Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

W trosce o bezpieczeństwo pieszych. Ruszył nabór do rządowego programu

poniedziałek, 03 lutego 2020 13:27 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Poprawienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych – to główny cel rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, którego nabór właśnie ruszył. Na modernizację, przebudowę i doposażenie tych miejsc można otrzymać nawet 100 tysięcy złotych.

Dotychczas w ramach akcji udało się zrealizować szereg projektów. Jak mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, w ubiegłym roku dofinansowano osiem przedsięwzięć. – Cztery z nich przeprowadziły organizacje pozarządowe. Zmodernizowano pięć przejść dla pieszych, zamontowano bariery, wykonano szkolenia, edukowano seniorów i wydawano odblaski. Paleta działań była szeroka – tłumaczy wojewoda. Oprócz organizacji pozarządowych o wsparcie mogą ubiegać się również samorządy.

W 2019 roku na drogach w województwie świętokrzyskim zginęło 41 osób, w tym aż 15 na przejściu dla pieszych. – To tragiczne dane, które wymagają podjęcia odpowiednich działań. Cieszę się, że nasz rząd widzi potrzebę poprawy infrastruktury. Miejsca, o których mówimy powinny być azylami bezpieczeństwa. Tak się jednak nie dzieje – dodaje insp. Artur Bielecki, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach.

razembezpieczniej

O dofinansowanie mogą starać się samorządy, ale również organizacje pozarządowe. Wsparcie może pokryć aż 80 procent wartości zadania, przy 20-procentowym wkładzie własnym. W ogólnopolskiej puli programu jest sześć milionów złotych.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO