Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Wiślica najmniejszym miastem w Polsce. Liczy 500 mieszkańców

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wiślica najmniejszym miastem w Polsce. Liczy 500 mieszkańców

04 stycznia 2018 / Tekst

Od 1 stycznia 2018 roku Wiślica jest najmniejszym miastem w Polsce. Liczy 500 mieszkańców. – Małe miasto, ale z wielką historią – podkreśla Stanisław Krzak, burmistrz Wiślicy.

Chrzest Wiślan odbył się sto lat wcześniej niż Polski w 966 roku. Do naszych czasów zachowała się misa chrzcielna. Wiślica była miastem przez około 400 lat. Największe znaczenie miała za panowania króla Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Z okresu średniowiecza jest figura Matki Bożej Łokietkowej Uśmiechniętej oraz Bazylika Mniejsza wybudowana przez króla Kazimierza. Za tego władcy w Wiślicy ogłoszono również spisane normy prawne zwane statutami wiślickimi.

Prawa miejskie Wiślica utraciła w 1869 po upadku Powstania Styczniowego. Car w taki sposób ukarał mieszkańców za pomoc powstańcom walczącym o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W tym roku Wiślica chce hucznie obchodzić 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i odzyskania praw miejskich. Władze miasta liczą na udział najwyższych władz państwowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna