Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»W Świętokrzyskiem płonie coraz więcej traw. Służby apelują

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

W Świętokrzyskiem płonie coraz więcej traw. Służby apelują

12 kwietnia 2019 / Tekst

Ponad 700 razy świętokrzyska straż pożarna wyjeżdżała do gaszenia pożarów traw od początku roku. Jest to o 30 procent więcej niż w roku ubiegłym. Najczęstszą przyczyną pożarów były podpalenia.

– Do pożarów traw angażowane są ogromne ilości sił i środków zastępów Państwowej Straży Pożarnej.  W tym samym czasie może dojść do zagrożenia życia ludzi przy innym zdarzeniu i wówczas czas przyjazdu straży pożarnej jest znacznie opóźniony, co może wiązać się ze zmniejszonymi szansami na uratowanie życia ludzkiego. W tym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost wypalania traw o 30 procent. Apelujemy do wszystkich o rozsądek  – powiedział kapitan Michał Świąder, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Wypalanie traw stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Ponadto należy pamiętać, że ogień wyjaławia ziemię, do powietrza przedostaje się wiele trujących związków chemicznych. Bywa, że pożary wymykają się spod kontroli i powodują ogromne straty. – Bardzo często pożary wchodzą w lasy. Las rośnie bardzo długo, a pali się bardzo szybko. W Nadleśnictwie Kielce nie mieliśmy w tym roku przypadku pożaru lasu, natomiast w nadleśnictwach sąsiednich pożary zdarzają się bardzo często. Ogień powoduję pustynię ekologiczną, giną ptaki, płazy i gady, zwierzęta nie uciekną przed ogniem – podkreślił Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce.

Przy każdym pożarze pojawia się również policja, jednak wskazanie sprawcy w tego typu sytuacjach jest bardzo trudne. – W pierwszej fazie zabezpieczamy teren, aby nikomu nic się nie stało, ale również ustalamy sprawców zdarzeń. Podpalanie jest zabronione, konsekwencje zależą od skali podpalania – mówił komisarz Kamil Tokarski – Apeluję do mieszkańców aby korzystali z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, to bezpłatne i anonimowe narzędzie z którego można korzystać w internecie. Można tam zaznaczać podpalenia czy niszczenie zieleni, obejmujemy te terany większą ilością patroli, w ten sposób łatwiej jest złapać sprawcę – dodał funkcjonariusz.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna