Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych od NFZ

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych od NFZ

08 marca 2019 / Tekst

Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył w ubiegłym roku prawie 100 milionów złotych na świadczenia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Z różnego rodzaju świadczeń oraz rehabilitacji skorzystało w 2018 roku blisko 170 tysięcy mieszkańców naszego województwa.

1 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. – W ubiegłym roku na rehabilitację Oddział Świętokrzyski NFZ wydał prawie 100 milionów złotych. Trzeba zaznaczyć, że w drugim półroczu po wejściu ustawy było to 4 mln więcej niż w pierwszym. Pacjenci najbardziej pokrzywdzeni po wejściu ustawy mogą korzystać ze świadczeń bez limitu. Nowe przepisy przewidują również  przyjęcie bez kolejki osób niepełnosprawnych – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Dodatkowym przywilejem dla tych osób jest zniesienie limitów na materiały medyczne i środki ortopedyczne. Z tych zapisów skorzystało już prawie tysiąc osób, a NFZ przeznaczyła na ten cel ponad milion złotych. Widać, że ta ustawa działa i była potrzebna - uzupełnia rzecznik.

Dzięki nowym przepisom osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie muszą czekać w kolejce do rehabilitacji. – Z naszych danych wynika, że zaledwie 3 procent pacjentów oczekuje w kolejkach. Wynika to z braków kadrowych wśród niektórych lekarzy specjalistów – zaznacza rzecznik.

Świadczenia rehabilitacyjne obejmują 9 zakresów. Najpopularniejsza jest fizjoterapia, podczas której pacjent korzysta z różnych zabiegów.

ZOSTAW KOMENTARZ