Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Województwo świętokrzyskie się powiększy? Decyzja w rękach premiera

czwartek, 05 marca 2020 15:08 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

O 10 hektarów może się zwiększyć obszar województwa świętokrzyskiego. To wszystko za sprawą inicjatywy przyłączenia części gminy Iłża, znajdującej się w województwie mazowieckim do gminy Mirzec. – Złożymy wniosek w tej sprawie do naszego wojewody – informuje wójt Mirosław Seweryn.

Sprawa rozpoczęła się od wniosku wspólnoty mieszkańców bloku we wsi Seredzice w gminie Iłża, który kiedyś należał do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach. Zwrócili się oni do wójta gminy Mirzec o przyłączenie. – Nie była to prosta sprawa z uwagi na to, że ta działka nie graniczy bezpośrednio z gminą. Oddzielały ją inne działki należące do Lasów Państwowych i Wodociągów. Przedstawiciele tych ostatnich doszli do wniosku, że byłoby dobrze przyłączyć także teren, na którym znajduje się ujęcie wody „Trębowiec” – tłumaczy wójt Seweryn.

Ujęcie zasila w wodę obszar powiatu starachowickiego. – Kiedyś przedsiębiorstwo chciało na tym terenie utworzyć farmę fotowoltaiczną i aplikowało o pieniądze unijne. Z uwagi na to, że obszar znajduje się poza województwem świętokrzyskim nie mogli takich środków uzyskać – dodaje Mirosław Seweryn.

Zarówno gmina Mirzec, jak i powiat starachowicki pozytywnie ustosunkowały się do pomysłu. Niestety, przeciwnego zdania są radni gminy Iłża i powiatu radomskiego. Jak informuje Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, radni wojewódzcy zajmą stanowisko w tej sprawie podczas sesji 16 marca. – My te wszystkie opinie zbierzemy i złożymy wniosek w tej sprawie do naszego wojewody – mówi wójt Mirca. Ostateczną decyzję podejmie premier Mateusz Morawiecki.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO