Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Trwa sanitarny odstrzał dzików w regionie. Kolejne przypadki ASF blisko naszego województwa

czwartek, 27 lutego 2020 15:54 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Siedem nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdzono niedaleko granic województwa świętokrzyskiego w okolicach Tarnobrzega. W związku ze zbliżającym się wirusem ASF trwa w naszym regionie sanitarny odstrzał dzików. Do końca kwietnia ma on objąć około dwóch tysięcy osobników.

Jak już informowaliśmy, najwięcej z nich zostanie zlikwidowanych w powiecie kieleckim i koneckim, gdzie populacja tych zwierząt jest zdecydowanie największa. – Planujemy odstrzelić połowę liczby dzików, która została odstrzelona w ubiegłym roku w ramach polowań – tłumaczy Tadeusz Kulkiewicz, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii. Obecnie trwają przygotowania do odstrzału w powiecie kieleckim.

Myśliwi, którzy wezmą udział w odstrzale sanitarny mogą liczyć na 650 złotych za zabicie samicy oraz 300 złotych za samca. – Jeśli dzik zostanie odstrzelony w strefie związanej z ASF to trafia on do chłodni, gdzie pobierana jest od niego próbka. Jeśli wynik jest dodatni, jest on utylizowany. Jeśli nie, przekazujemy go myśliwemu – dodaje Tadeusz Kulkiewicz. W przypadku odstrzału poza strefą myśliwi mogą zabrać dzika bez żadnych restrykcji.

 Jak dodaje nasz rozmówca, w tym roku planowana jest również druga tura odstrzału od października do grudnia. W sumie ma zostać zlikwidowanych około czterech tysięcy dzików. Równolegle prowadzone są także polowania. Zakłada się, że od kwietnia ubiegłego roku do marca 2020 roku liczba upolowanych osobników sięgnie ośmiu tysięcy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO