Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»WFOŚiGW podsumował 2018 rok

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

WFOŚiGW podsumował 2018 rok

25 lutego 2019 / Tekst

Kwota podpisanych umów większa o ponad 200%, liczba przyjętych wniosków wyższa o ponad 530% - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował swoją działalność za 2018 rok. Ogromnym sukces zyskały programy "Czyste Powietrze", "Aura" oraz "Zorza".

– To był bardzo dobry rok. Umowy zostały podpisane na kwotę powyżej stu milionów. Dla porównania w 2016 roku zawarto umowy na niecałe 35 milionów. Widzimy kolosalny krok do przodu –  podkreślił  Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – W tym roku stawiamy również na wsparcie pożyczkowe. Oferujemy oprocentowanie od 1,8  bez wiboru, czyli stała stopa procentowa, maksymalnie do 3 procent. Niektóre zadania będą nawet z dofinansowaniem do 90 procent. Gama jest bardzo szeroka - dodał prezes.

WFOŚiGW nadal stawia za priorytet czyste powietrze.  Jak zaznacza Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki program ten narodził się po części w naszym regionie.  -W styczniu 2017 roku,  kiedy w Kielcach zostały przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza, zwróciłam się do wojewody Agaty Wojtyszek  z prośbą o zorganizowanie spotkania w tym temacie. Dyskutowaliśmy wtedy o tym, co należy zrobić aby stan powietrza w Kielcach i regionie poprawił się - dodała wiceminister Krupka. -Program "Czyste powietrze" jest odpowiedzią na nasze wnioski  - uzupełniła.

W spotkaniu podsumowującym wzięła także udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. -Ilość podpisanych umów to m.in. efekt spotkań pracowników WFOŚiGW z mieszkańcami naszego województwa w każdej gminie. Korzyści z tych programów płyną dla samego środowiska oraz dla bezpośredniego beneficjenta - duże dofinansowania na wymiany okien czy pieców – powiedziała wojewoda.

– Programy proekologiczne świętokrzyskie samorządy realizują od dawna, jednak teraz mają ogromne wsparcie. Te relacje przynoszą realne korzyści. Cieszy mnie również to, że fundusz organizuje mnóstwo akcji organizacyjnych, które zakończyły się sukcesem - powiedział senator Krzysztof Słoń. – Nasz wojewódzki fundusz jest istotnym mecenasem wspierania ochotniczych straży pożarnych w pozyskiwaniu sprzętu - dodał senator.

W spotkaniu wzięła również udział poseł Maria Zuba. – Zmieniamy spojrzenie społeczeństwa na nasze środowisko. Przebić się przez świadomość społeczeństwa, że należy dbać o powietrze, nie jest rzeczą łatwą. W tych pracach WFOŚiGW potrzebował partnera, tym partnerem są teraz samorządy, które wykazują ogromne zainteresowanie - zaznaczyła poseł Zuba.

W ramach programu "Czyste powietrze" w naszym województwie zostało podpisanych 126 umów. W ciągu 10 lat Polska z budżetu państwa przeznaczy na te działania ponad 100 miliardów złotych.

ZOSTAW KOMENTARZ