Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie… najbogatsze na wschodzie

czwartek, 06 kwietnia 2017 12:00 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Piotr Michalec
Dariusz Skrzyniarz

Zaskakującymi informacjami chwali się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jak mówią urzędnicy region świętokrzyski jest… najbogatszy spośród wszystkich regionów Polski Wschodniej. Tak wynika z raportu europejskiego urzędu statystycznego na temat wysokości Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca za rok 2015.

Według danych Eurostatu w 19 regionach wspólnoty odnotowano PKB na mieszkańca poniżej 50 procent średniej unijnej. Wskaźnik ten w 2015 roku, za który instytucja publikuje dane, wyniósł 28,7 tysięcy Euro. Województwo świętokrzyskie znalazło się wśród najbogatszych z najbiedniejszych obszarów Unii Europejskiej, ponieważ Produkt Krajowy Brutto wyniósł dokładnie połowę uśrednionej wartości, czyli około 14,6 tys. Euro.

Pozostałe województwa Polski Wschodniej również znalazły się na liście 19 najbiedniejszych regionów i zajęły niższe lokaty niż świętokrzyskie: lubelskie – 47 proc., podkarpackie – 48 proc., warmińsko-mazurskie – 49 proc., podlaskie – 49 proc.

Według danych europejskich statystyków w 2015 roku najbogatszym polskim województwem było mazowieckie z wynikiem 109 procent uśrednionej wartości PKB na mieszkańca dla całej Unii Europejskiej.

Najbogatszym obszarem w całej UE w badanym okresie było City of London, czyli centralna część brytyjskiej stolicy (580 proc.), a najbiedniejszym bułgarski Severozapaden (niecałe 30 proc.).

Wyniki ekonomiczne regionów decydują o wsparciu środkami unijnymi w ramach polityki spójności. Choć dotyczy ona wszystkich regionów Unii Europejskiej, większość funduszy strukturalnych kierowana jest do miejsc, w których PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej dla państw członkowskich UE. W tej chwili przydziału środków dokonuje się na podstawie średniego PKB na mieszkańca w trzyletnim okresie od 2007 do 2009 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO