Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»SPORT»Korona Kielce ma 45 lat

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


SPORT KIELCE

Korona Kielce ma 45 lat

Kielce / 10 lipca 2018 / Tekst

Korona Kielce kończy 45 lat. 10 lipca 1973 roku doszło do połączenia dwóch kieleckich klubów sportowych: SHL i Iskry, co dało początek Kieleckiemu Stowarzyszeniowi Sportowemu Korona. Powstały przy nim cztery sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, kolarskiej i motorowej. 

W niespełna miesiąc po utworzeniu klubu, piłkarze Korony przystąpili do rozgrywek o mistrzostwo kieleckiej ligi okręgowej. Pierwszym trenerem został Zbigniew Pawlak. Inauguracyjne spotkanie zostało rozegrane 5 sierpnia 1973 roku na stadionie „Iskry” przy ul. Mielczarskiego. Przeciwnikiem Korony była Sparta Kazimierza Wielka. „Żółto-czerwoni” wygrali 3:0, a historycznego  pierwszego gola zdobył Andrzej Jung.

Korona pierwszy awans do II ligi wywalczyła dwa lata po powołaniu klubu. 13 lipca 1975 roku podopieczni Bogumiła Gozdura na stadionie przy Ściegiennego pokonali 3:2 Lubliniankę Lublin. Ten pojedynek z wysokości trybun śledziło 20 tysięcy kibiców.

Korona przez kolejne długie lata grała na drugim i trzecim szczeblu rozgrywkowym w kraju. W sezonie 2004/2005 kielecki klub wywalczył historyczny awans do ekstraklasy. „Żółto-czerwoni” w elicie mają za sobą dwanaście pełnych sezonów.

Korona w ekstraklasie do tej pory rozegrała 395 spotkań, w których na swoim koncie łącznie zgromadziła 535 punktów, na co złożyło się 140 zwycięstw i 115 remisów. Taki wynik „żółto-czerwonym” daje 21. miejsce w tabeli wszechczasów. Kielecki klub najwyżej sezon zakończył na 5. lokacie, miało to miejsce w 2006, 2012 i 2017 roku. Korona w 2007 roku zagrała w finale Pucharu Polski, ale w nim przegrała 0:2 z Groclinem Dyskobolią  Grodzisk Wielkopolski.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna