Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Sejmik nie zajmie się uchwałą ws. wyboru wicemarszałka Bogusławskiego. "To polityczna bezczelność!"

poniedziałek, 24 lutego 2020 12:05 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Doszło do znaczenia kart i złamano tajność głosowania – mówił radny PSL Andrzej Swajda o wyborze przez Sejmik wicemarszałka Marka Bogusławskiego. Projekt uchwały dotyczący unieważnienia tego głosowania nie będzie jednak rozpatrzony. – Sejmik nie ma takich kompetencji – tłumaczy wicemarszałek Renata Janik.

Marek Bogusławski został wybrany na funkcję wicemarszałka 20 grudnia, w trzecim głosowaniu. Radni Polskiego Stronnictwa Ludowego zgłaszali wówczas zastrzeżenia dotyczące rzekomego znaczenia kart, które miałoby naruszyć tajność oddawanych głosów. Dziś chcieli, żeby Sejmik zajął się uchwałą unieważniającą wybór Bogusławskiego. – To wy zaczęliście ten temat, a my chcemy pokazać, że pracujemy zgodnie z prawem. Zabraliście nam państwo instrumenty, które uratowałyby transparentność podejmowanych uchwał. Prosiliśmy dwukrotnie o wyjaśnienie sytuacji i pokazanie kart, ale to nic nie dało i dostaliśmy odpowiedź negatywną. Prowokujecie nas, żebyśmy sięgnęli po Kodeks Karny – stwierdziła radna Agata Binkowska z PSL.

– Wszystko ma swoje granice. Ta dyskusja już się odbyła. To polityczna bezczelność. Apeluję do wszystkich radnych o trzymanie się procedur – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Radny Sławomir Gierada z klubu Świętokrzyskich Samorządowców uważa, że cała sytuacja jest jedynie awanturą o charakterze politycznym: – Głosowanie się odbyło, komisja skrutacyjna uznała jego wyniki, więc wniosek nie jest niczym uzasadniony.

Przypomnijmy, że radni PSL chcieli unieważnienia grudniowego głosowania. Ostatecznie punkt dotyczący uchwały nie znalazł się w porządku obrad dzisiejszej Sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO