Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Wygodniej i bezpieczniej pociągiem ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wygodniej i bezpieczniej pociągiem ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza

Skarżysko-Kamienna / 09 sierpnia 2018 / Tekst

Nowe tory, bezpieczniejsze przejazdy, wygodne perony i szybszy transport. Takie zmiany czekają na podróżujących po modernizacji linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Inwestycja realizowana od czerwca przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma kosztować 379 milionów złotych.

Cały czas trwają prace na odcinku Skarżysko-Kamienna–Starachowice Wschodnie. Obecnie wymieniony został już jeden tor i trwa montaż sieci trakcyjnej. Budowane są też perony w Starachowicach, Wąchocku, Marcinkowie i Skarżysku Kościelnym.

Projekt z Krajowego Programu Kolejowego, obejmujący prawie stukilometrową trasę Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, jest już realizowany jest na odcinku ze Skarżyska-Kamiennej do Starachowic. Trwają prace torowe i budowa nowych peronów. Zgodnie z przyjętym rozkładem, utrzymany jest ruch pociągów na sąsiadującym z pracami torze.

Między stacjami Skarżysko Kamienna – Starachowice Wschodnie powstało już 14 km nowego toru. Wykonawca wykorzystał ponad 22 tysiące nowych podkładów i 33 tysiące ton potrzebnego pod torem tłucznia. Ustawione zostały też nowe konstrukcje i trwa wywieszanie sieci trakcyjnej.

Na nowej trasie pracuje specjalny dynamiczny stabilizator, który przygotowuje tor do bezpiecznego przejazdu pociągów. Zgodnie z harmonogramem składy pojadą we wrześniu. Wówczas rozpoczną się prace na sąsiednim torze, którym obecnie prowadzony jest ruch.

Dzięki inwestycji podróżujący pociągiem ze Starachowic, Wąchocka, Marcinkowa i Skarżyska Kościelnego zyskają wyższy komfort obsługi. Na stacjach widać, jak budowane są wyższe, wygodniejsze perony. Będą na nich zamontowane wiaty, ławki, tablice informacyjne i nowe oświetlenie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły skorzystać z pochylni. Przebudowany będzie także peron numer 3 w Skarżysku-Kamiennej i peron numer 1 w Starachowicach Wschodnich.

W ramach prac na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wschodnie zaplanowano wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i rozjazdów. Wyremontowane zostaną budynki nastawni w Wąchocku i Starachowicach Wschodnich.

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni przebudowa 10 przejazdów. We wrześniu prace obejmą m.in. przejazd w Starachowicach na ulicy Radomskiej, gdzie wymienione zostaną tory i jezdnia, poprawione będą dojazdy do skrzyżowania i odwodnienie.

Po zakończeniu robót na całej linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h. Możliwe będzie przywrócenie regularnych połączeń z Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza, a podróżni zyskają wygodniejszy dostęp do kolei. Roboty budowlane mają się zakończyć w 2021 roku.

Wartość umowy na „Prace budowlane na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz” wynosi 378,8 milionów złotych. Finansowanie inwestycji przewidziano z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna