Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętowali Barbórkę. Ważne odznaczenia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętowali Barbórkę. Ważne odznaczenia

Kielce / 03 grudnia 2018 / Tekst

Msza Święta, poświęcenie nowego sztandaru i wręczenie odznaczeń państwowych – tak przebiegały obchody święta branżowego Barbórki zorganizowane przez Państwową Spółkę Gazownictwa.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, którą odprawił ojciec Bogdan Kordek. Poświęcił on również sztandar kieleckiego oddziału PSG, który Radosławowi Słoniewskiemu, dyrektorowi placówki wręczył następnie Ireneusz Krupa, członek zarządu spółki. W trakcie Najświętszej Ofiary homilię wygłosił główny celebrans, który nawiązując do dzisiejszej Liturgii Słowa przypomniał, że w życiu należy zawsze znaleźć miejsce dla Pana Boga. – Trzeba w sposób czytelny żyć razem z Panem Bogiem. Być światłem dla innych: swoich dzieci, kolegów z pracy, sąsiadów, spółki i innych firm z wami współpracujących. Świat istnieje tyle tysięcy lat dzięki współpracy wielu osób, które pozostawiły nam w spadku mądrość i swojego rodzaju narzędzia pracy. Podobnie i my możemy, to co jesteśmy w stanie najlepszego, pozostawić na świecie – mówił.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się do Hotelu Binkowski, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wprowadzono nowy sztandar oddziału i odśpiewano Hymn Polski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – To piękna uroczystość i piękna tradycja. Górnictwo kojarzy nam się z kopalniami, kruszywem, ale gaz jest również niezwykle istotny dla naszego społeczeństwa. Dajecie ciepło, energię i bezpieczeństwo. Cieszę się, że Rząd RP mając na względzie bezpieczeństwo szeroko rozumiane prowadzi dywersyfikację dostaw gazu – wyjaśniał marszałek.

Jedną z najważniejszych części wydarzenia było wręczenie przez wojewodę Agatę Wojtyszek odznaczeń państwowych za wieloletnią służbę pracownikom oddziału. – Taki dzień jak Barbórka jest wyjątkowy i otrzymane odznaczenia mają wtedy szczególne znaczenie. Gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym, ale również dziękuję za ich dotychczasową pracę. Dzięki niej gaz płynie do naszych mieszkań i zakładów pracy. Jestem przekonana, że sieć gazownicza w naszym województwie będzie się powiększała. Mamy jeszcze trochę terenu do zagospodarowania – mówiła wojewoda.

– Święta Barbara jest patronką wszystkich górników, niezależnie od branży. Gazownictwo staje przed wielkim wyzwaniem, ponieważ w obliczu aktualnej sytuacji narastających problemów ze smogiem oraz likwidacji barier ubóstwa energetycznego planujemy zwiększyć w znaczący sposób pokrycie siecią gazowniczą całego kraju. Jeżeli chodzi o Kielce i region świętokrzyski, to widzimy, że od lat rozwój sieci gazowniczej był prowadzony z dużymi trudnościami. Świętokrzyskie jest w niewielkim stopniu zgazyfikowane, ale mamy ambitne plany odnośnie tego regionu – tłumaczył dyrektor Ireneusz Krupa.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna