Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Szpital w Starachowicach przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem

piątek, 13 marca 2020 14:12 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Województwo świętokrzyskie szykuje się na walkę z koronawirusem. Część z ponad dwustu pacjentów szpitala w Starachowicach będzie wypisana, część trafi do oddziałów w innych miastach. Placówka zostanie przygotowana na przyjęcie ewentualnych osób chorych na COVID-19.

To efekt rządowej specustawy, która zakłada utworzenie specjalnego szpitala w każdym województwie. Decyzją wojewody świętokrzyskiego będzie to placówka w Starachowicach. W związku z tym podejmowane są kroki, aby od poniedziałku lecznica mogła być gotowa na przyjęcie ewentualnych zarażonych koronawirusem. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna.  W tym momencie cały czas podejmujemy wzmożone działania w celu przetransportowania jak największej liczby pacjentów do wyznaczonych szpitali rozmieszczonych w różnych częściach naszego województwa – mówi Małgorzata Kałuża, rzecznik placówki.

Część z ponad dwustu pacjentów zostanie wypisana ze względu na dobry stan zdrowia. Około połowy z nich trafi jednak m.in. do Szpitala św. Aleksandra w Kielcach czy do szpitali w Staszowie, Chmielniku i Końskich. – Jesteśmy do dyspozycji wojewody i ministra – zapewnia Radio eM Kielce rzecznik szpitala w Starachowicach.

Swój sprzeciw wobec planu utworzenia specjalnego szpitala w tym mieście wyraził Zarząd Powiatu Starachowickiego, zwracając uwagę na możliwe zagrożenia dla przebywających tam pacjentów. – Decyzja zapadła i się jej podporządkujemy. Najważniejsza jest odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców – dodaje Piotr Babicki, starosta starachowicki.

O godzinie 16 planowane jest posiedzenie Powiatowego Sztabu Kryzysowego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO