Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów

Kielce / 14 listopada 2016 / Tekst

Specjalna sala do znieczulania pacjentów czekających na badanie rezonansem magnetycznym powstała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Znalazł się w niej profesjonalny sprzęt, z którego skorzystają przede wszystkim dzieci. 

-  Badanie w rezonansie magnetycznym trwa często 30- 40 minut i musi być wykonywane w bezruchu. Każdy wie, że w przypadku małych dzieci jest to bardzo trudne. Dlatego należy je znieczulać. Ale do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i sala, gdzie mali pacjenci, w obecności anestezjologów są znieczulani i później, po badaniu wybudzani – podkreślił doktor Krzysztof Bidas, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Po połączeniu szpitalika dziecięcego ze szpitalem na kieleckim Czarnowie, mali pacjenci mieli wykonywane to badanie w  Świętokrzyskim Centrum Onkologii.  – Wszystko zmieniło się, kiedy w  ŚCO wymieniono rezonans na trzyteslowy.  Niestety jest on za mocny dla dzieci i musieliśmy kierować ich na takie badania do innych miast, między innymi: Łodzi, Krakowa i Skarżyska.  Dlatego konieczne było  zmodernizowanie i doposażenie naszej pracowni – wyjaśnił Andrzej Domański, dyrektor szpitala.

W  ramach inwestycji przebudowano pracownię oraz zakupiono specjalistyczny sprzęt, w tym m. in. kardiomonitory,  defibrylator, aparat do znieczulania, pompę infuzyjną i system monitorowania pacjenta. - Ten sprzęt będzie służył nie tylko  dzieciom, ale także dorosłym pacjentom, którzy z przyczyn medycznych będą musieli być znieczulani – podkreśla Łukasz Wypchło, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala na Czarnowie.

Rocznie w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest około czterech tysięcy badań.

Koszt inwestycji to ponad milion złotych. Większość kwoty na ten cel przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna