Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»PUBLICYSTYKA»I znów kryzys

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

SPORT KIELCE

I znów kryzys

09 czerwca 2017 / Tekst

Zaledwie pięć lat temu kibice ówczesnego Farta Kielce martwili się o przyszłość kieleckiej siatkówki. Teraz historia zatacza koło, bo firma Effector wycofała się ze sponsorowania klubu.

O braku współpracy między klubem i sponsorem mówiło się już w zeszłym roku. Wygląda na to, że czarę goryczy przelał brak awansu drugiej drużyny do rozgrywek drugiej ligi. Choć zespół kierowany przez Mateusza Grabdę wygrał finałowy turniej w Słupcy, to w kadrze kielczan zagrali dwaj nieuprawnieni zawodnicy – Krzysztof Antosik i Michał Superlak – co poskutkowało unieważnieniem awansu.

– Kadrę na turniej przygotowaliśmy na podstawie dokumentów przygotowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej. Dopuszczały one do gry kilku siatkarzy z seniorskiej drużyny Effectora. Nie czujemy się winni, choć przyznaję, że protest klubu ze Słupcy jest zgodny z prawem. Są jeszcze inne sposoby na grę w drugiej lidze i postaramy się, żeby praca siatkarzy i trenera nie poszła na marne – tłumaczy Jacek Sęk, prezes klubu.

Prezes nie wiedział…

Leszek Ciesek, prezes firmy Effector, po zerwaniu umowy sponsorskiej wystosował do mediów komunikat: „Podpisując kolejną umowę sponsorską na sezon 2015/2016, uzależniałem dalszą współpracę od poprawy wyników sportowych i sytuacji finansowej oraz transparentności działań w siatkarskiej spółce. W sezonie tym klub wywalczył zaledwie przedostatnie miejsce, a finansowo spółka Świętokrzyska Siatkówka pogłębiła swoje zadłużenie (...). Pomogłem klubowi, wypłacając zaległe wynagrodzenia awansem z budżetu na kolejny sezon. Wówczas przekonałem się dopiero, jak wyglądają finanse klubu. Wcześniej nie miałem wiedzy na ten temat – jako sponsor tytularny od początku współpracy do końca sezonu 2016 nie znaliśmy wielkości budżetu i nie mieliśmy żadnej możliwości kontrolowania jego wykonania. Nigdy wcześniej ani później nie przedstawiono mi sprawozdania finansowego z wykorzystania przeznaczonych środków, jak to jest powszechnie przyjęte w innych klubach. Sytuacja z 2015 roku pokazała  prawdziwą rzeczywistość klubu: zajęcia komornicze, brak regulacji zobowiązań, etc. To wszystko było efektem braku transparentności rozliczeń budżetu poszczególnych sezonów (...). Dawało dowolność w księgowaniu wpływów, co pozwalało w krótkiej perspektywie sterować wynikami spółki. Za budżet klubu  odpowiadał tylko jego zarząd”.

Leszek Ciesek wspomina też o modelu działania klubu: "W projekcie zaprezentowanym przez Kancelarię Axelo nie było nigdy takich założeń, że klub będzie funkcjonował w ramach dwóch spółek. Potwierdzeniem tego może być korespondencja Prezesa Sęka z Radą Nadzorczą o kolejnych terminach przeniesienia licencji.  Na spotkaniach z Przewodniczącą Rady prezes Sęk deklarował, że licencja zostanie przepisana w kolejnych tygodniach, z czego jednak (...) nie wywiązał się. Co ciekawe –  na koniec roku obrachunkowego 2016 wcześniejsza spółka posiada zysk wskutek księgowania wpływów z Plus Ligi, w związku z dalej posiadaną licencją. Nowy podmiot natomiast posiada stratę, nie mając przy tym licencji na grę”.

A sponsora nie ma…

Prezes klubu Jacek Sęk nie zgadza się z przedstawionymi zarzutami. – Spółka, która została powołana, aby finansować klub, rzeczywiście powstała bez udziału firmy Effector, ale jej decyzyjnym udziałowcem był pan Leszek Ciesek. Posiadał on również większość w trzyosobowej radzie nadzorczej, więc jeśli nie był zadowolony z działań zarządu, mógł go odwołać. Najlepszym przykładem jego wpływu na kwestie personalne było zdymisjonowanie trenera Dariusza Daszkiewicza jednym telefonem – wyjaśnia Sęk, podkreślając, że byt siatkówki w Kielcach nie jest zagrożony.

Tyle, że na razie nie wiadomo, kto będzie nowym sponsorem tytularnym. Nieoficjalnie mówiło się o Targach Kielce, ale Andrzej Mochoń, prezes miejskiej spółki, stanowczo zdementował te informacje.

Piotr Natkaniec

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay