Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

SPORT

Boniek: przy eliminowaniu tak zwanych grup patologicznych musimy być bezwzględni

czwartek, 25 października 2018 20:30 / Autor: Damian Wysocki
Damian Wysocki

Blisko czterystu przedstawicieli świata sportu oraz instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczanie imprez masowych wzięło udział w osiemnastej konferencji "Bezpieczny Stadion", która w czwartek odbyła się w Targach Kielce. - Nie możemy pozwolić, aby bezpieczeństwo było pustym hasłem, jego zapewnienie to nasze najważniejsze zadanie. Imprezy piłkarskie nie są po to, aby ktokolwiek przy nich ryzykował swoje zdrowie, czy życie. Im muszą towarzyszyć tylko pozytywne emocje - mówił prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

Na polskich stadionach z roku na rok jest coraz bezpieczniej. O tym świadczą statystyki.Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej podkreślał, że w tym roku odnotowano tylko trzy zbiorowe przypadki naruszenia bezpieczeństwa i porządku.

- To były bulwersujące przypadki. Mówimy tu o spotkaniach Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze, Lecha Poznań z Legią Warszawa oraz przy  finale Pucharu Polski między Legią a Arką Gdynia. W tych sytuacjach ogniskują się trzy największe problemy. Przy tych meczach, tzw. podwyższonego ryzyka, występuje ogromny poziom agresji. Do tego dochodzi kwestia pirotechniki, która niesie za sobą spore zagrożenie. Problem występuje również przy przejazdach kibiców. Tu dzieje się dużo, nie tylko pomiędzy samymi kibicami, często na niebezpieczeństwo narażone są osoby postronne. To obszar, który wymaga uporządkowania - wyjaśniał Jarosław Szymczyk.

Największym problemem na stadionach dalej są chuligani oraz działające w tym środowisku grupy przestępcze. W ostatnich dwóch latach zatrzymano blisko dwa tysiące osób, którym zostały postawione zarzuty, czterysta z nich aresztowano.

- Stan bezpieczeństwa jest coraz wyższy. W każdym klubie ekstraklasy mamy swoje oczy, czyli kibiców, którzy z nami współpracują. Niestety są tak zwane grupy patologiczne, które nie interesują się niczym. Żadne bezpieczeństwo ich nie interesuje, chcą robić wszystko po swojemu. Dojście do nich jest najtrudniejsze. Nie chodzi jednak o to, aby się z nimi kontaktować, trzeba stworzyć takie mechanizmy zabezpieczające imprezy masowe, aby ich ze stadionów wyeliminować. To jest bardzo mała grupa. Tu musimy być bezwzględni. Nie możemy narażać zdrowia i życia dziewięćdziesięciu dziewięciu i więcej procent ludzi tylko dlatego, że garstka chce się pobawić. Do tego jest współpraca z policją. Musimy wyeliminować z polskich stadionów ludzi niezainteresowanych sportem - przekonywał prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Konferencji „Bezpieczny stadion” tradycyjnie towarzyszyła Gala Fair Play, podczas której wręczono prestiżowe nagrody dla klubów piłkarskich oraz osób za wieloletnią pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO