Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wręczono "Świętokrzyskie Victorie"

wtorek, 05 marca 2019 19:58 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Gmina Strawczyn,  Wydawnictwo Jedność i ojciec Edward Stradomski to laureaci XI edycji "Świętokrzyskiej Victorii". Zwycięzców w kategoriach Samorządność, Przedsiębiorczość i Osobowość poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Świętokrzyska Victoria została ustanowiona w 2008 roku. Jej ideą jest promowanie najbardziej aktywnych świętokrzyskich samorządów, przedsiębiorstw i osób. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Samorządność, Przedsiębiorczość i Osobowość. W każdej z nich o statuetkę i prestiżowy laur zwycięzcy ubiega się piątka nominowanych. W tym roku do plebiscytu zgłoszonych zostało w sumie 46 kandydatów.

- Cieszę się, że ta nagroda województwa świętokrzyskiego ma już ugruntowaną renomę. Przyznam się, że jako przewodniczący kapituły, szczególnie w kategorii Przedsiębiorczość miałem wiele typów. Wybór był trudny, ale to dobrze, że jest wielu równorzędnych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o ten tytuł - mówił przed rozpoczęciem gali Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Zwycięzcą w kategorii Samorządność została gmina Strawczyn. O nagrodę konkurowała z gminą Bieliny, miastem i gminą Chęciny, miastem i gminą Chmielnik oraz miastem i gminą Jędrzejów. - Przyjmuję tę statuetkę z wielką radością, bo jest to nagroda nasza najbliższa, ale jak się okazało najtrudniejsza. Zdobywaliśmy wyróżnienia w rankingach Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej, ale nie mogliśmy dostać "Świętokrzyskiej Victorii". Dziękuję kapitule, że dostrzegła wysiłek samorządu Strawczyna i ta decyzja jest naprawdę słuszna - żartował Tadeusz Tkaczyk, wójt Strawczyna podczas odbioru nagrody. - To nie jest sukces ostatniego roku, ale wielu lat, mądrych decyzji, dobrej strategii, skutecznego działania i realizacji marzeń - komentował później.

Statuetka w kategorii Przedsiębiorczość trafiła do Wydawnictwa Jedność. - Jeszcze do mnie nie dociera, że otrzymaliśmy tę nagrodę. Jest to ogromna satysfakcja nie tylko dla mnie, ale na pewno dla wszystkich pracowników, chociaż jeszcze nie do wszystkich dotarła ta informacja. To ogromny sukces, ale na pewno gdyby nie dyrekcja wydawnictwa, to nie miałby on aż takich rozmiarów. Wiadomo, że wszyscy ciężko na to pracujemy, ale bez wzorów, pewnych działań, wyrzeczeń i podpowiedzi, jak współpracować firma by się tak dobrze nie rozwijała. Pojawiamy się na rynkach europejskich, zdobywamy bardzo trudne certyfikaty, przechodzimy wszelkiego rodzaju audyty i kontrole, a to otwiera nam kolejne rynki - powiedział Adam Ogonowski, dyrektor zarządzający w drukarni Jedność.

Do nagrody w tej kategorii nominowani byli również Odyssey ClubHotel, Piekarnia R. Dobrowolski, Targi Kielce i Ogród Zoologiczny “Leśne Zacisze”.

Za Osobowość roku kapituła plebiscytu uznała ojca Edwarda Stradomskiego z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. - Ogromnie się cieszę, że ktoś w ogóle zgłosił moją kandydaturę, by uwieńczyć moją pracę, bo jestem już 22 lata przełożonym i 40 lat w klasztorze. Jestem dumny z tego, że udało nam się coś zrobić nie tylko dla klasztoru, ale także dla społeczności lokalnej czy wszystkich pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają klasztor - tłumaczył laureat.

Wśród nominowanych w tej kategorii byli jeszcze Mirosław Gębski, starosta kielecki, Barbara Goszczyńska, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej, Rafał Staszewski, sekretarz redakcji „Tygodnika Nadwiślańskiego” i społecznik działający na rzecz upowszechniania kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz Jerzy Sobierajski, założyciel i prezes Fundacji „Dobro jest w nas”.

W uroczystej gali wziął udział senator Krzysztof Słoń. - Jestem bardzo zadowolony, że w naszym województwie daje się wyłonić tak znaczące postaci życia gospodarczego, samorządowego i te osoby, które są wyróżniającymi się osobowościami w naszym województwie. To świadczy o tym, że ten potencjał jest wciąż duży. Taki plebiscyty mają sens. Nagradzamy nie tylko ludzi, samorządy i przedsiębiorstwa, ale tak naprawdę nagradzamy pewną ideę, która przyświeca rozwojowi naszego województwa - stwierdził.

Na zakończenie uroczystej gali wystąpili Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO