Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»SPORT»Mocne oświadczenie Korony w sprawie Sewerzyńskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

SPORT KIELCE

Mocne oświadczenie Korony w sprawie Sewerzyńskiego

Kielce / 11 lutego 2019 / Tekst
fot. Paweł Jańczyk fot. Paweł Jańczyk

Zarząd Korony Kielce w rzeczowym i mocnym oświadczeniu odniósł się do zamieszania związanego z sytuacją kontraktową Oskara Sewerzyńskiego. Przypomnijmy, niespełna 18-letni pomocnik otrzymał propozycję pierwszej profesjonalnej umowy, ale ta została odrzucona. Reprezentujący go Grzegorz Rasiak przedstawił swoje warunki, ale są one nie do zaakceptowania przez „żółto-czerwony” klub. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia.

Zarząd klubu Korona S.A. postanowił przekazać swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi pośrednika reprezentującego Oskara Sewerzyńskiego, naruszającej dobro klubu Korona S.A. oraz przedstawić fakty dotyczące rozmów i propozycji składanych zawodnikowi przez dwie strony.

Oskar Sewerzyński to 17 letni wychowanek naszego klubu. Przez wszystkie lata klub ponosił koszty jego szkolenia, obozów przygotowawczych, transportu na zgrupowania kadry Polski, opieki medycznej itd. Naturalną jest więc propozycja zawarcia kontraktu profesjonalnego z piłkarzem, który został pozytywnie zweryfikowany przez sztab szkoleniowy pierwszej drużyny.

Dopiero po złożeniu propozycji kontraktu zawodnikowi i jego rodzicom, którzy go reprezentują jako zawodnika niepełnoletniego, okazało się że zawodnik kilka miesięcy wcześniej zawarł umowę o reprezentowanie go z pośrednikiem piłkarskim. Tym samym pośrednikiem, który stwierdził w wypowiedzi dla portalu cksport.pl, że propozycja klubu jest „bandycka”.  Jesteśmy przekonani, że dla pośrednika to bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ przepisy naszej federacji zabraniają pośrednikom pobieranie prowizji od klubu lub zawodnika, który jest niepełnoletni.

Przypomnijmy, że mówimy cały czas o zawodniku 17 letnim, który nigdy nie był zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy, nie zagrał w niej nawet minuty, nigdy nie siedział nawet na ławce rezerwowych. Jest wychowankiem klubu, który dostał ogromną szansę na dalszy rozwój z wielkimi szansami na debiut w Lotto Ekstraklasie.

Propozycja nowego kontraktu dla piłkarza/wychowanka klubu zgodnie z zasadami panującymi w naszym klubie, powinna pomóc młodemu zawodnikowi w uprawianiu sportu i zapewnić środki finansowe na podstawowe czynności z tym związane takie jak zakup obuwia, prawidłowe odżywianie, dodatkową edukację, naukę języków i wynajęcia mieszkania. 

Klub zaproponował zawodnikowi kontrakt na trzy lata, w pierwszym roku wynagrodzenie proponowane to 3.000 zł miesięcznie plus premie (1000 zł za każdy punkt jeśli zawodnik przebywa na boisku lub 500 zł za każdy punkt jeśli zawodnik pozostaje rezerwowym). W drugim roku 4.000 zł miesięcznie + premie, w trzecim roku 5.000 zł + premie. 

W ocenie zarządu klubu jest to jak najbardziej adekwatna propozycja do obecnych umiejętności zawodnika oraz jego pozycji w drużynie. Nie jest też prawdą to co pośrednik piłkarza twierdzi na łamach cksport.pl, że inni młodzi zawodnicy w Koronie Kielce mają wyższe kontrakty. W klubie jest kilku młodych piłkarzy, którzy pozycję w drużynie mają podobną, a nawet wyższą (są zgłoszeni do rozgrywek, znajdują się kadrze meczowej) a ich kontrakty są niższe, dla przykładu jeden z młodych piłkarzy znajdujących się w meczowej „osiemnastce” nadal mieszka w internacie. 

Ważną kwestią jest także to, że zawodnik został poinformowany, że w przypadku dalszego rozwoju sportowego, który będzie umożliwiać grę w Ekstraklasie, zarząd klubu złoży mu kolejną ofertę kontraktu profesjonalnego, na poziomie zawodników występujących regularnie w rozgrywkach ligowych.

Złożona przez pośrednika propozycja kontraktu zakłada wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5.000 zł miesięcznie, wynagrodzenie to zostanie zwiększone do 7.500 zł miesięcznie gdy zawodnik wystąpi 5 razy w rozgrywkach Ekstraklasy (bez względu na wymiar czasowy), do 10.000 zł miesięcznie po 10 występach w Ekstraklasie, 14.000 zł miesięcznie po 15 występach, 18.000 zł po 25 występach, 20.000 zł po 30 występach oraz 35.000 zł miesięcznie po 50 występach w Lotto Ekstraklasie. Dodatkowo propozycja zawiera także premie meczowe oraz stałą kwotę (10.000 zł), którą zawodnik otrzyma w momencie podpisania kontraktu.

Zgodnie z propozycją pośrednika zawodnika klub musi zdecydować w tym momencie, że zawodnik, który na obecną chwilę nie zagrał nawet minuty w rozgrywkach Ekstraklasy będzie mógł za około 1,5 roku zarabiać na poziomie najbardziej doświadczonych i regularnie występujących w drużynie piłkarzy mających na swoim koncie kilkaset meczów w Lotto Ekstraklasie. Pośrednik zawarł także zapis, o kwocie odstępnego w wysokości 300.000 euro, czyli kwotę za jaką bez względu na stanowisko klubu inny klub może wykupić zawodnika. 

Dodatkową bulwersującą nas sprawą jest fakt nieprzestrzegania przepisów związkowych w sprawie wynagradzania pośredników reprezentujących piłkarzy niepełnoletnich.

Przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej zabraniają pośrednikom piłkarskim zawierania umów i pobierania prowizji za reprezentowanie zawodników niepełnoletnich. Uchwała nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, pkt. 12 brzmi: „ Zabrania się uiszczania przez Zawodnika niepełnoletniego lub klub jakichkolwiek opłat na rzecz Pośrednika w związku z zawarciem Kontraktu lub umowy transferowej Zawodnika niepełnoletniego lub zaciągania zobowiązań dotyczących uiszczania jakichkolwiek opłat na rzecz Pośrednika w związku z zawarciem takiego kontraktu lub umowy transferowej w przyszłości. Naruszenie niniejszego postanowienia skutkować będzie odpowiedzialnością dyscyplinarną, zgodnie z postanowieniami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. "

Zgodnie z propozycją pośrednika piłkarza w dniu 18. urodzin zawodnika, pośrednik ma otrzymać od klubu 30.000 zł oraz dodatkowe 10.000 zł w momencie rozegrania przez zawodnika 15 meczów w Lotto Ekstraklasie. 

Przedstawiamy powyższe fakty, ponieważ wypowiedzi pośrednika w sposób niedopuszczalny naruszają dobra klubu. W ocenie zarządu pośrednik zawodnika nie przyczynił się w żaden sposób do wyszkolenia zawodnika, w żaden sposób nie pomógł mu w dotychczasowej jego drodze do obecnego poziomu sportowego, nieprawdą jest także, że pośrednik przyczynił się w jakikolwiek sposób do zgłoszenia zawodnika do rozgrywek Lotto Ekstraklasy.

W naszej ocenie pośrednik swoją ofertą zmusza zarząd do decyzji o zaprzestaniu dalszego inwestowania w piłkarza, ponieważ może w bliskiej perspektywie go stracić. Według zarządu klubu działania pośrednika prowadzą do zahamowania rozwoju zawodnika i mają na celu przede wszystkim osiągnięcie nieuprawnionych korzyści finansowych, a podstawowym pytaniem na które nie potrafimy znaleźć odpowiedzi jest - za jaką pracę, wykonaną na rzecz zawodnika lub klubu, pośrednik żąda od klubu 30.000 zł?

Powyższe fakty zarządu klubu postanowił ujawnić aby to kibice i ludzie, którym zależy na dobrym postrzeganiu klubu mogli ocenić czy oferta dla 17 letniego zawodnika, który nie miał jeszcze okazji nawet znaleźć się w meczowej kadrze jest rzeczywiście ofertą „bandycką”, a działania pośrednika zawodnika mają na celu tylko i wyłącznie dbanie o dobro młodego piłkarza, wychowanka Korony Kielce?

Klub Korona S.A. nie zamyka sprawy zawarcia kontraktu profesjonalnego z Oskarem Sewerzyńskim i oczekuje ostatecznego stanowiska zawodnika i jego opiekunów prawnych.  W związku z niezgodnymi z obowiązującym prawem zapisami w ofercie, zarząd Korona S.A. oświadcza, że nie zamierza rozmawiać o kontrakcie zawodnika z jego pośrednikiem.

ZOSTAW KOMENTARZ