składania wniosku - począwszy od założenia konta w aplikacji eWniosekPlus po wysłanie kompletnego wniosku do ARiMR przez internet.

Po pomoc rolnicy będą mogli także udać się do ODR-ów oraz Izb Rolniczych.

Przygotowana jest także szeroka kampania informacyjna poprzez spoty telewizyjne, audycje radiowe, spoty informacyjno-promocyjne, artykuły w prasie ogólnopolskiej, regionalnej, branżowej oraz na portalach o tematyce rolniczej, udział w imprezach o charakterze targowo-wystawienniczym i ulotki. Planowany jest również udział ekspertów ARiMR w programach telewizyjnych, radiowych, podczas których rolnicy będą informowani o zasadach składania wniosku on-line.

Oświadczenie zamiast e-wniosku

W roku 2018 zamiast wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą złożyć pisemne oświadczenie, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku z poprzedniego roku.

Oświadczenie może być składane przez rolników, którzy we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i:

 • ubiegali się o co najmniej jedną z płatności:

o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,

o płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),

o wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),

o premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020),

 • nie ubiegali się o:

o płatności dla młodych rolników, płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatności do upraw roślin pastewnych, płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych, płatności do powierzchni uprawy truskawek, płatności do powierzchni uprawy pomidorów, płatności do powierzchni uprawy lnu, płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych, płatności do bydła, płatności do krów,

o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (PROW 2014-2020),

o płatności ekologiczne (PROW 2014-2020),

o płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013),

 • potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2017 r.,
 • chcą ubiegać się w 2018 r. o te same płatności co we wniosku o przyznanie płatności w 2017 roku.

Oświadczenie będzie można składać w terminie od 15 lutego do 14 marca 2018 r. na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.

Skuteczne złożenie oświadczenia będzie równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 i ubieganie się przez rolnika o płatności, o które ubiegał się w 2017 r.

W przypadku, gdy po złożeniu oświadczenia w gospodarstwie wystąpią zmiany w zakresie wnioskowania lub działek referencyjnych (ewidencyjnych) lub działek rolnych, rolnik będzie musiał złożyć zmianę do wniosku w terminie do 31 maja 2018 r.

Szacuje się, iż od 300 tys. do nawet 500 tys. rolników może złożyć oświadczenie zamiast wniosku.

Biuro Prasowe ARiMR

Sąd Rejonowy we Włoszczowie odroczył rozprawę trzech młodych mężczyzn, którzy oblali farbą pomnik w Rząbcu. Oskarżeni oni zostali o znieważenie obiektu wzniesionego na cześć Armii Ludowej. Kolejna rozprawa odbędzie się 1 marca.

Przypomnijmy, że chodzi o obelisk, który w czasach komunizmu powstał we wsi Rząbiec niedaleko Włoszczowy, gdzie w 1944 roku doszło do potyczki między Narodowymi Siłami Zbrojnymi a Armią Ludową. W 1952 roku w tamtych okolicach ustawiony został pomnik upamiętniający to wydarzenie. Przytwierdzona do pomnika tabliczka gloryfikuje poległych z ramienia AL i uderza w żołnierzy NSZ głosząc, że „wysługiwali się hitlerowskiemu okupantowi”. Oskarżeni młodzi mieszkańcy regionu świętokrzyskiego nie zgadzają się na taki stan rzeczy, dlatego obiekt oblali farbą.

W sprawie uniewinnienia trzech osób Instytut Ordo Iuris uruchomił w internecie petycję. Znajdziemy ją w serwisie maszwplyw.pl. W dniu pierwszej rozprawy liczba podpisów przekroczyła 10 tysięcy. Prawnicy z Ordo Iuris podjęli się także obrony oskarżonych przed sądem.

Karnawałowy koncert w dawnej synagodze

niedziela, 28 stycznia 2018 15:11

Dodatkowe informacje

 • Miesjce OEM "Świętokrzyski Sztetl"
 • Godzina 16.00
 • Cena biletów 6 zł
 • Adres ul. Wspólna 14, Chmielnik

Karnawałowy koncert w dawnej synagodze

wtorek, 23 stycznia 2018 17:04 Napisane przez

W niedzielę 28 stycznia w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się karnawałowy koncert ph. „Lirycznie, tanecznie i rytmicznie”. Start o godzinie 16. Zabrzmią niezapomniane arie z oper i operetek, będzie taniec inspirowany muzyką żydowską. Wstęp 6 zł.

W siedzibie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” usłyszymy arie takie jak „Nessun dorma” z opery „Turandot” G. Pucciniego, słynne „O sole mio”, ale i niezapomniany i dobrze brzmiący we wnętrzach synagogi przebój z musicalu „Skrzypek na dachu” – „Gdybym był bogaty”. Utwory zaprezentuje tenor liryczny Michał Steciak – finalista „Talentu Świętokrzyskiego”.

Nastrój rodem z opery włoskiej zdynamizuje Zespół Taneczny „Kamena” istniejący przy Gimnazjum im. gen. K. Tańskiego w Chmielniku, prowadzony przez Iwonę Olech – Urban. Tancerki wystąpią z pokazem tańców, w tym inspirowanych muzyką żydowską.

Kielczanie, którzy nie dysponują własnym środkiem transportu do Chmielnika dojadą autobusami linii nr 201 i nr 208. Autobusy zatrzymują się na przystankach przy ul. Żytniej, na Krakowskiej Rogatce, na ul. Tarnowskiej.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Chmielnik

Wystawa „Głową w ścianę. Stefan Kisielewski – historia intelektualnego chuligana” eksponowana w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach do 28 lutego 2018 r.

Wystawę poświęconą Stefanowi Kisielewskiemu, jednemu z najznamienitszych publicystów polskich dwudziestego wieku można aktualnie oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5.

Ekspozycja przedstawia serię zdjęć, dokumentów, fragmentów prac oraz biografię polityczną Stefana Kisielewskiego, polskiego prozaika, publicysty, kompozytora, krytyka muzycznego, posła na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Koła Poselskiego „Znak”, a także współzałożyciela i członka Unii Polityki Realnej. Wystawa prezentuje cenne zbiory z czasów zaangażowania publicysty w przedwojenne pismo Jerzego Giedroycia „Bunt Młodych”, współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”, a także działalności poselskiej w okresie PRL oraz w odradzającym się ruchu konserwatywno-liberalnym. Ponadto wystawa w sposób szczególny przypomina o udziale Stefana Kisielewskiego w wydarzeniach z lat sześćdziesiątych, jego roli w „Liście 34” oraz wydarzeniach Marca 1968 r. Polityczna droga Kisielewskiego wzbogacona została fragmentami programu telewizyjnego pt. „Alfabet Kisiela”. 

 

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce

Sztuka w Biurze Wystaw Artystycznych

wtorek, 23 stycznia 2018 14:55 Napisał

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje doroczną wystawę pt. „Kapitał sztuki – suplement 2017”. Zobaczymy na niej prace kilkudziesięciu malarzy, plastyków, rzeźbiarzy i fotografików, którzy są członkami związków artystycznych.

Instytucja przypomina także prace twórców związanych z regionem, którzy zmarli w ubiegłym roku – między innymi fotografika Pawła Pierścińskiego. - W murach BWA znajdziemy małą wystawę prac Pawła. Pokazaliśmy zdjęcia nieoczywiste. Prezentujemy również niewielką wystawę pośmiertną pana Stanisława Sudnika oraz Ryszarda Gancarza, świetnego artysty i naszego przyjaciela. To trzej artyści, którzy opuścili nas w zeszłym roku - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych. - Prócz tego, w galerii zobaczymy całe mnóstwo dzieł wciąż żyjących artystów, którzy są członkami związków. Dzięki tej wystawie widzimy, że środowisko jest wciąż sprężyste, mocne i pełne inwencji twórczej – przekonuje dyrektorka BWA.

Dodatkowo, w Galerii Małej BWA na wystawie pt. „Czas kamienia/Digital Painting” malarstwo wystawia Oliwia Hildebrandt, doktorantka Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Obie wystawy będą dostępne jeszcze tylko do 2 lutego.

Dodatkowe informacje

 • Miejsce Kielce
Strona 1 z 1515

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna