Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Szybsze i dokładniejsze badania w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Szybsze i dokładniejsze badania w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Kielce / 12 września 2018 / Tekst

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka otwarto laboratorium mikrobiologiczne. Dotychczas badania szpital musiał wysyłać do innych placówek.

Lecznica na ulicy Prostej funkcjonuje prawie 70 lat i do tej pory nie dysponowała taką pracownią.  -Jest to zupełnie nowa komórka. Zostały wyremontowane pomieszczenia po byłej poradni leczenia niepłodności, które znajdują się nad pracownią diagnostyki laboratoryjnej – tłumaczy dr Rafał Szpak dyrektor placówki. –Od lat tego typu badania wykonywaliśmy w laboratorium, które funkcjonuje w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, a później w innych firmach zewnętrznych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który mamy na miejscu te badania będą prowadzone zdecydowanie szybciej – dodaje dyrektor Szpak.

-W nowej pracowni wykonujemy zarówno badania profilaktyczne, jak i badania dla kobiet, które przygotowują się do porodu. Nowoczesny sprzęt pozwala nam wykonywać kompleksowe analizy w sposób automatyczny – tłumaczy Elżbieta Majcherska, pracownik lecznicy.

Część kosztów związanych z powstaniem nowego laboratorium została sfinansowane z budżetu Starostwa Powiatowego w Kieleckiego. – Musi nam towarzyszyć wrażliwość społeczna. W tym szpitalu zaczyna się wszystko, czyli życie człowieka. Jeżeli tutaj będą dobre warunki, diagnostyka i leczenie, to na pewno wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój dziecka – podkreśli Michał Godowski starostwa kielecki.

Miesięcznie w laboratorium mikrobiologicznym wykonuje się około 400 badań. Koszt powstania pracowni to 650 tys. zł. Inwestycja została sfinansowania z budżetu Starostwa Powiatowego oraz środków własnych szpitala.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna