Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Świętokrzyska wystawa o martyrologii wsi w Sejmie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Świętokrzyska wystawa o martyrologii wsi w Sejmie

Warszawa / 05 lipca 2019 / Tekst
Świętokrzyska wystawa o martyrologii wsi w Sejmie Fot. sejm.gov.pl

Wystawa „817. Poznaj tę historię” została uroczyście otwarta w Sejmie. Przedstawia ona męczeństwo wsi polskiej podczas II wojny światowej. Jej autorką jest dr Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ekspozycja ma przypominać sytuację mieszkańców wsi w trakcie okupacji niemieckiej. „Symbolem niemieckich zbrodni popełnionych w tamtym czasie jest przeprowadzona z wyjątkowym okrucieństwem pacyfikacja Michniowa, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość spalona. Hitlerowcy nie znali litości, a przemoc była ich jedyną odpowiedzią na wszelkie przejawy przywiązania do idei wolności. Nie zdołali jednak zniszczyć głęboko zakorzenionego poczucia dumy z polskości oraz ducha walki o niepodległe państwo” – napisał w liście do zgromadzonych marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Ekspozycja ukazuje różne formy terroru stosowanego wobec społeczności wiejskich w czasie II wojny światowej. Jedną z najbardziej brutalnych akcji represyjnych były pacyfikacje. W granicach współczesnej Polski represjonowanych zostało 817 wsi i dziesiątki tysięcy ludzi. Za każdą akcją kryje się historia naznaczona cierpieniem: przebieg tragicznych wydarzeń, losy mieszkańców spacyfikowanych wsi i próba odbudowy po pacyfikacji.

Inicjatorami wydarzenia były poseł Maria Zuba i Ewa Kołomańska z Towarzystwa Inicjatyw Mieszkańców „TIM” w Suchedniowie.

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 76. rocznicy pacyfikacji Michniowa oraz Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

(zdjęcia: sejm.gov.pl)

ZOSTAW KOMENTARZ