Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»VIII Lato w Filharmonii

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

VIII Lato w Filharmonii

02 lipca 2019 / Tekst

Jazz, soul, muzyka filmowa, folkowa oraz balet, to tylko nieliczne propozycje Filharmonii Świętokrzyskiej, które zostaną zaprezentowane podczas  VIII Festiwalu "Lato w Filharmonii".

Łącznie odbędzie się siedem koncertów. Część z nich zaplanowano na dziedzińcu, pod gołym niebem. – Pierwszy koncert odbędzie się 5  lipca, będzie to duet fortepianowy Carla Aventaggiato oraz Maurizia Matarrese. Pianistów usadzimy na estradzie, a publiczność wokół nich. Będzie to odrobina klasyki na początek – informuje Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. – Później będą różnorodne propozycje: arie operowe i operetkowe, spektakl baletowy oraz piosenki. Moc wydarzeń od Antoniego Vivaldiego po muzykę filmową. Należy co piątek zajrzeć do filharmonii, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje dyrektor.

Na 19 sierpnia zaplanowano koncert GG Duo, w składzie Gabriela oraz Wojciech Gąsiorowie. W występie przeplatać się będą elementy jazzu, saulu i rythm & bluesa z improwizacją, do której muzycy zachęcą także publiczność. W programie same przeboje m.in. "I wish" Stevie Wondera oraz "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej.

26 lipca koncert "Vivaldi niekonwencjonalnie". – Wystąpi Trio Alegrija, czyli zespół złożony z muzyków naszej filharmonii, który zaprosił gościnnie Martynę Chojnacką oraz Piotra Resteckiego. Vivaldi zostanie zaprezentowany bardzo niekonwencjonalnie, łącząc muzykę epoki baroku z muzyką rozrywkową i filmową – opowiada dyrektor Rogala.

Na 2 sierpnia zaplanowano retransmisję baletu  "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa w choreografii MacMillana, który odbył się w Londynie w 1965 roku. 9 sierpnia recital Marzanny Rudnickiej oraz Ewy Pelweckiej. W programie słynne arie z operetek oraz znane pieśni polskie m.in. "Walc Catton", "Taki pan jak pan" oraz "Pieśń o Wilii". 23 sierpnia zostaną przypomniane najpiękniejsze polskie piosenki - począwszy od dwudziestolecia międzywojennego, aż po czasy współczesne. Utwory zaprezentuje Trio Pozytywne.

Na koniec 30 sierpnia koncert "Pożegnanie lata" z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, solistą będzie Igor Maceluch z Ukrainy, który zaprezentuje się w roztańczonym - filmowym oraz klasycznym i folkowym - repertuarze.

ZOSTAW KOMENTARZ