STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Usłyszeli zarzuty. Grozi im do 10 lat więzienia
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Usłyszeli zarzuty. Grozi im do 10 lat więzienia

Świętokrzyskie / 13 czerwca 2017 / Tekst
Usłyszeli zarzuty. Grozi im do 10 lat więzienia Chodyra Mike | Shutterstock

Pięć osób zatrzymanych w ostatni poniedziałek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne usłyszało zarzuty w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Były poseł z ramienia PSL Andrzej P., prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podejrzany jest o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść majątkową.

Wśród zatrzymanych przez CBA znalazł się także Jacek T., burmistrz Połańca. W jego przypadku prokurator również zarzuca przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

O przekroczenie uprawnień w celu uzyskania korzyści materialnych podejrzany jest również Cezary T. były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Taki sam zarzut usłyszał Zdzisław K., były wiceprezes SSE.

Zatrzymanemu przedsiębiorcy Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.

Dział Prasowy wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie poinformował, że zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność gminy Połaniec. Plany te obejmowały przejęcie przez spółkę zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice oraz uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii.

Prokurator Agnieszka Hudyka przekazała, że wobec wszystkich osób podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. Chodzi o poręczenia majątkowe „w dosyć wysokiej kwocie”, dozory policji, zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów. Dodatkowo Andrzej P., prezes WFOŚIGW w Kielcach i Jacek T., burmistrz Połańca zostali zawieszeni w czynnościach w związku z zajmowanymi stanowiskami. Po przesłuchaniu podejrzani zostali wypuszczeni.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)