Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Szpital w Czerwonej Górze z Pracownią Biologii Molekularnej. Będą robić testy w kierunku koronawirusa

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 14:47 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze otwarto Pracownię Biologii Molekularnej, w której będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. Laboratorium jest częścią dużej inwestycji szpitala – Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc.

W związku z epidemią COVID-19  zarząd województwa dokonał rozszerzenia projektu, dotyczącego nowego pawilonu w Szpitalu w Czerwonej Górze o zakup sprzętu do walki z koronawirusem oraz utworzenie Pracowni Biologii Molekularnej.

– W ramach walki z pandemią podpisujemy aneks do umowy dotyczącej rozszerzenia działalności o Pracownię Biologii Molekularnej, w której będziemy mogli wykonywać badania na COVID-19 – mówił Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze.

– W tym trudnym okresie pandemii na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze prawie 5,8 milionów złotych. Dziś podpisujemy aneks, który rozszerza inwestycję. Jej całkowita wartość to blisko 40,5 mln złotych, a wartość dofinansowania to 33,9 mln złotych – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

Laboratorium zostało włączone do wykazu laboratoriów COVID, prowadzonego przez ministra zdrowia. – To będzie ósme laboratorium w województwie świętokrzyskim, w którym wykonywane są testy w kierunku COVID-19 – mówi wicemarszałek Marek Bogusławski. – Cieszymy się, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i będziemy mieć możliwość sprawnego diagnozowania mieszkańców regionu – dodaje.

Na początek w laboratorium będzie badanych dziennie około 60 próbek. Laboratorium jest częścią inwestycji, w ramach której planowane jest wybudowanie nowego, pięciokondygnacyjnego pawilonu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, który będzie połączony z obecną infrastrukturą szpitala. Do nowego pawilonu zostaną przeniesione 2 oddziały pulmonologiczne, izba przyjęć i pracownie pulmonologiczne. Ponadto, zaplanowano przebudowę jednego piętra w segmencie A z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc.

Realizowany projekt, z punktu widzenia świadczeń zdrowotnych, jest inwestycją strategiczną. Szpital w Czerwonej Górze jest jedyną w województwie świętokrzyskim placówką zapewniającą kompleksową opiekę nad pacjentami z chorobami układu oddechowego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO