Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Wojewoda wręczyła pierwszy niepodległościowy paszport

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wojewoda wręczyła pierwszy niepodległościowy paszport

Kielce / 03 grudnia 2018 / Tekst

Karolina Gałczyńska to mieszkanka województwa świętokrzyskiego, która jako pierwsza otrzymała nowy paszport wydany z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Symboliczne przekazanie dokumentu przez wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, odbyło się w Oddziale Obsługi Paszportowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

- Od 5 listopada, od kiedy można było składać wnioski na nowy niepodległościowy paszport, wpłynęło ich ponad 1800. To liczba, która znacznie przekracza liczbę wniosków z poprzednich lat. Jak widać mieszkańcy naszego województwa oczekują na paszporty i kolejka jest dość duża - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Nowy paszport niepodległościowy zawiera motywy związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród których są zarówno ojcowie niepodległości np. Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos, jak również krzyż Virtuti Militari i inne znaki przypominające drogę Polaków do wolności. Na uwagę zasługuje fakt, że dokument posiada też wysokiej klasy zabezpieczenia.

Jedną z nowości w wydawanych obecnie paszportach jest sztywna strona personalizacyjna, która umożliwia wprowadzenie specjalnego zabezpieczeń zwiększających ochronę przed kradzieżą tożsamości. Inne elementy zabezpieczające, które zawiera nowy paszport, to m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu. Nowy dokument zawiera także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących.

Karolina Gałczyńska, mieszkanka gminy Chęciny, która odebrała dziś swój paszport była z niego bardzo zadowolona. - Jest bardzo ładny z tymi symbolami, które wybierali Polacy. Wymieniałam go z powodu zmiany nazwiska. Posłuży mi aktualnie do tego, żeby wybrać sie w podróż poślubną, a później żeby w wakacje móc odwiedzić różne kraje - relacjonowała.

- Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego podróżują coraz chętniej po świecie i są to nie tytko podróże turystyczne, ale i również o charakterze gospodarczym w celu nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Cieszę się, że teraz przekraczając granice innych krajów, będą mieć przy sobie paszport, który jest takim elementarzem naszej niepodległości. Inicjatywa wspaniała, każdy z Polaków, który otrzyma taki paszport, będzie  miał bagaż wspaniałej historii Polski - powiedział senator Krzysztof Słoń, który był obecny na spotkaniu.

Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi jeden miesiąc, ale często wydawany jest w krótszym czasie. Po złożeniu wniosku, można sprawdzić jego status na stronie internetowej www.paszporty.mswia.gov.pl

ZOSTAW KOMENTARZ