Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[VIDEO + GALERIA] Wielkie święto policyjne na Świętym Krzyżu. Komendant główny gościem honorowym

piątek, 19 lipca 2019 16:21 / Autor: Michał Łosiak

Świętokrzyscy funkcjonariusze wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Policji zorganizowanych na terenie Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Uroczystości miały szczególny charakter ze względu na setną rocznicę powstania formacji. Gościem honorowym był gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

– Cieszę się, że mogę przyjechać tutaj i spotkać się z ludźmi, którzy na co dzień zakładają policyjny mundur, bądź też bez niego, z narażeniem życia i zdrowia podejmują ogromny trud i wysiłek, aby Polska była bezpieczna. Dziś mamy powody do satysfakcji. Polacy zapytani w ostatnich badaniach o poczucie bezpieczeństwa mówią, że w naszym kraju jest ono na wysokim poziomie. To jest najpiękniejszy prezent, jaki mogliśmy otrzymać od tych, dla których tę służbę pełnimy – mówił szef polskich policjantów. Z kolei insp. Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki Policji w Kielcach, zauważył, że święto obchodzone jest w wyjątkowym miejscu. – Święty Krzyż jest niekwestionowaną wizytówką naszego regionu, symbolem i źródłem tradycji. Od niego wzięła się nazwa województwa. Jubileusz stulecia naszej formacji to również okazja to przypomnienia wkładu policjantów w walkę o niepodległość – stwierdził.

Podczas uroczystości wręczono liczne odznaczenia państwowe i policyjne. Specjalną nagrodę odebrał gen. insp. Jarosław Szymczyk za wkład w poprawę bezpieczeństwa. Wyróżnienia wręczała m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Służba na rzecz mieszkańców wymaga niezwykłego poświęcenia i odwagi. Policjanci zapisali piękne karty w historii naszego narodu. Naszym obowiązkiem jest dołożenie wszelkich starań, aby kolejnym pokoleniom przekazywana była pamięć o ludziach, którzy podjęli się trudu zapewnienia bezpieczeństwa – mówiła wojewoda.

Na koniec wydarzenia swoje umiejętności przedstawiła przed uczestnikami orkiestra policyjna. W obchodach wzięli także udział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, wiceminister Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca na pamiątkę powstania Policji Państwowej w 1919 roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO