Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Znów można wykonać badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 11:07 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wznowił bezpłatne badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Mogą z nich skorzystać seniorzy z grupy ryzyka.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, z badań mogą skorzystać osoby od 65 roku życia, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego tak jak: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętniczego, hiperlipidemia oraz płeć męska.

– Samo badanie jest krótkie i nieinwazyjne, pozwala ono wykryć tętniaki aorty brzusznej. Lekarze podkreślają, że planowe leczenie tętniaków, jest obarczone śmiertelnością na poziomie zaledwie jednego procenta, natomiast w przypadku tętniaka pękniętego umiera około 75 procent chorych – tłumaczy rzecznik.

– Dotychczas w ramach programu zostało przebadanych ponad 800 osób, w tej grupie byli pacjenci, którzy wymagali pilnej informacji, kilkadziesiąt osób zostało skierowanych do dalszej diagnostyki – dodaje rzecznik.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 211 18 64, która pracuje w godzinach 8.00- 16.00.  Pacjenci powinni zgłaszać się na badania z zachowaniem środków ostrożności - na ściśle wyznaczoną godziną, w maskach zasłaniających usta i nos.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzki Szpitala Zespolonego w Kielcach realizują badania w ramach programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020” od końca 2018 roku. Z uwagi na pandemię wiosną tego roku wstrzymano go.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO