Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Znamy laureatów konkursu poświęconego żołnierzom wyklętym

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Znamy laureatów konkursu poświęconego żołnierzom wyklętym

Kielce / 01 marca 2019 / Tekst

Dwunastu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z regionu świętokrzyskiego zostało nagrodzonych w VI Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”. Nagrody otrzymali podczas spotkania edukacyjnego towarzyszącego obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 146 uczniów z ponad 50 szkół z województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować projekt pomnika albo tablicy pamiątkowej, która by upamiętniała wybranego żołnierza wyklętego z naszego regionu. - Poziom był wysoki i trudno było nam wybrać najlepsze prace. Uczestnicy mieli mnóstwo ciekawych i oryginalnych pomysłów, ale musieliśmy zdecydować, które zwyciężą. Myślę, że te prace mogłyby być dla przyszłych architektów i projektantów wzorem do realizacji takich przedsięwzięć na terenie naszego miasta i województwa - mówi Ewa Kolus, nauczyciel III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach oraz organizator spotkań edukacyjnych i konkursu poświęconemu podziemiu niepodległościowemu.

Uczestnicy zostali nagradzani w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszą stanowili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, a drugą szkoły ponadpodstawowe. W sumie wyróżnionych zostało 12 osób.

Jedną z uczestniczek konkursu była Aleksandra Walczak z II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu. - Każdy konkurs daje mi możliwość poszerzenia wiedzy w danej dziedzinie. Ten był dla mnie ważny, ponieważ uważam, że naszym zadaniem jest kultywowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli o naszą ojczyznę, pomimo wielu przeciwności losu, żebyśmy my mogli się tutaj spotkać - stwierdza.

Trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnzjalnych zajęła Karolina Łabędzka z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, która przygotowała szkic pomnika Antoniego Hedy na tle lasu. Projektantki z Instytutu Dizajnu, które oceniały prace wybrały ten projekt, podkreślając że jest to niebanalna instalacja z przemyślaną ideą. - Wzięłam udział w tym konkursie, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o bohaterach, którym zawdzięczam przebywanie w wolnej Polsce. Do przygotowania pracy zachęciła mnie pani od historii, ale sam temat zmotywował mnie do tego, żeby wziąć udział - tłumaczy laureatka.

Konkurs został zorganizowany przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Poniżej lista laureatów:

W kategorii szkoła podstawowa i gimnazjum:

I miejsce: Julia Mendyk z ZSO Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

II miejsce ex aequo: Julia Woś z III kl. gimnazjum przy SP nr 23 w Kielcach i Anna Wdowiak ze SP w Leszczynach

III miejsce: Stanisław Grabalski z ZPO w Miąsowej

Wyróżnienia: Iga Moroń ze SP w Małogoszczu i Michał Wtorek z SP nr 5 w Jędrzejowie

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce: Aleksandra Martys z II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach

II miejsce: Lena Kobylarz z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach

III miejsce: Karolina Łabędzka z LO w Małogoszczu

Wyróżnienia: Zofia Kiełek z III LO z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, Aleksandra Garbacz z II LO im. Marii Sklodowskiej-Curie w Końskich i Anna Nowak z II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach

ZOSTAW KOMENTARZ