Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»SPORT»Złoty na kilometr

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

SPORT KIELCE

Złoty na kilometr

14 stycznia 2018 / Tekst

Po raz trzeci biegacze z całej Polski w pierwszym tygodniu nowego roku pokonywali kilometry dla dziewięcioletniej Hani z Kalisza Pomorskiego, dotkniętej zespołem Downa i zmagającej się z ciężką wadą serca. Znowu udało się zebrać sumę, która pomoże w dalszym leczeniu dziewczynki.

– Zespół Downa jest dla nas najmniejszym problemem, bo ciężką pracą możemy przygotować córkę do tego, aby w przyszłości dobrze sobie radziła. Najgorsza jest nieoperacyjna wada serca. Leczenie paliatywne utrzymuje ją przy życiu i poprawia jego jakość. Staramy się radzić sobie z tym w miarę możliwości i robić wszystko, co w naszej mocy, aby było lepiej – mówi Marta Mielec, mama Hani.

W sercu Gór Świętokrzyskich

Za leczenie i specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne trzeba płacić niemałe pieniądze. W przypadku dziewczynki koszt wynosi około czterdziestu tysięcy złotych w skali roku. – Wiele osób pyta, czy państwo tego nie pokrywa. Otóż nie. Finansowanie nie starcza nawet na jeden turnus, za który trzeba zapłacić blisko sześć tysięcy złotych. Codzienna rehabilitacja i ciężka praca przynosi efekty, więc nie możemy z niej zrezygnować. Kiedyś usłyszeliśmy, że Hania nie przeżyje, nie będzie chodzić, a ona ciągle się rozwija i mimo ograniczeń cieszy się światem – opowiada pani Marta.

Od trzech lat pokrywanie wydatków staje się łatwiejsze. Wszystko dzięki akcji #złotynakilometr, która narodziła się w głowach biegaczy ze Świętokrzyskiego. – Kiedyś spontanicznie na jednej z grup biegowych rzuciliśmy pomysł: czy ktoś nie chciałby przyłączyć się do wspólnego biegania dla Hani. Zgłosiła się cała masa osób, ale nie każdy mógł przyjechać do nas w Góry Świętokrzyskie. Wspólnie uzgodniliśmy, że można biegać wszędzie. Akcja miała początek w naszym województwie, ale od pierwszej edycji ma charakter nie tylko ogólnopolski, ale światowy – wyjaśnia Michał Bąk, jeden z organizatorów wydarzenia.

Idea jest bardzo prosta: za każdy pokonany kilometr osoba biorąca udział w akcji przelewa jedną złotówkę na konto fundacji opiekującej się Hanią. Można biegać, spacerować, pływać albo jeździć na rowerze.

Pieniędzy przybywa

– Biegamy wszędzie. Kilometry zamieniamy na złotówki. Nie wymagamy, aby każdy przeliczał wszystko w stosunku jeden do jednego, bo nie wszystkich na to stać. Przede wszystkim liczy się gest. Są osoby, które przelewają kilometraż z dnia, niektóre z tygodnia, ale na przykład jedna z uczestniczek ostatniej edycji zsumowała dystans całoroczny i na konto fundacji przelała naprawdę dużą kwotę – tłumaczy Bąk.

W tym roku akcja znowu odniosła ogromny sukces. Dzięki wpłatom z kilometrów oraz kilkunastu akcjom charytatywnym do czwartku na konto fundacji opiekującej się Hanią wpłynęło dwadzieścia sześć tysięcy złotych. Ta kwota zapewne wzrośnie, bo niektóre osoby „wydłużają” czas akcji albo będą wpłacać pieniądze, w miarę potrzeb, regularnie do końca roku.

– Hania porusza nasze serca i… nogi. Z Michałem nie znaliśmy się wcześniej, podobnie jak z innymi osobami. Pierwszy raz skontaktowaliśmy się na grupie biegowej. Pomoc dla naszej rodzinny jest niesamowita, stanowi ogromne wsparcie. Dowodem jest to, jak Hania rozwija się dzięki uzyskanym pieniądzom. To wszystko procentuje. Za tę pomoc chcieliśmy podziękować wszystkim biorącym udział w akcji – mówi Marta Mielec.

Damian Wysocki

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna