Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wielkanoc na ludowo

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wielkanoc na ludowo

Kielce / 10 kwietnia 2019 / Tekst

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się 14 kwietnia w godzinach 11-15 w Dworku Laszczyków. Będzie to spotkanie z obrzędowością ludową wywodzącą się z regionów dawnej Kielecczyzny.

W kiermaszu wezmą udział  znakomite twórczynie ludowe- Henryka Goraj, Jadwiga Brzoza oraz Jadwiga Betka, które pokażą w jaki sposób wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Na dziedzińcu dworku swoje produkty zaprezentują  wystawcy z całego regionu, przygotują aż 46 stoisk z produktami lokalnymi, potrawami regionalnymi oraz ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Usłyszymy także pieśni pasyjne w wykonaniu ludowych zespołów śpiewaczych: Bolechowiczan, Domaszowian oraz Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki.

Z okazji kiermaszu bezpłatnie zostanie udostępniona w Dworku Laszczyków  wystawa „Hungarikum. Sztuka Ludowa Matyó" przedstawiająca unikatową sztukę węgierską, która kojarzona jest z imponującymi haftami oraz bogato zdobionymi strojami ludowymi.  Na wystawie oprócz ceramiki, odnajdziemy także przedmioty codziennego użytku oraz obrazy artystów żyjących w regionie Mezőkövesd.  W 2012 roku kultura ludowa Matyó została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiermasz Wielkanocny

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna