Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»W walce z gruźlicą

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

W walce z gruźlicą

Czerwona Góra / 05 kwietnia 2018 / Tekst
źródło: pixabay źródło: pixabay

Nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu świętokrzyskiego zostanie przebadanych pod kątem występowania gruźlicy. Będzie to możliwe m.in. dzięki unijnym pieniądzom, które otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze. Jak informuje dyrektor lecznicy - Youssef Sleiman, projekt zakłada współpracę z  placówkami medycznymi, tak, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób potencjalnie zagrożonych tą chorobą.

Województwo świętokrzyskie jest na jednym z pierwszych miejsc pod względem liczby zachorowań na gruźlicę. Według danych GUS, wskaźnik zachorowalności w naszym regionie wynosi 23 przypadki na 100 tysięcy osób. - Jest to bardzo dużo, bo o niskiej zachorowalności  na gruźlicę można mówić wtedy, gdy stwierdza się poniżej 20  przypadków zachorowań na 100 tysięcy osób- informuje Youssef Sleiman. Specjaliści ze szpitala w Czerwonej Górze chcą te statystyki zmienić. Pomóc ma w tym projekt pt. " Wczesna diagnostyka gruźlicy u mieszkańców województwa świętokrzyskiego z grup szczególnego ryzyka". - Chcemy przeprowadzić kampanię informacyjną dotyczącą tej choroby. Będzie ona skierowana zarówno do społeczeństwa, jak i do personelu medycznego. Pragniemy nawiązać współpracę z placówkami medycznymi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, aby przez pracowników tych placówek, a głównie za pośrednictwem pielęgniarek środowiskowych dotrzeć do osób z grup ryzyka ze specjalnymi ankietami. Na podstawie tych ankiet dowiemy się, kto jest najbardziej narażony na tę chorobę. Takie osoby zostaną skierowane na badania do specjalisty pulmonologa- wyjaśnia dyrektor lecznicy.

Badania, o których mowa to  specjalistyczny test IGRA, czyli badanie krwi i prześwietlenie klatki piersiowej. - Jeśli wynik badania będzie pozytywny, wówczas my zajmiemy się leczeniem tego pacjenta - zapewnia Youssef Sleiman.

Wartość projektu to 2 mln 700 tys. zł. Na jego realizację Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze otrzymał prawie 2,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. -  Projekt będzie realizowany przez cztery lata.  Zakładamy, że badaniami objętych zostanie około 12 tysięcy osób - informuje marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.   

Specjaliści przypominają, że gruźlica jest chorobą zakaźną. Wiele osób ją bagatelizuje i trafia na leczenie zbyt późno, w dodatku zaraża innych. - Ta choroba nie powoduje żadnych zmian osłuchowych nad płucami, dlatego lekarz badając pacjenta może stwierdzić, że jest on zdrowy. Dopiero dokładne badania mogą wykazać, czy mamy do czynienia z gruźlicą. Dlatego tak potrzebna jest kampania informacyjna i zachęcenie ludzi do badań i zwracania uwagi na sygnały, jakie wysyła organizm - informuje Youssef Sleiman.

Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością organizmu, nadużywające alkoholu, bezdomni, chorzy na cukrzycę, pacjenci z przewlekłą chorobą nerek oraz chorzy onkologicznie.  -  Najczęstszymi objawami tej choroby są: kaszel, osłabienie organizmu, stany podgorączkowe, bóle w klatce piersiowej, w późniejszym etapie może pojawić się krwioplucie – informuje lek. med. Mirosława Paździerz, kierownik Oddziału II Chorób Płuc i Gruźlicy szpitala w Czerwonej Górze.

Warto podkreślić, że choroba rozpoznana we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalna. Późna diagnoza i brak leczenia mogą doprowadzić  do znacznego obniżenia wydolności oddechowej, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna