Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny podsumował ubiegły rok

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny podsumował ubiegły rok

Kielce / 10 stycznia 2019 / Tekst

Ponad trzysta adopcji w ciągu siedmiu lat przeprowadził Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny w Kielcach. W ubiegłym roku przysposobionych zostało 45 dzieci z naszego województwa. Kilkorgu z nich udało się znaleźć rodziców poza regionem świętokrzyskim przy współpracy z innymi ośrodkami adopcyjnymi.

W 2018 roku do Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego zgłosiło się 50 rodzin oraz trzy osoby samotne zainteresowane adopcją dziecka. 50 osób uczestniczyło w szkoleniach przygotowujących do pełnienia roli rodzica adopcyjnego, a 53 uzyskały kwalifikacje potwierdzające pełną gotowość do przysposobienia. W ośrodku odbyło się też 280 spotkań psychoterapeutycznych, w tym 76 pełnych procesów psychoterapii.

- Do przysposobienia zostało zgłoszonych 173 dzieci, a zakwalifikowało się 37. Stało się tak dlatego, że reszta z nich przebywa w rodzinach spokrewnionych, gdzie są więzi emocjonalne, gdzie dzieci się dobrze czują i nie ma potrzeby, żeby wszczynać procedurę adopcyjną - informuje Anna Sokołowska-Smołkowska, dyrektor ośrodka.

Procedury adopcyjne trwają około roku. Obejmują kwalifikowanie dzieci i przygotowywanie kandydatów do przysposobienia, dobieranie rodziny do dziecka oraz pomoc w redagowaniu wniosków do sądu i zbieraniu dokumentów, które są niezbędne do wszczynania procedury. - Każde dziecko jest diagnozowane, każde poznajemy osobiście i w ten sposób określamy jego potrzeby psychologiczne oraz rozwojowe, które wynikają z jego stanu zdrowia, by można stosownie dobrać rodzinę. Z kolei, żeby to było możliwe, musimy poznać kandydatów, a to trochę trwa i jest wykonywane przez nas pieczołowicie, bo wykonujemy ich badania psychologiczne, analizujemy dokumenty, które nam przynoszą, ich stan zdrowia, sytuację majątkową i rodzinną - wyjaśnia dyrektor Sokołowska-Smołkowska.

W zeszłym roku, oprócz zwykłych adopcji, udało się również znaleźć rodziny dla czteroosobowego i trzyosobowego rodzeństwa. - To są sytuacje, które nie zdarzają się codziennie i są dla nas szczególnym wyzwaniem - dodaje.

Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny w Kielcach działa od 2012 roku. Do jego zadań należy prowadzenie procedur adopcyjnych, szkoleń, działalności konsultacyjno-diagnostycznej oraz psychologiczno-pedagogicznej dla kandydatów na rodziców, rodzin po przysposobieniu oraz dzieci adoptowanych. Zapewnia również pomoc psychologiczną dla kobiet w ciąży, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna