Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Trytorialsi pobierają wymazy w DPS-ach

czwartek, 21 maja 2020 12:15 / Autor: Michał Łosiak
Fot. ŚBOT
Michał Łosiak

Ponad 692 wymazy w piętnastu Domach Pomocy Społecznej pobrali do tej pory świętokrzyscy terytorialsi, którzy pomagają przy przeprowadzaniu testów na obecność koronawirusa. Dziś odwiedzili dwa DPS-y w Kielcach.

W czwartek w dwóch placówkach na terenie naszego miasta żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej  pobrali 88 wymazów. – To nieoceniona pomoc w tym trudnym czasie. Systematycznie wymazom podlega personel, ale także podopieczni Domów Pomocy Społecznej. Dzięki temu mamy bezpośredni wgląd w sytuację tych wrażliwych miejsc. Wszystko dzięki dobrej świetnej postawie naszych terytorialsów – mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

DPSkonfa

Jednym z DPS-ów, w których żołnierze pobrali próbki był Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Złotej w Kielcach. – Od 10 marca wprowadziliśmy zakaz wychodzenia i odwiedzin. Dzięki temu mieszkańcy są bezpieczni. Bardziej boję się o pracowników, dlatego cieszymy się z obecności żołnierzy i z ich pracy. Naszym mieszkańcom jest jednak coraz trudniej żyć w zamknięciu – tłumaczy dyrektor placówki Grzegorz Jantarski.

To jednak nie jedyne działania, jakie podejmują wojskowi z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Jesteśmy w 21 placówkach medycznych, gdzie mierzymy temperaturę i pomagamy na oddziałach, a także w pięciu DPS-ach, w których wspomagamy opiekę nad pensjonariuszami. Transportujemy i dystrybuujemy żywność. Wspieramy również organizacje pozarządowe. Rozprowadzamy środki ochrony osobistej i środki odkażające. Jesteśmy również w placówkach, które potrzebują szkoleń z zakresu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa – informuje płk Grzegorz Motak, dowódca 10. ŚBOT.

Przypomnijmy, że terytorialsi obsługiwali również izolatorium na terenie Starachowic. Więcej:http://em.kielce.pl/region/37389-foto-zolnierze-przy-pacjentach-czterech-terytorialsow-opiekuje-sie-zakazonymi-koronawirusem

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO