Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»W piątek uroczystości upamiętniające pomordowanych podczas pacyfikacji Michniowa

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

W piątek uroczystości upamiętniające pomordowanych podczas pacyfikacji Michniowa

Michniów / 11 lipca 2019 / Tekst

Już w piątek  w Michniowie rozpoczną się obchody 76. rocznicy pacyfikacji wsi przez Niemców. To również Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystości potrwają do 13 lipca.

Pierwszego dnia o godzinie 15 na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odprawiona zostanie Msza Święta w intencji mieszkańców wsi, którzy zostali zamordowani podczas niemieckiej okupacji. Zaraz po niej głos zabiorą goście , złożone zostaną kwiaty, a zgromadzeni wysłuchają koncertów zespołów: Michniowianki i Miniaturka. Później na terenie Centrum Kształceniowo-Integracyjnego zaplanowana została gawęda historyczna połączona z koncertem. – Chcemy włączyć mieszkańców Michniowa w obchody, ponieważ ci ludzie żyją tymi wydarzeniami i chętnie współpracują przy upamiętnianiu tamtych tragicznych dni – mówi Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Następnego dnia o godzinie 13 sprawowana będzie Eucharystia, po której uczestnicy przejdą Leśną Drogą Krzyżową. – Została ona zorganizowana przez Lasy Państwowe i pokazuje dzieje naszego narodu oraz pacyfikację Michniowa – dodaje Ewa Kołomańska.

Pacyfikacja Michniowa miała miejsce w dniach 12-13 lipca 1943 roku. Niemcy zamordowali wówczas 204 mieszkańców wsi za współpracę z Armią Krajową. Od 2018 roku 12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ