Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Weekend cudów Szlachetnej Paczki zbliża się wielkimi krokami. Ponad 90 rodzin wciąż czeka na pomoc

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Weekend cudów Szlachetnej Paczki zbliża się wielkimi krokami. Ponad 90 rodzin wciąż czeka na pomoc

Świętokrzyskie / 02 grudnia 2019 / Tekst
Weekend cudów Szlachetnej Paczki zbliża się wielkimi krokami. Ponad 90 rodzin wciąż czeka na pomoc Źródło: Szlachetna Paczka

Weekend cudów Szlachetnej Paczki zbliża się wielkimi krokami. Jednak w województwie świętokrzyskim na pomoc wciąż czekają 92 rodziny włączone do tegorocznej edycji programu. Trzynaście z nich to osoby mieszkające na terenie Kielc. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto pomóc, przeczytaj fragment raportu o biedzie przygotowanego przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Jego wyniki są zastraszające.

„Zwyczajna starsza pani w schludnym ubraniu raz po raz wyjmuje z torebki niewielki woreczek z chlebem. Sięga do niego dyskretnie, starając się, by na ziemię nie spadł ani okruszek. - Po prostu żywię się ekonomicznie - mówi pani Emilia. By mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb. Podjada go ukradkiem, dopiero gdy czuje, że zaczyna się jej robić słabo.”

To przykład jednej z kilkunastu historii zawartych w raporcie o biedzie i jednej z tysięcy, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki.

W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, czyli o ponad 400 tysięcy więcej niż w roku poprzednim. Do dyspozycji mieli nie więcej niż 19 złotych dziennie, a średni dochód w co czwartej rodzinie nie przekraczał ośmiu złotych na osobę.

„Najbardziej przydałaby mi się maść przeciwbólowa, ale jest za droga, szkoda mi na nią pieniędzy. I herbata na nerki. A z czego bym się ucieszyła? Jakbym już nie była głodna” - opowiadała wolontariuszom jedna z podopiecznych.

W Kielcach wciąż czeka na pomoc między innymi pani Elżbieta z dwoma synami i córką. Rodzina przeżyła szereg trudności, a nawet tragedii. Trzy lata temu przeprowadzili się po tym, jak kobieta odeszła od agresywnego męża. Niestety zachorowała. Aktualnie przechodzi rehabilitację po zabiegu chirurgicznym. Obawia się, że wskutek przedłużającego się chorobowego straci pracę. Ich trzy kluczowe potrzeby to maszyna do szycia, przybory szkolne i pościele.

Wsparcia potrzebuje również pani Anna z dziećmi, która od dłuższego czasu boryka się z problemami zdrowotnymi. Brak pomocy ze strony rodziny oraz problemy byłego partnera z alkoholem doprowadziły do załamania psychicznego. Pomimo trudności napotkanych w życiu pani Anna wychowuje dzieci i jest dla nich ostoją. Niestety, warunki w jakich mieszkają są bardzo trudne. Ich trzy kluczowe potrzeby to bon upominkowy do salonu optycznego, żywność i środki czystości.

Rodziny można wesprzeć wchodząc na stronę https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny?action=wybor_rodziny&place=heroimage

Pełna treść raportu o biedzie jest z kolei dostępna pod linkiem https://www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie/

ZOSTAW KOMENTARZ