Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»SPORT»Kielce doczekają się Akademii Piłkarskiej z prawdziwego zdarzenia?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

SPORT KIELCE

Kielce doczekają się Akademii Piłkarskiej z prawdziwego zdarzenia?

Kiece / 11 lipca 2019 / Tekst

Juniorzy starsi Korony Kielce w poprzednim sezonie wywalczyli tytuł mistrza Polski. Sukces drużyny Marka Mierzwy jest tym większy, że dokonali tego, mając zdecydowanie gorsze warunki treningowe od wielu przeciwników. Te dla kolejnych roczników mogą być o niebo lepsze. Poznaliśmy bowiem koncepcję budowy Akademii Piłkarskiej, która mieściłaby się przy ulicy Prostej.

Na obecnym Stadionie Międzyszkolnym mieszczą się dwa boiska: główne i boczne. W zamyśle architektów drugie z nich w nowym centrum stałoby się główną areną z trybuną na pięćset lub tysiąc osób. Miejsce obecnego stadionu z bieżnią zostałoby zajęte przez trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią – jedno z nich miałoby być wzbogacone o system podgrzewania. Dodatkowo kompleks zyskalby nowoczesny budynek z szatniami, dwa mniejsze boiska oraz być może halę.

– To nie jest skomplikowana przebudowa. Najgorsze byłoby, gdybyśmy musieli schodzić z boiskami w dół. Bliskość Wietrzni powoduje, że nie można tam wkopać łopaty –  mamy tam łupek i glinę. Różnica wysokości między ulicą Prostą a istniejącym stadionem umożliwia jednak wykonanie podbudowy na wierzchu, bez konieczności zrywania starej konstrukcji. Ale będziemy musieli zniwelować różnicę między istniejącym stadionem a ulicą Prostą, wykonując mur oporowy. On  będzie kosztował około trzech milionów złotych  – wyjaśnia architekt Marek Pakuła z pracowni Studio-A.

Stworzenie koncepcji to dopiero pierwszy krok w stronę budowy Akademii Piłkarskiej. Kolejnym będzie zapewnienie funduszy na jego realizację. Budowa kompleksu boisk, nowego pawilonu oraz hali ma wynieść 30 milionów złotych.

– Mam nadzieję, że szanse na realizację tych projektów są bardzo duże (również przebudowę Hali Legionów - przyp. red.). Mamy deklarację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, że możemy liczyć na spore wsparcie, nawet sięgające połowy kosztów inwestycji. Nasze wstępne analizy wskazują również na to, że możemy zyskać finansowanie również z innych jednostek. Przy założeniu, że pieniądze znajdą się. Liczymy, że oba projekty doprowadzimy do szczęśliwej finalizacji jeszcze w tej kadencji – mówi Paweł Gągorowski, pełnomocnik prezydenta ds. prawnych i nadzoru właścicielskiego.

Swojego zadowolenia z faktu, że budowa Akademii Piłkarskiej w Kielcach zyskała realny kształt, nie ukrywał Krzysztof Zając, prezes Korony.

– Jeśli chcemy, aby Kielce były traktowane jako miasto sportu, to musimy w tym kierunku coś robić. Ten dzień uważam za startowy, od którego powinniśmy rozpocząć intensywną pracę przy przebudowie hali oraz budowie nowych boisk przy ulicy Prostej. Wydaje mi się, że to dobry dzień dla naszego miasta, bo rozpoczęliśmy całą procedurę. Jak to będzie wyglądało dalej? Zobaczymy, ale jestem do wszystkiego pozytywnie nastawiony – przekonywał sternik „żółto-czerwonych”.

Zakładając, że wszystkie procedury zostaną wypełnione, to od momentu wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty budowa Akademii Piłkarskiej przy ulicy prostej zajmie od 12 do 18 miesięcy.

ZOSTAW KOMENTARZ