Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wojewoda zdecydował. Będzie odstrzał dzików

wtorek, 11 lutego 2020 14:50 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przychylił się do wniosku Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Lekarza Weterynarii o sanitarny odstrzał dzików. Chodzi o niecałe dwa tysiące osobników.

Przypomnijmy, że wniosek miał związek z pojawieniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń niedaleko granic naszego województwa. – Pan wojewoda przychylił się do tego wniosku. Nie jest to duża liczba i nie będzie to ogromna skala odstrzału. Ma ona zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Z informacji przekazanych przez wojewódzkiego lekarza weterynarii wynika, że jest to skuteczna metoda, stosowana w całej Europie dość powszechnie – informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

Najwięcej dzików ma zostać odstrzelonych w powiecie kieleckim i jędrzejowskim. Tutaj ich liczba sięga ponad 200 osobników. Rozporządzenie obejmuje także zgodę na odstrzał zwierząt na obszarach chronionych, w tym na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tu odstrzelonych zostanie 95 sztuk.

To nie jedyne działania podejmowane przez służby mające na celu zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w naszym regionie. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii prowadzi także przeszukiwanie lasów.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO