Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętowali Barbórkę. Ważne odznaczenia

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętowali Barbórkę. Ważne odznaczenia

Kielce / 03 grudnia 2018 / Tekst

Msza Święta, poświęcenie nowego sztandaru i wręczenie odznaczeń państwowych – tak przebiegały obchody święta branżowego Barbórki zorganizowane przez Państwową Spółkę Gazownictwa.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, którą odprawił ojciec Bogdan Kordek. Poświęcił on również sztandar kieleckiego oddziału PSG, który Radosławowi Słoniewskiemu, dyrektorowi placówki wręczył następnie Ireneusz Krupa, członek zarządu spółki. W trakcie Najświętszej Ofiary homilię wygłosił główny celebrans, który nawiązując do dzisiejszej Liturgii Słowa przypomniał, że w życiu należy zawsze znaleźć miejsce dla Pana Boga. – Trzeba w sposób czytelny żyć razem z Panem Bogiem. Być światłem dla innych: swoich dzieci, kolegów z pracy, sąsiadów, spółki i innych firm z wami współpracujących. Świat istnieje tyle tysięcy lat dzięki współpracy wielu osób, które pozostawiły nam w spadku mądrość i swojego rodzaju narzędzia pracy. Podobnie i my możemy, to co jesteśmy w stanie najlepszego, pozostawić na świecie – mówił.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się do Hotelu Binkowski, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wprowadzono nowy sztandar oddziału i odśpiewano Hymn Polski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – To piękna uroczystość i piękna tradycja. Górnictwo kojarzy nam się z kopalniami, kruszywem, ale gaz jest również niezwykle istotny dla naszego społeczeństwa. Dajecie ciepło, energię i bezpieczeństwo. Cieszę się, że Rząd RP mając na względzie bezpieczeństwo szeroko rozumiane prowadzi dywersyfikację dostaw gazu – wyjaśniał marszałek.

Jedną z najważniejszych części wydarzenia było wręczenie przez wojewodę Agatę Wojtyszek odznaczeń państwowych za wieloletnią służbę pracownikom oddziału. – Taki dzień jak Barbórka jest wyjątkowy i otrzymane odznaczenia mają wtedy szczególne znaczenie. Gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym, ale również dziękuję za ich dotychczasową pracę. Dzięki niej gaz płynie do naszych mieszkań i zakładów pracy. Jestem przekonana, że sieć gazownicza w naszym województwie będzie się powiększała. Mamy jeszcze trochę terenu do zagospodarowania – mówiła wojewoda.

– Święta Barbara jest patronką wszystkich górników, niezależnie od branży. Gazownictwo staje przed wielkim wyzwaniem, ponieważ w obliczu aktualnej sytuacji narastających problemów ze smogiem oraz likwidacji barier ubóstwa energetycznego planujemy zwiększyć w znaczący sposób pokrycie siecią gazowniczą całego kraju. Jeżeli chodzi o Kielce i region świętokrzyski, to widzimy, że od lat rozwój sieci gazowniczej był prowadzony z dużymi trudnościami. Świętokrzyskie jest w niewielkim stopniu zgazyfikowane, ale mamy ambitne plany odnośnie tego regionu – tłumaczył dyrektor Ireneusz Krupa.

ZOSTAW KOMENTARZ