Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wiceminister odwiedził Kielce i podsumował rządowe wsparcie osób niepełnosprawnych

czwartek, 06 lutego 2020 21:56 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W czwartek przebywał z wizytą w Kielcach Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, a zarazem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Podsumował działanie rządowych programów i otworzył konferencję dotyczącą sytuacji niepełnosprawnych.

Wiceszef resortu przypomniał, że w 2019 roku państwo przeznaczyło około 22 miliardy złotych na osoby dotknięte niepełnosprawnością. To o około 6,6 miliarda złotych więcej niż miało to miejsce w 2015 roku. – Przestajemy patrzeć na niepełnosprawnych stereotypowo. Ten rząd jako pierwszy zauważył, że trzeba pomagać wielowymiarowo – tłumaczył pełnomocnik rządu.

Jednym z realizowanych pogramów jest „Dostępność+” likwidujący bariery przeszkadzające w integracji osób niepełnosprawnych. – Chcemy poprawić dostępność nie tylko przestrzeni publicznej, ale także produktów i usług zarówno w aspekcie architektonicznym, informacyjnym jak i komunikacyjnym – dodał Paweł Wdówik. Wśród programów rządowych znajdziemy również program „Za życiem”, wspierający kobiety w ciąży i rodziny.

niepelnosprawniwoje

Wiceminister wspomniał także o Funduszu Solidarnościowym, uruchomionym w ubiegłym roku. W jego ramach mieszczą się cztery programy: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”, „Opieka wytchnieniowa” dla opiekunów osób niepełnosprawnych, „Centra opiekuńczo-mieszkalne” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Pełnomocnik zapowiedział, że będą one rozwijane. – Przeznaczymy na nie 270 milionów złotych – dodał.

W październiku 2019 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, na które przeznaczone zostanie około 4,5 miliarda złotych.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO