Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Zmiany w zakresie świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Zmiany w zakresie świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej

07 lutego 2019 / Tekst

Weszły w życie zmiany dotyczące świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zwiększyły się kompetencje fizjoterapeuty, który decyduje o przebiegu i zakresie wykonywanych świadczeń, do tej pory takie decyzje podejmował lekarz.

-Skierowanie na rehabilitację niezmiennie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory ten sam lekarz wypisywał również konkretne zabiegi jakie pacjent ma otrzymać, teraz może to zrobić lecz nie musi.  W tej chwili wchodzi nowe świadczenie - wizyta fizjoterapeutyczna i ostateczną decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje fizjoterapeuta - tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. -Wizyta fizjoterapeutyczna  powinna się odbyć przynajmniej 14 dni przed rozpoczęciem rehabilitacji. Jej celem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, na podstawie którego specjalista dobierze rodzaj wykonywanych zabiegów. Może wziąć tutaj pod uwagę zalecenia lekarza, jednak nie jest to obligatoryjne  - uzupełnia rzecznik.

Dodatkowo świadczeniodawca po ukończonym cyklu terapii musi przekazać lekarzowi kierującemu, informację o sposobie leczenia pacjenta i efektach przeprowadzonej terapii. -Zmiana ta ma na celu przede wszystkim weryfikację prawidłowości decyzji o skierowaniu danej osoby na terapię oraz jej efektywności. Chodzi też o kompleksową opiekę, za którą odpowiada lekarz - podkreśla rzecznik.

Wszystkie informacje na temat terapii są przekazywane do lekarza bez pośrednictwa pacjenta lub osób trzecich, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna