Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Szachy pomogą w nauce matmy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Szachy pomogą w nauce matmy

Świętokrzyskie / 11 października 2017 / Tekst

Grą w szachy chcą rozwijać uczniów z klas wczesnoszkolnych. Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczęło projekt, w ramach którego pedagodzy z terenu naszego regionu przeszkoleni zostaną z wykorzystania strategicznej gry planszowej na lekcjach.

Zdaniem specjalistów wprowadzenie do procesu dydaktycznego gry w szachy może rozwinąć u dzieci kompetencje matematyczne, analityczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną czy umiejętność rozwiązywania problemów. - Różnego rodzaju badania amerykańskich naukowców przeprowadzonych we Włoszech pokazały, że gra w szachy rozwija intelektualnie uczniów a szczególnie te kompetencje matematyczne. Chcielibyśmy, żeby dzięki naszemu projektowi w każdej szkole podstawowej w naszym regionie powstały koła szachowe. Liczymy na wsparcie samorządów oraz ludzi dobrej woli. Marzy nam się, by świętokrzyskie słynęło nie tylko z piłki ręcznej, ale również z szachów - mówi Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDNu.

To jak szachy wpływają na umiejętności matematyczne u najmłodszych sprawdzali naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii w 2011 roku. Po przeprowadzeniu kursu gry w szachy uczniowie poprawili swoje rezultaty w testach matematycznych o przeszło 17 procent.

- Szachy przede wszystkim uczą poszukiwania rozwiązań problemów, czyli algorytmizacji procesów, które w początkowej fazie edukacji nie są stosowane. Ponadto szachy rozwijają kreatywność i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji – mówi Tomasz Stefaniak, koordynator projektu kształcenia dzieci poprzez strategiczną grę planszową.

Szachową propozycję Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli chętnie przyjęli pedagodzy z regionu. - Zależy nam na rozwoju dzieci. Szachy zdecydowanie im pomogą, ponieważ rozwijają myślenie, uczą cierpliwości, współpracy. Jednocześnie gra integruje, ponieważ prowokuje do spotkań. Zdecydowanie najważniejsze jest rozwijanie myślenia logicznego i strategicznego – mówi Agata Wach z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rakowie.

Projekt Świętokrzyskiej Szkoły Edukacji Szachowej to jedna z innowacyjnych propozycji w szkolnictwie. Prócz tego, w procesie kształcenia podstawowego ŚCDN proponuje odpowiednie wykorzystanie piłki ręcznej, jako narzędzie do promocji aktywności fizycznej. W planach jest także realizacja specjalnego programu nakierowanego na rozwój aktywności obywatelskiej i kształtowanie postaw patriotycznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna