Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Zbliża się rocznica bitwy na Zwierzyńcu

czwartek, 09 marca 2017 13:31 / Autor: Radio eM
Radio eM

Szkoła Podstawowa w Czarncy oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zapraszają 19 marca br. na obchody 73 rocznicy bitwy na Zwierzyńcu pod Włoszczową. Początek godz.10.30 przed budynkiem SP w Czarncy - informuje Urząd Gminy we Włoszczowie.

Jak informuje na swojej stronie internetowej gmina Włoszczowa - Bitwa na Zwierzyńcu  (19.03.1944)  była pokłosiem akcji zbrojnej, przeprowadzonej dzień wcześniej na terenie Włoszczowy, przez kilka plutonów AK, m.in. konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczenia akt gminy i powiatu oraz urządzeń telefonicznych, a także zlikwidowania konfidentów. Opanowanie Włoszczowy przez oddziały AK zakończyło się sukcesem. Partyzanci bez strat własnych ukryli się w okolicznych lasach.

Pluton ppor. Zenona Siudy „Wolta” oddalił się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety Niemcy zaskoczyli partyzantów. Podczas walki zginęło ich 11, w tym dowódca plutonu, 4 zostało ciężko rannych.Niemcy, po kilku dniach kazali pochować ciała na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na cmentarz parafialny we Włoszczowie. 18.03.1984 r. została ufundowana tablica pamiątkowa ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej i przekazana pod opiekę uczniów Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

za: wloszczowa.pl

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO