Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W następnym roku kolejny spis powszechny. Próba generalna w… Wąchocku

poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:55 / Autor: Michał Łosiak
Fot. wachock.pl
Michał Łosiak

W 2021roku odbędzie się w całej Polsce kolejny Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. W kwietniu tego roku zaplanowano przeprowadzenie próbnego spisu. Wybór padł na… Wąchock.

– Bardzo dokładnie analizowaliśmy interesujące nas cechy demograficzne, społeczne i te dotyczące migracji oraz aktywności ekonomicznej. Gmina Wąchock ma bardzo podobną strukturę do tej wojewódzkiej. Celem próbnego spisu jest sprawdzenie rozwiązań metodologicznych i infrastruktury informatycznej – tłumaczy Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Rok później odbędzie się Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. W każdej gminie zostaną powołane Gminne Biura Spisowe współpracujące z Wojewódzkim Biurem Spisowym. – Zgodnie z ustawą podstawową formą zbierania informacji będzie samospis internetowy. Zależy nam, żeby mieszkańcy naszego województwa podeszli do sprawy życzliwie. Dla tych, którzy nie mają dostępu do Internetu lub komputera czy urządzeń mobilnych będziemy przygotowywać stanowiska do samospisu. Jeśli jednak ktoś nie przekaże informacji także w tej formie, uruchomimy kontakt telefoniczny. W ostateczności mieszkańców odwiedzą rachmistrzowie spisowi – wyjaśnia dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Zebrane dane mają posłużyć m.in. do kreowania polityki w ramach Unii Europejskiej. Będziemy pytani o aktywność ekonomiczną, migrację i niepełnosprawność. – Są pytania obowiązkowe, ale również takie, na które nie musimy udzielać odpowiedzi. Zapytamy również o informacje dotyczące naszego mieszkania – dodaje Agnieszka Piotrowska-Piątek.

Z pytaniami możemy się zapoznać na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajdziemy wersję demonstracyjną aplikacji spisowej. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Za odmowę grozi kara grzywny.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO