Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Trwa nabór wniosków na kolejne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

czwartek, 23 kwietnia 2020 15:58 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Urzędy Pracy uruchomiły nabór wniosków na kolejne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Jest to pomoc dla przedsiębiorstw, które zanotowały spadek obrotów oraz dla organizacji pozarządowych.

O wsparcie mogą starać się pracodawcy należący do jednej z trzech grup. – Po pierwsze mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie części wynagrodzeń oraz pochodnych od nich. Uzależnione jest to od spadku w obrotach firmy, który nastąpił z powodu stanu epidemii; minimalny spadek to 30 procent. W takiej sytuacji przedsiębiorca może dostać na każdego z pracowników dofinansowanie w wysokości połowy najniższej płacy krajowej, która wynosi obecnie 2 600 złotych – tłumaczy Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy.

– Drugą grupą, do której kierowane jest wsparcie antykryzysowe są organizacje pozarządowe, których dochody z tytułu statutowej działalności spadły co najmniej o 30 procent i trzecia grupa to osoby samozatrudnione – dodaje Zbigniew Brzeziński.

Wsparcie udzielane jest na maksymalnie 3 miesiące. Jeśli przedsiębiorca wykaże, że obroty spadły o 50 procent, wynagrodzenie na jednego pracownika będzie wynosić 1820 złotych, a w przypadku spadku obrotów powyżej 80 procent - 2340 złotych. Wnioski na to wsparcie można składać do 5 maja.

Cały czas przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 9 osób mogą ubiegać się również o pożyczkę na pokrycie strat, które nastąpiły w związku z pandemią koronawirusa oraz dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO