Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Szansa dla chorych

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Szansa dla chorych

17 lipca 2017 / Tekst

Świętokrzyscy pacjenci - chorzy na hipercholesterolemię mają szansę na dłuższe życie. Zespół Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach,  rozpoczął wykonywanie zabiegów LDL- aferezy, które polegają na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów.  

Zabieg LDL – aferezy znany jest na świecie od bardzo dawna. W Polsce natomiast jest on jeszcze uznawany za innowację. Procedura zaledwie od około 2 lat jest refundowana przez NFZ. Tymczasem, jak podkreśla profesor Andrzej Jaroszyński – kierownik Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dzięki takim zabiegom chorzy na hipercholesterolemię mogą żyć nawet 10 lat dłużej. – Metoda ta stosowana jest przede wszystkim, chociaż nie jedynie w przebiegu tzw. rodzinnej hipercholesterolemii, czyli genetycznie dziedziczonej predyspozycji do nadmiaru lipidów w osoczu krwi.  Schorzenie zdecydowanie skraca życie, bo prowadzi do: zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, amputacji kończyn, a nawet śmierci osoby dotkniętej tą chorobą.  Podczas każdego zabiegu, z organizmu pacjenta jest zbierane około 6-65 lipidów, co w niektórych przypadkach może stanowić nawet 10 dekagramów tłuszczu. – LDL- aferezy są wykonywane w sytuacjach, w których nie pomaga dieta, są nieskuteczne lub istnieją przeciwwskazania do stosowania leków  farmakologicznych.  Średni czas przeżycia pacjentów leczonych za pomocą LDL – aferezy zwiększa się o 8 do 10 lat – podkreśla profesor Jaroszyński.

 Zabiegi te należy  przeprowadzać cyklicznie, nawet dwa razy w miesiącu. Do końca życia pacjenta.

- Pacjenci bez tego typu zabiegów nie mogliby żyć. Należy jednak pamiętać, że  z tej metody mogą korzystać tylko określone osoby. Nie wszyscy to tych zabiegów się kwalifikują – wspomina profesor.

Hipercholesterolemia dotyczy ludzi w każdym wieku, często młodych w wieku 20, 30, 40-lat, już po zawałach, z nadmiarem lipidów, złego cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Jak informuje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach, w Klinice Nefrologii  do tej procedury zakwalifikowano w tym momencie dwójkę pacjentów, w tym młodą kobietę, w wieku około 40 lat, po ostrym zapaleniu trzustki.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna