Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach z wizytą u wojewody. Były gratulacje i rozmowy o życiu

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach z wizytą u wojewody. Były gratulacje i rozmowy o życiu

Kielce / 20 sierpnia 2019 / Tekst

Gratulacje i rozmowy o sukcesie oraz codziennym zmaganiu się z chorobą towarzyszyły spotkaniu przedstawicieli reprezentacji Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach, którzy brali udział w "Parkinsoniadzie 2019" z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek. Członkowie grupy otrzymali w prezencie kule do bocci, które będą im potrzebne w przygotowaniu do kolejnych zawodów.

Parkinsoniada, w której brali udział członkowie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach, odbyła się na początku sierpnia w Łodzi, ale do tej pory jeszcze nie opadły emocje związane ze zdobyciem dwóch złotych i jednego srebrnego medalu oraz trzech pucharów wywalczonych w curlingu halowym, strzale piłką do bramki i strzale piłką palantową przy użyciu kija hokejowego do bramki.

Złoto w pierwszej z dyscyplin wywalczyła Marianna Zwierzchowska, w drugiej Robert Słupiński, a srebro w trzeciej Anna Pasek. Ale spotkanie u wojewody, oprócz wspomnień i gratulacji, było też okazją do tego, żeby porozmawiać o trudnościach, z którymi mierzą się na co dzień ludzie z chorobą Parkinsona. - Uważam, że należy pokazywać, jak walczyć z chorobą, szczególnie w kontekście psychicznym, jak sobie pomagać, żeby to życie było jak najbardziej komfortowe. Gratuluję tym osobom, które pomimo trudności zdrowotnych potrafią zebrać siły, spotykać się i realizować swoje marzenia. Bardzo się cieszę, że Państwo pojechali na zawody, reprezentowali nasze województwo i wrócili z sukcesami - powiedziała Agata Wojtyszek.

W spotkaniu uczestniczył również senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, który podkreślił, że osoby, które mają ograniczenia zdrowotne, są w stanie wiele zrobić. - Potrzeba nam takich ludzi "pozytywnie zakręconych", którzy potrafią za sobą pociągnąć innych i zarazić ich swoją aktywnością. Bardzo się cieszę, że nasze świętokrzyskie Stowarzyszenie przez udział w Parkinsoniadzie i zdobycie trofeów pokazało, że wszystko jest możliwe - stwierdził senator i dodał, że zgłosi Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach do kolejnej edycji "Świętokrzyskich Burzycieli Barier".

- Robimy wszystko, żeby usprawnić te osoby, które są u nas w Stowarzyszeniu, a jednocześnie chcielibyśmy, żeby przez te małe sukcesy, które udaje się nam osiągać, stawać się widocznym, żeby inne osoby odważyły się wyjść z domu i przyszły do Klubu Seniora na ulicę Żeromskiego 44. Dziś otrzymaliśmy od pani wojewody dyplom i prezent, który będzie nam służył do dalszych ćwiczeń i treningów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - mówiła Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach.

Parkinsoniada to międzynarodowe, organizowane od kilkunastu lat w Europie coroczne spotkanie integracyjne osób z chorobą Parkinsona i z zespołem parkinsonowskim, którego zasadniczą część, poza integracją, stanowią zawody sportowe, a także aktywność informacyjna, edukacyjna i promocyjna. W tym roku zawody odbywały się po raz dwunasty, a w Polsce po raz pierwszy. Do udziału zakwalifikowało się około 250 osób. Reprezentacja Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona uczestniczyła w nich po raz drugi.

ZOSTAW KOMENTARZ