Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Szybsze i dokładniejsze badania w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Szybsze i dokładniejsze badania w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Kielce / 12 września 2018 / Tekst

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka otwarto laboratorium mikrobiologiczne. Dotychczas badania szpital musiał wysyłać do innych placówek.

Lecznica na ulicy Prostej funkcjonuje prawie 70 lat i do tej pory nie dysponowała taką pracownią.  -Jest to zupełnie nowa komórka. Zostały wyremontowane pomieszczenia po byłej poradni leczenia niepłodności, które znajdują się nad pracownią diagnostyki laboratoryjnej – tłumaczy dr Rafał Szpak dyrektor placówki. –Od lat tego typu badania wykonywaliśmy w laboratorium, które funkcjonuje w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, a później w innych firmach zewnętrznych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który mamy na miejscu te badania będą prowadzone zdecydowanie szybciej – dodaje dyrektor Szpak.

-W nowej pracowni wykonujemy zarówno badania profilaktyczne, jak i badania dla kobiet, które przygotowują się do porodu. Nowoczesny sprzęt pozwala nam wykonywać kompleksowe analizy w sposób automatyczny – tłumaczy Elżbieta Majcherska, pracownik lecznicy.

Część kosztów związanych z powstaniem nowego laboratorium została sfinansowane z budżetu Starostwa Powiatowego w Kieleckiego. – Musi nam towarzyszyć wrażliwość społeczna. W tym szpitalu zaczyna się wszystko, czyli życie człowieka. Jeżeli tutaj będą dobre warunki, diagnostyka i leczenie, to na pewno wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój dziecka – podkreśli Michał Godowski starostwa kielecki.

Miesięcznie w laboratorium mikrobiologicznym wykonuje się około 400 badań. Koszt powstania pracowni to 650 tys. zł. Inwestycja została sfinansowania z budżetu Starostwa Powiatowego oraz środków własnych szpitala.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOK



SŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna