Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Więcej konopi i maku na świętokrzyskich polach

środa, 05 lutego 2020 14:42 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W województwie świętokrzyskim zwiększy się powierzchnia upraw maku niskomorfinowego i konopi włóknistych, których będzie niemal dwa razy więcej. W środę stosowny projekt uchwały w tej sprawie przyjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

W dokumencie czytamy, że w naszym regionie na 2020 rok plan uprawy maku niskomorfinowego zgłoszono w 23 gminach na obszarze 687 hektarów. Oznacza to, że będzie to powierzchnia większa o ponad 170 hektarów, niż przed rokiem. Największe uprawy znajdziemy w gminie Wojciechowice, Opatów czy Sadowie.  Uprawiany mak zostanie przeznaczony na cele spożywcze i nasiennictwa.

Na prawie dwa razy większej powierzchni niż przed rokiem będą uprawiane konopie włókniste. Ich produkcję planuje się na obszarze 1851 hektarów, podczas gdy w 2019 roku było to zaledwie nieco ponad 907. Tutaj prym wiodą gminy Sobków, Łączna i Staszów. Słoma, nasiona i kwiatostany konopi włóknistych przeznaczone są na cele reprodukcyjne materiału siewnego, jak również na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego oraz wytwarzania materiałów budowlanych.

Ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia projektu uchwały należy do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO